Echipa NATIONALA
12-07-2016, 21:29,
RE: Echipa NATIONALA
De acord 100%

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/opini...83359.html


Citind interviul țâfnos acordat de Reghecampf Gazetei, parcă l-am revăzut pe “nea Ghiță” Tadici spălând pe jos cu Thomas Ryde, înainte ca suedezul să ia bronzul mondial cu naționala de handbal în decembrie trecut.

Același ton ofticat, același țipet strident de țață cu mâinile în șold, același substrat de “eu le știu pe toate, toți ceilalți sunt proști”, cu garnitură de “a venit pârlitul ăsta de străinache să ne învețe meserie la noi acasă?”. Câteva exemple, cu întrebări la pachet pentru Reghe:

„Decizia de a avea obligatoriu pe teren un jucător sub 21 de ani nu e bună”. Posibil. Dar e o decizie luată de luni bune! De ce s-au trezit cluburile și LPF-ul abia acum, cu o săptămână înainte de noul sezon? Și de ce aproape niciun antrenor nu are orgoliul sau curajul de a crește și promova tineri?
“Nu mă interesează absolut deloc subiectul echipa națională”. Un paragraf mai jos, “Mă interesează naționala doar dacă o pot antrena în paralel cu Steaua”. Aha! Poate de-aia este Reghecampf așa nervos? Că nu i-a propus Federația o aventură la două capete?
“Cei care l-au ales pe Daum vor răspunde în maximum 5 luni în fața românilor”. Spre deosebire de Daum, Reghecampf a putut transfera astă-iarnă la Steaua orice a vrut. Și n-a câștigat nimic. A răspuns el în vreun fel în fața fanilor steliști după o primăvară rușinoasă și obiective ratate?
“Steaua are doi atacanți foarte buni, Golubovici și Tudorie. Dar trebuie să avem încredere și răbdare”. De ce trebuie să aibă oamenii încredere și răbdare cu Reghecampf, iar cu Daum nu?
“Nu mai contează că am pierdut titlul, contează doar ce vom face pe viitor”. Se poate traduce și așa, nu? “Să nu mai vorbim despre eșecurile mele ca antrenor, ci să le pândim pe ale altora”.
E clar că Daum nu ne va duce în viața asta spre vreo medalie, ca Thomas Ryde la handbal. Poate nu ne va duce nici până la Mondialul din 2018, ba poate își va rupe gâtul chiar la primele meciuri din toamnă. Și care e drama? Erau niște magicieni la coadă în fața Federației și nu s-a uitat nimeni la baghetele lor? Dacă vom fi cu numai 1% mai deștepți sau mai civilizați când Daum va pleca și ne va lăsa necalificați, tot va fi un progres!

Iar oftica din vocea lui Reghecampf nu sună a progres, ci a întoarcere spre trecut. Trecutul acela pe care mulți îl idealizează acum pe mine încă mă bântuie, pentru că am aproape 20 de ani de presă și pe cei mai mulți i-am trăit în fotbalul imund al lui Mircea Sandu și Dragomir. Am traversat ani la rând gâtuiți de mizeriile unor personaje crescute sau ocrotite de cei doi moraliști de acum, am oftat la 6 necalificări, am scris cronicile unor blaturi odioase, am fost martorul unei ere în care toată lumea fura pe toată lumea.

E drept că lucrurile nu par să se însănătoșească peste noapte. E drept că Burleanu e duplicitar, habarnist și uneori dezgustător în nepriceperea lui poleită. Și trebuie să mai băgăm o fisă, poate găsim o conducere mai bună pentru fotbal. Dar soluția nu e să ne întoarcem la cei de dinainte, că e ca și cum am visa să-l înlocuim pe Iohannis cu Iliescu. Orice alianță care se sprijină pe ideile și sfaturile perechii Nașu-Mitică ne va trage înapoi în jeg. De ce am vrea asta, Reghe?
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-07-2016, 23:52,
RE: Echipa NATIONALA
Și răspunsul lui Daum:

”Reacție neobișnuită pentru fotbalul românesc! Cum a răspuns Daum criticilor lui Reghecampf: "I-am urmărit cariera"

“Cei care l-au ales pe Daum vor răspunde în maximum 5 luni în fața românilor” au fost cuvintele lui Laurențiu Reghecampf într-un interviu pentru GSP de azi. Neamțul i-a răspuns tehnicianului Stelei.

"Îl știu bine pe Reghecampf. I-am urmărit cariera. Îl admir atât ca jucător cât și ca antrenor. Dacă pot să-l sprijin într-un fel sau altul o să o fac cu plăcere.

Sunt deschis la critică. Îi întind mâna și îi spun că sprijinul lui e necesar pentru dezvoltarea fotbalului românesc. Eu am nevoie de voi, dar și voi de mine. Cred că-l voi întâlni pe Reghecampf duminica viitoare.

Îmi poate spune în față ce are de spus. Abia aștept să văd ce reacție va avea între 4 ochi. În fața jurnaliștilor e mai ușor de vorbit. Eu mereu am vorbit frumos despre Reghecampf", a zis Daum la Dolce.

...despre staff: "Ionuț Badea va rămâne cu noi. Daniel Isăilă s-a retras. Nu știu dacă ne vom mai lua și un al 3-lea asistent. Sunt foarte mulțumit de cei pe care îi am. Ușa e deschisă, dar nu e un must (n.r necesitate). Avem nevoie de un antrenor cu portarii".

...schimbări la Mogoșoaia: "Vom optimiza unele lucruri. Ne găsim la un nivel acum, dar vom mai veni cu câteva lucruri, mici schimbări".

...despre imn și limbă: "E adevărat că am cântat imnul Turciei. Voi învăța limba română și voi învăța și imnul. Știu deja câteva lucruri. Știu că Ștefan cel Mare e amintit, mai știu că se vorbește despre sângele de roman. E un imn frmos, promit să-l învăț".

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/react...83395.html
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
05-09-2016, 5:58, (Ultima modificare: 05-09-2016, 18:19 de adymax.)
RE: Echipa NATIONALA
Ceva impresii dupa primul meci al nationalei sub Daum? Mie mi sa parut ca am jucat mai rau decat cu in trecut. Nu inteleg nici cum a facut echipa.
Răspunde
05-09-2016, 8:42,
RE: Echipa NATIONALA
Senzatia mea e ca nu s-a schimbat nimic! Acelasi joc fara idei, fara combinatii etc. Dar degeaba ne dorim noi sa zburde pe teren, sa finalizeze fiecare faza, daca n-ai cu cine, n-ai cu cine!
Răspunde
05-09-2016, 16:21,
RE: Echipa NATIONALA
Voi aveti impresia ca schimbarile vin asa peste noapte. Daum s-a inhamat la o treaba foarte grea insa eu am incredere in el.
Răspunde
05-09-2016, 17:09,
RE: Echipa NATIONALA
Corect, si eu am incredere in el. Problema lui e insa ca nu are cu cine! Asta daca continua cu selectia actuala! unul doi jucatori nu sunt destul! Ar fi un moment prielnic sa se schimbe ceva, cu riscul de a rata calificarea asta! dar trebuie sa se vrea asta!
Răspunde
05-09-2016, 17:51, (Ultima modificare: 05-09-2016, 17:51 de Giuliano.)
RE: Echipa NATIONALA
La ce jucători produce fotbalul românesc, 20 de ani de acum încolo vom rata cam toate calificările; minus cele când vom avea bafta de a prinde o grupă precum cea din preliminariile pentru Euro. Fotbalistul român nu ştie să stea în teren, nu ştie să dea o pasă corectă mai lungă de 5 metri, nu ştie să dribleze, nu ştie să dea la poartă, nu are prezenţă fizică şi gândirea tactică din teren este sub nivelul mării. Echipa naţională este o selecţionată a jucătorilor mai harnici, care aleargă mai mult şi... cam atât. Iar ţinând cont de felul cum se prezintă laboratoarele fotbalului românesc, nu văd cum generaţiile care vin din urmă ar putea fi mai bune. Singurele raze de speranţă pot veni de la copii emigranţilor români, care sunt integraţi în sistemele de afară sau de la cei care pleacă afară de la vârste fragede, vezi cazuri precum Vlad Dragomir sau David Popa. Altfel vom încărunţi bletemând meci de meci inconştienţa de a ne lega speranţele de adipopi, bogdanstanci sau tot felul de nicuşori.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
08-10-2016, 21:09,
RE: Echipa NATIONALA
Ficţiune 1:
8 octombrie 2016: Naţionala condusă de Anghel Iordănescu pierde cu 1-0 în Armenia. Declaraţia antrenorului: "păi dacă am făcut egal când jucau Mutu şi Chivu, ce pretenţii mai aveţi acum?!"

Ficţiune 2:
8 octombrie 2016: Naţionala condusă de Victor Piţurcă termină la egalitate 0-0 în Armenia. Declaraţia antrenorului: "un punct foarte important, în fotbal nu mai sunt echipe mici"

Ficţiune 3:
8 octombrie 2016: Naţionala condusă de Răzvan Lucescu învinge cu 1-0 în Armenia. Declaraţia antrenorului: "în fotbal importante sunte cele trei puncte"

Realitate:
8 octombrie 2016: Naţionala condusă de Cristoph Daum învinge cu 5-0 în Armenia. O săptămână de muncă a jurnaliştilor de la gsp s-a dus pe apa sâmbetei: titluri acide rămase nepublicate, analize competente blocate în computer, interviuri tari, care pun degetul pe rană, cu greii fotbalului românesc, nu vor mai ajunge sub ochii microbistului român. Huooo! Cine eşti bă neamţule să vi tu să faci ceva pe munca acestor jurnalişti?!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
09-10-2016, 18:08,
RE: Echipa NATIONALA
Tare, Giuliano Smile

Si o declaratie a lui Daum: "Am incercat sa ii tin activi pe jucatori, sa se miste mai mult, sa alerge mai mult, sa nu stea pe teren si sa se bazeze pe acel 4-0 de la pauza. Bineinteles ca rezultatul este multumitor, dar ma bucura mai mult modul in care au realizat acest scor", a spus Daum la postul Digi Sport"
Răspunde
12-10-2016, 9:50, (Ultima modificare: 12-10-2016, 11:31 de Kidu.)
RE: Echipa NATIONALA
Am zis ca o sa astept si meciul cu Kazahstanul pentru a-mi forma o impresie despre nationala pentru ca dupa succesul de la Erevan nu aveam toate datele problemei.
Da, am jucat foarte bine la Erevan ajutati si de gafa lor din debut insa oricum am lua-o echipa s-a miscat foarte bine si ma bucur ca Daum da credit tinerilor. Asta e un mare plus. Aceeasi Armenie a egalat Polonia in 10 oameni, a fost cat pe ce sa castige si numai geniul lui Lewandowski a facut ca polacii sa ia toate punctele la ultima faza a meciului.

Despre meciul nostru de la Astana ce as putea spune: in viata nu am vazut un fotbal atat de rudimentar la nivelul asta. Chiar nu sunt genul care cauta scuze insa cu salbaticii astia, cu un arbitraj infect, cu terenul ala de doi bani era foarte greu de castigat. Trebuie sa fim realisti ca si valoarea noastra e cum e, ca trebuie luat totul de la zero pentru ca nu mai putem trai din amintirile "generatiei de aur". Generatie de aur care nici aia n-a castigat nimic niciodata, si aia au avut noroc si la fel si aia au avut n gherle (aduceti-va aminte de meciul cu Irlanda de Nord in '90, de Elvetia in '94, de Tunisia in '98, de necalificarea la Euro '92 atunci cand erau la apogeul carierei). Sa o lasam mai moale si cu ei.

Dupa jocul rezultatelor eu zic ca sansele noastre sunt intacte indiferent cat de mult si-ar dori Ioanitoaia, Buzarin si alti presari de bine ca Daum sa isi rupa gatul.
Răspunde
12-10-2016, 10:06,
RE: Echipa NATIONALA
Si eu zic ca aseară în asemenea condiții nu puteam scoate nimic mai mult. Văzând jocul celorlalte echipe din grupa , consider că putem bate pe oricine.
Răspunde
12-10-2016, 10:11,
RE: Echipa NATIONALA
Zicea Ifrim aseara (fostul maseur de la UTA) ca asa era asteptata UTA in anii '80 prin Valea Jiului cum a fost asteptata Romania la Astana. Demult n-am mai avut parte de un meci atat de dur, de un arbitraj atat de tolerant, de un "gazon" atat de groaznic. In asemenea conditii nu poti juca fotbal.
Răspunde
12-10-2016, 19:41,
RE: Echipa NATIONALA
Ăla n-a fost meci de fotbal. Punct. UEFA e o mizerie coruptă! Şi apropos de Valea Jiului, păcat că nu se poate dar mi-ar plăcea ca returul cu toporiştii ăştia să-l jucăm la... Lupeni!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
12-11-2016, 22:07, (Ultima modificare: 12-11-2016, 22:09 de Xtreme.)
RE: Echipa NATIONALA
Unii romani au un simt deosebit de autodistrugere. De ce ne sabotam permanent si incontinuu?
Am avut placerea sa asist la meciul Romania-Polonia de ieri. Din pacate bucuria de a viziona live partida in cel mai modern stadion al Romania a fost umbrita nu doar de scorul final, ci si de incidentele din timpul partidei. Am stat la tribuna a doua, la fel cum au stat multe familii cu copii mici si mari. Un stadion plin si o atmosfera emotionanta si incarcata la fluierul de start. Pe urma au inceput peluzele cu tortele si petarzile. Ok, atmosfera tensionata dar inca pasnica. Totul a culminat insa cu aruncarea tortelor si petarzilor in teren si in sectorul oaspetilor. Nu-mi venea sa cred cat de primitivi sunt unii "suporteri". Cu actiunile lor au reusit sa reitereze imaginea proasta pe care o au straiini fata de noi. Prin petarda la Lewandowski nu doar ca ne-ai asigurat un pole position pe toate paginile importante de stiri din intreaga lume ci cu siguranta si o amenda drastica si minim o etapa cu portile inchise. Deci ne slabim pe noi insine nu doar pe viitor ci si direct la fata locului. Am inceput a doua repriza cu un presing impresionat si am fost aproape de egalare pana la petarda lui Lewandowski. Acel moment a reprezentat cotitura decisiva spre esecul de ieri. Esec datorat in mare parte unor suporteri iresponsabili. Esec gustat si devorat la maxim de presa gazetei aservite caracatitei mafiote si camarilei vechii conduceri FRF/LPF. A fost si este o zi trista pentru mine. Cu toate ca e un stadion foarte frumos si majoritatea oamenilor erau simpatici si prietenosi, urmatoarele meciuri ar trebuii disputate in provincie, la Cluj sau Timisoara.
Fotbalul romanesc e in moarte clinica. Sper ca Dl. Burleanu sa aiba stomac si sustinere sa continue.
Răspunde
12-11-2016, 22:37,
RE: Echipa NATIONALA
Nu le iau apararea peluzarilor pentru ca niciodata nu am fost de acord cu aruncarea pirotehnicelor in teren, gest care dauneaza chiar celor ce vor sa foloseasca o astfel de recuzita, insa daca i-ai vedea pe ultrasii si huliganii polonezi in actiune, romanii ti s-ar parea "pistol cu apa".
Răspunde
04-04-2017, 3:11,
RE: Echipa NATIONALA


Ascultati cu atentie intregul reportaj.
Răspunde
24-04-2017, 20:19,
RE: Echipa NATIONALA
Tricolorii U16 au încheiat Turneul UEFA de Dezvoltare cu două victorii și o înfrângere

În perioada 19-23 aprilie, reprezentativa formată din juniori născuți în anul 2001 a participat la un Turneu de Dezvoltare UEFA, la Skopje, în Macedonia.

Echipa națională U16 a României a pierdut astăzi, 1-2, în fața reprezentativei similare a Liechtensteinului, în cel de-al treilea meci disputat la Turneul de dezvoltare UEFA, care a avut loc în Macedonia. Unicul gol al tricolorilor a fost reușit în minutul 40 de Costache.

Echipa de start contra Liechtenstein

12. Șerban - 16. Zamfir, 19. Costache, 3. Dumitrescu, 5. Chiorean - 14. Mărginean, 6. Șteau (cpt) - 11. Stan, 20. Nițescu, 15. Băltățeanu - 17. Nițu. Rezerve: 1. Ducan, 2. Georgescu, 4. Giafer, 7. June, 8. Albu, 9. Toma, 10. Mitran, 13. Drăgușin, 18. Dumitru.

Victorii cu Israel și Macedonia
A fost al treilea meci și ultimul pe care naționala U16 l-a disputat la Turneul UEFA de Dezvoltare din Macedonia. În primele două partide, tricolorii s-au impus de fiecare dată cu 1-0. Vineri au învins Macedonia cu golul reușit de Toma, iar miercuri au trecut de reprezentativa similară a Israelului în urma reușitei lui Mărginean.

Sărbătoriți în cantonament
Sâmbătă seara, după cină, jucătorii au avut parte de o surpriză. Raul Șteau, mijlocașul de la Centrul de Excelență Deva, provenit de la Viitorul Cluj, și kinetoterapeutul lotului Under 16, Cătălin Barbu, și-au serbat ziua de naștere și au primit un tort. Acestora li s-a cântat "La mulți ani" și au fost felicitați de colegi.

http://www.frf.ro/masculin/romania-u16/t...21912.html

Asta ca să ne pregătim pentru vremurile care urmează când vom spune "domne, pe vremea lui Stanciu şi Chipciu mai jucam ceva, mai făceam un egal cu Danemarca, mai o victorie în Armenia..."
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
25-04-2017, 16:40, (Ultima modificare: 25-04-2017, 16:44 de red11.)
RE: Echipa NATIONALA
Am vazut si eu zilele trecute editorialul lui Buzarin, daca imi aduc bine aminte, cu subiectul asta. Intradevar un rezultat rusinos!!! In acel editorial era postat si un video de vreo 10 minute de la meciul respectiv in care se vede clar ca echipa Romaniei este cea care controleaza jocul, ratand ocazii mari de a marca, iar Liechteinstein marcad in urma a doua contraatacuri. 

Oricum rezultatul si teama despre care vorbesti tu raman, iar pe iubitorul de sport in general din Romania il asteapta vremuri grele.
Răspunde
08-09-2017, 11:12,
RE: Echipa NATIONALA
Fotbalul din Romania, nationala ca si romanii....LA CATERINCA!!!

http://blogsport.gsp.ro/costinstucan/201...tocarului/

Din start, să nu avem discuții:

Christoph Daum a fost un selecționer meticulos, neinspirat și fără rezultate.

Răzvan Burleanu a angajat acest antrenor aflat de ceva vreme fără contract, transformându-l în cel mai bine plătit din istoria echipei naționale.

Ei sunt principalii responsabili pentru noua necalificare, alături de cei care în ultimii 27 de ani au transformat fotbalul românesc într-un deșert.

Acum să vorbim un pic și despre jucători.

Intrat în direct la Digi Sport, Gabriel Torje a început să povestească episoade din scurta sa relație cu Daum. Momente pe care fotbalistul împrumutat de la Akhmat Groznâi la Karabukspor, rețineți sonoritatea numelor, le consideră esențiale pentru ca publicul să înțeleagă cât de neînțeles era selecționerul german.

Citiți cu atenție:

“Ne-a dus în team building și ne-a pus să tragem 5 jucători de autocar. Apoi a dat jos alți 5 jucători din autocar și i-a pus să tragă. La final, a dat jos toată echipa să tragă autocarul, să ne arate că dacă tragem împreună autocarul reușim. Când ai jucători cu personalitate, nu poți să-i pui să tragă de autocar”.

În momentul instalării sale ca selecționer, Daum a vorbit mult despre creierul fotbaliștilor, “The Boss”, cum îi spune el. Și despre limitările pe care jucătorii de fotbal, oamenii în general, și le impun singuri prin modul restrictiv de gândire.

Metoda trasului de autocar e frecvent folosită în Germania, unde există și concursuri, individuale sau pe echipe. Dincolo de forța fizică a fiecărui individ, e vorba despre o energie comună și, probabil foarte important pentru un șef sau un angajator, de o dorință de a realiza ceva împreună.

Cheia este construirea acelui “împreună”.

Acum, închipuiți-vă reacția jucătorilor naționalei când au aflat că trebuie să tragă un autobuz. Nu e greu să vă imaginați fețele tinerilor jucători români care câștigă într-un an cât alții într-una sau mai multe vieți, care conduc mașini scumpe și frecventează femei superbe și care, pe scurt, suferă de sindromul vedetelor și de cel al micilor mafioți, încercând să-și imite prietenii din anturaj și tutorii din fotbal, adică pe impresarii lor.

Băieții ăștia care pleacă în străinătate și, din cauza mentalității, se întorc cu coada între picioare în România au considerat că jocul propus de Daum e o prostie mult sub demnitatea lor.

Cum să trag eu de un autobuz!?, și-a zis Torje. El măcar a avut curajul de a-i transmite asta lui Daum.

Din nou atenție:

“Eu am jucat în 4 campionate din Europa și niciodată nu mi s-a mai întâmplat. Îi ziceam că astea se fac la grădință, că nu suntem copii de 5 ani. Daum m-a dat la o parte pentru că nu-i plac jucătorii cu personalitate. Dacă vorbești, dacă mai comentezi la un antrenament, nu-i place. El vrea doar jucători care stau cu capul în jos, care nu scot o vorba în vestiar”.

După meciul cu Muntenegru din 2016, fotbalistul care a jucat 12 meciuri în ultimul an nu a mai fost convocat. Torje se consideră victima eticii muncii impuse de noul selecționer.

Daum a vrut, probabil, să selecteze oamenii care îl ascultă orbește. Nu i-a ieșit și pentru că jucătorii care au tras de autocar au fost supuși tirului miștocărelii celor rămași pe dinafară.

“Sclavule, ai tras autocarul în stație?!” și multe alte ironii similare au avut rolul să erodeze încrederea în judecata și autoritatea liderului.

De fapt, această “caterincă” ține fotbalul românesc în picioare și-l roade pe interior în același timp. Ascultați-l pe același Torje:

“Cu nea Piți era altfel. Deși părea serios, făcea caterincă împreună cu noi. Când era de muncă, munceam, dar era și atmosferă bună”.

Declarația lui Torje reprezintă definiția jucătorului român. Adverbul “când” dă muncii valoare de acțiune secundară, necesară în pauzele de caterincă. Totul se face, evident, pentru o “atmosferă bună”.

În fotbal, există antrenori și antrenori. Unii reușesc prin disciplină, alții prin “caterincă”, din categoria a doua făcând clar parte Marius Șumudică.

Daum, cu o rigiditate accentuată și de bariera lingvistică, nu a reușit să-i facă pe jucătorii naționalei României să ajungă la ceea ce psihologii numesc “efectul Aha”, realizarea că o acțiune aparent imposibilă poate fi îndeplinită. I-a mers în Germania, la Stuttgart și Leverkusen, unde și-a pus fotbaliștii să meargă la propriu pe sticlă pisată, dar s-a blocat în fața îndărătniciei românilor.

Pentru asta, sunt vinovați jucătorii, dar mai ales selecționerul.

Când primești 45.000 de euro pe lună ești dator să găsești soluții. Neamțul nu a atins el însuși “efectul Aha” pe care-l predică și îl caută.

El va pleca, hulit de o țară întreagă. În locul lui va veni probabil un român care știe de “caterincă” și care ne va califica – poate – la Euro 2020.

După plecarea lui Daum, jucătorul român va continua, însă, să eșueze în străinătate, găsindu-și mereu un loc călduț în Liga 1 unde se poate câștiga titlul cu “caterincă” și cu “comentarii în antrenamente”.

E timpul să nu ne mai păcălim: avem un fotbal de bășcălie, practicat de niște răsfățați.

E vremea să munciți, băieți.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-09-2017, 11:27,
RE: Echipa NATIONALA
Sunt de acord cu autorul desi "metoda autocarului" parca e un pic prea de gradinitia. Inteleg ca vrei sa le arati alora ce inseamna sa muncesti intr-o echipa, sa traga toti in aceeasi directie insa si metodele astea luate de pe la diverse traineri de team-building trebuie sa stii si sa le interpretezi nu doar sa le aplici cu rigiditate.

In cazul nostru de fata il avem pe Torje, un prost pe care nu l-a suspectat nimeni de inteligenta vreodata insa nu sunt toti fotbalistii la fel, nu sunt toti prosti. Degeaba a vrut Daum sa dea jos militaria din pod daca n-a stiut sa "lucreze cu materialul clientului" si asta e o vina pe care i-o reprosez, faptul ca n-a stiut sa isi adapteze metodele in functie de jucatorii avuti la dispozitie. Trebuia sa stie sa ii citeasca si sa aplice poate alte metode. Cred ca ar fi scos un pic mai mult de la ei desi o stim cu totii cat suntem de slabi.

Daum nu lasa o impresie prea grozava insa sunt ferm convins ca omul a avut intentii bune, ca a vrut sa faca treaba dar n-a fost omul potrivit la locul potrivit. Presa i-a fost ostila de la bun inceput, Ioanitoaia si sclavii lui l-au luat in primire din secunda doi cu articole care mai de care mai gretoase, a fost si bariera lingvistica si poate nu intodeauna mesajul sau s-a transmis in mod corect, a avut parte si de un papagal la FRF pentru ca in fond asta e Burleanu, un bidon gol insa asta nu inseamna ca Sandu a fost mai bun. Nu, Doamne fereste, cu siguranta nu!

Avem exact fotbalul pe care il meritam si ne vom zbate in mocirla asta ani intregi de aici incolo pentru ca nimeni nu are un "proiect de fotbal pentru tara" sanatos care sa mearga la cauza problemei si nu la efect. Si da, avem parte de CATERINCA pentru ca suntem o natie de caterincosi, needucati, lasi si fricosi.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 10 Musafir(i)