Echipa NATIONALA
11-06-2016, 7:54,
RE: Echipa NATIONALA
Hai ca am jucat nesperat de bine. Sincer eu am incredere ca putem sa iesim din grupa. Asai in fotbal, iti trebuie si un pic de noroc...
Răspunde
11-06-2016, 9:43,
RE: Echipa NATIONALA
Cred ca daca aveam mai mult tupeu reuseam un rezultat mai bun. Dupa parerea mea Tataruseanu trebuia sa iasa mai hotorat la primul gol. Comentatorii de la ProTv slabi de tot!
Răspunde
11-06-2016, 9:59, (Ultima modificare: 11-06-2016, 10:00 de Giuliano.)
RE: Echipa NATIONALA
Am avut tupeu. Au fost multe momente în care făceam pressing cu 5-6 oameni în terenul advers, am ţinut mingea de poarta noastră, am avut angajament total pe recuperare şi de aici au venit şi dificultăţile francezilor precum şi ocaziile noastre. Ca joc e maxim ce puteam spera în condiţiile în care nu avem clasă individuală la jucători. Ultimul sfert de oră ne-au înghesuit într-adevăr dar nu cred că a fost o retragere deliberată. Pur şi simplu a fost vorba de forţa de joc a Franţei şi de faptul că e greu să rezişti fizic 90 de minute jucând de maniera în care am jucat noi cu pressing sufocant aproape pe tot terenul. Finalmente diferenţa s-a produs la nivel de execuţie individuală ceea ce, cum spuneam, era de aşteptat.
Să nu mâniem pe Dumnezeu, am tot spus că vrem să vedem o echipă naţională determinată, cu atitudine, care dă totul pe teren. Au făcut asta, n-are rost să dăm în nimeni acum. Să fim realişti în aşteptări şi pretenţii şi dacă ne ia valul e suficient să ne uităm la ce echipe joacă ai noştri şi la ce echipe joacă adversarii, oricare de la acest Euro. Valoric suntem foarte departe de echipele bune ale continentului şi tocmai de aceea tot ce ne rămâne e să punctăm la atitudine şi spirit
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
17-06-2016, 0:10,
RE: Echipa NATIONALA
Joc bun cu Franta, rezultat prost, joc mai slab cu Elvetia, rezultat pe masura. Nu stiu cum va fi cu Albania, dar am vazut o echipa albaneza foarte artagoasa si motivata, cu aparare exacta (sigur opera selectionerului lor), dispusa la un efort mare. Pe linga asta, mi s-au parut destul de periculosi la faze fixe (cornere). O sa ne fie greu cu ei duminica. Sper sa nu mai joace fricos Iordanescu, daca murim, sa murim frumos.
Răspunde
17-06-2016, 12:19,
RE: Echipa NATIONALA
Prepelita si Keseru nu aveau ce cauta in lotul nationalei pentru Euro, cu atat mai putin sa joace
Răspunde
17-06-2016, 12:50,
RE: Echipa NATIONALA
La fel cum locul lui Iordanescu este la Muzeul Antipa.
Răspunde
19-06-2016, 23:48,
RE: Echipa NATIONALA
Nationala rusininii. Nu ma mai uit la astia cel putin 10 ani de acum in incolo.
Răspunde
19-06-2016, 23:58,
RE: Echipa NATIONALA
modest joc. daca ar avea onoare ar trebuii sa-si dea toti demisia, conducerea FRF si LPF laolalta! au dus nationala la sapa de lemn!
Răspunde
19-06-2016, 23:59,
RE: Echipa NATIONALA
Sper ca il pune cineva in formol pe Father Chicken si macar cu atat sane alegem dupa acest Euro
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
20-06-2016, 1:25,
RE: Echipa NATIONALA
Aici s-a ajuns din mai multe cauze, una dintre ele fiind lipsa centrelor de copii si juniori o perioada enorma de timp, rezultatul e ca nu avem jucatori.
Răspunde
20-06-2016, 10:22,
RE: Echipa NATIONALA
Aici suntem cu nivelul fotbalului românesc, o calificare ar fi fost o minciună. Noi nu selecţionăm jucători care au promovat în Serie A sau Bundesliga, adică nu ne dăm seama unde în această lume se face fotbal adevărat şi unde nu. În rest, se scrie destul pe facebook şi pe siteuri, să vedem ce măsuri concrete se vor lua. Eu  cred că una dintre ar trebui să fie cea privind eliminarea echipelor falimentare din Liga I.
Răspunde
20-06-2016, 19:03,
RE: Echipa NATIONALA
(19-06-2016, 23:59)Redpunk_one a scris: Sper ca il pune cineva in formol pe Father Chicken si macar cu atat sane alegem dupa acest Euro
nu rezolvi nimic cu asta
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
20-06-2016, 19:14, (Ultima modificare: 20-06-2016, 19:14 de Giuliano.)
RE: Echipa NATIONALA
De 20 de ani am distrus tot. Cluburile au fost devalizate, infrastructura s-a dezvoltat pe principiul: la 1 stadion nou 3 demolate şi 10 lăsate în paragină, centrele de copii şi juniori se află la limita subzistenţei iar selecţia la loturi se face pe pile şi pe şpagă. Acum achităm nota de plată pentru că, aşa cum corect constata Oli, nu avem jucători. Putem vorbi până răguşim de ambiţie, dăruire, inimă, depăşirea condiţiei. Astea le poţi face ocazional, lucru care s-a şi întâmplat, vezi meciul cu Franţa. În rest nu putem fi altceva decât ceea ce suntem: o echipă slabă, cu jucători care nu deţin ABC-ul fotbalului şi care, pentru un neutru, inspiră milă.
Acum 10 ani au început să ne bată danezii şi norvegienii. Acum islandezii sau albanezii ne fac cu mâna. Dacă nu ne trezim şi nu curăţăm şi profesionalizăm fotbalul de sus până jos şi invers, în câţiva ani or să ne bată inclusiv echipe ca Moldova sau Faroe
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
20-06-2016, 19:31,
RE: Echipa NATIONALA
sper. sa ne ne bata Smile pana atunci nu se va schimba nimic. nici atunci nu sunt sigur ca se va schimba dar ar fi o sansa
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
26-06-2016, 18:50,
RE: Echipa NATIONALA
Avem atatea echipe in insolventa in prima Liga, la juniori nu investeste nimeni cu rabdare, toti vor castig peste noapte... Divizile inferioare sunt lasate de izbeliste, atunci de unde performanta? Consider ca si selectia a fost facuta gresit, dupa mine Maxim e peste Chipciu, iar tata Puiu daca avea sange in instalatie, dupa greseala lui Tatarusanu din meciul cu Franta, trebuia sa apere Pantilimon chiar daca nu e titular la echipa de club, Pantilimon e peste Tatarusanu (consider ca nu a fost fault la golul lui Giroud, Tatarusanu s-a crezut in tricoul stelei, Tudor sigur fluiera fault in atac, oricum greseala a fost ca nu a boxat mingea, cand ai un atacant masiv langa tine si esti si afara din careul de 6 m e clar ca nu trebuia sa incerce sa prinda mingea). La asa nivel o greseala de portar te costa enorm.. Aveam sanse sa trecem de grupe, dar mai mult nu puteam face..
Istoria adevarata nu se invata la scoala!
Răspunde
08-07-2016, 2:27,
RE: Echipa NATIONALA
Mizeriile astea nu se lasa ! Santem departe de o societate normala, si cred ca nu vom fi niciodata, atata timp cat vom fi condusi de mitici!
Iar unul din comitetul executiv e chiar Auras Brasoveanu, un condamnat, unul ce se erija in liderul Ligii 2 si care negocia drepturile TV inclusiv pentru UTA, nu-i asa ?

"Presedintele FRF lanseaza acuzatii grave: Gigi Becali, omul care a orchestrat "puciul" de la FRF

Presedintele Federatiei Romane de Fotbal, Razvan Burleanu, a lansat o serie de acuzatii grave la adresa finantatorului Stelei, Gigi Becali.

Intr-un atac fara precedent, Burleanu a sustinut ca Becali a fost omul care a orchestrat boicotul de la Federatie, unul menit sa impiedice numirea lui Christoph Daum in functia de selectioner.

Mai mult, seful FRF a insinuat ca Becali a recurs la aceasta masura pentru ca n-ar mai putea influenta selectiile de la echipa nationala dupa numirea neamtului Daum.

"Domnul Gigi Becali i-a sunat pe toti membrii Comitetului Executiv ca sa ii convinga sa nu voteze propunerea FRF pentru postul de selectioner. Este reactia unui om care simte ca pierde teren, ca nu mai poate influenta selectiile de la echipa nationala.

Citeste mai mult despre numirea lui Christoph Daum la echipa nationala

Steaua isi cauta un stadion, dar pare ca si-a gasit un sediu nou, la LPFGino Iorgulescu nu mai vorbeste in numele echipelor din Liga 1, ci in numele Stelei. Selectiile la echipa nationala trebuie facute integru si corect. Stiu ca v-am surprins cu ce am spus, dar asta e realitatea din fotbalul romanesc", a declarat Burleanu in cadrul unei conferinte de presa.

Citeste ce a spus Daum dupa ce a devenit selectionerul Romaniei

Christoph Daum este noul selectioner al Romaniei, el fiind confirmat joi de Comitetul Executiv al FRF. Obiectivul germanului este calificarea Romaniei la Campionatul Mondial din 2018.

De la sedinta in care neamtul a fost confirmat in functie au lipsit reprezentantii cluburilor din Liga 1.

Citeste mai mult despre scandalul dintre FRF si LPF

Mai mult, LPF intentioneaza sa conteste in instanta instalarea lui Christoph Daum pe banca echipei nationale."


http://www.ziare.com/euro-2016/romania/p...rf-1428321
Răspunde
08-07-2016, 19:03,
RE: Echipa NATIONALA
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/nat...i-15520427

Sper să reuşeasă Daum, să le dea peste nas multora dintre "deştepţii" din fotbalul românesc, indiferent de palmaresul lor ca jucători.
Răspunde
08-07-2016, 20:20,
RE: Echipa NATIONALA
Oricine e inamicul acestei șleahte conduse de Becali, are parte de suportul meu!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
08-07-2016, 22:21,
RE: Echipa NATIONALA
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/nat...i-15522009

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, vineri, prin intermediul unui mesaj postat pe site-ul oficial, că belgianul Rudi Verkempinck, în vârstă de 50 de ani, va ocupa funcţia de antrenor secund în staff-ul lui Christoph Daum, noul selecţioner al echipei naţionale a României.

Verkempinck a semnat un contract valabil până în 2018 cu FRF, la fel ca noul selecţioner. Tehnicianul belgian a mai lucrat cu Daum din postura de secund, atât la Club Brugge, în perioada 2011-2012, cât şi la Bursaspor, între 2013 şi 2014.

„Mă bucur să mă alătur acestui proiect. Este un nou start atât pentru România, cât şi pentru noi. Îl cunosc pe domnul Daum de cinci ani, lucrând împreună la două echipe de club. Amândoi împărtăşim aceeaşi filozofie, dintr-o jumătate de cuvânt ştiu deja ce vrea. Este antrenorul meu, mentorul meu, dar şi prietenul meu”, a declarat Rudi Verkempinck după semnarea contractului, conform site-ului FRF.

Verkempinck, cel care a fost antrenor principal la formaţiile belgiene Wervik, Cercle Brugge, KV Mechelen, RAC Gent, RS Waasland, KV Kortrijk, VW Hamme, a vorbit şi despre obiectivul naţionalei, şi anume calificarea la Campionatul Mondial din 2018, susţinând că numele celui mai bun jucător de la naţională trebuie să fie "echipa".

„E una dintre cele mai importante misiuni ale noastre. Numele celui mai bun jucător de la echipa naţională trebuie să fie ECHIPA. Şi trebuie să aducem suporterii cât mai aproape de echipă. Trebuie să fim uniţi pentru a îndeplini obiectivul: calificarea la Campionatul Mondial din 2018”, a mai spus noul membru al staff-ului naţionalei.

Rudi Verkempinck a vorbit şi despre experienţele sale cu jucătorii români. Acesta i-a antrenat pe Dorinel Munteanu, Tibor Selymeş şi Mirel Rădoi. „Am experienţă cu jucători români, i-am pregătit pe Dorinel Munteanu şi Tibor Selymes la Cercle Brugge. Dorinel a fost un exemplu de profesionist, venea primul la antrenament şi pleca ultimul. De aceea l-aş nominaliza în Top 10 al jucătorilor cu care am lucrat. Tibor, de asemenea, a fost un jucător foarte bun, mai apoi, la Al Hilal, l-am întâlnit şi pe Mirel Rădoi, un fotbalist complet”, a conchis Verkempinck, citat de site-ul FRF.
Răspunde
08-07-2016, 23:16,
RE: Echipa NATIONALA
Suna bine, cel putin teoretic. Sa vedem daca vor putea gestiona "lucraturile" lui fecali si altii ca el.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 5 Musafir(i)