Echipa NATIONALA
10-09-2019, 9:05,
RE: Echipa NATIONALA
Eu am o parere in ceea ce priveste antrenoratul, nu e necesar sa fii un mare jucator pentru a ajunge mare ca antrenor, vedeti ca exemple: Klopp, Mourinho, Loew, Scolari, Rafa Benitez si multi altii, insa cu siguranta ca sa ajungi un antrenor de performanta, cu atat mai mult un selectioner, ai nevoie de capacitate intelectuala in primul rand, sa te duca capul, sa fii un bun tactician, sa fii un bun pedagog, sa fii un bun psiholog iar Contra din pacate e doar un taun care nu are nimic din toate astea. Da, a fost un fotbalist bun insa cam atat, n-a excelat niciodata ca intelect.
Răspunde
10-09-2019, 17:29,
RE: Echipa NATIONALA
https://www.youtube.com/watch?v=uNqFuw6YQZQ
Cineva ar trebui sa-i arate finala asta si sa-si aduca aminte ca fotbablul se joaca cu curaj. Daca tremura chilotii pe tine stai acasa.
Răspunde
16-11-2019, 3:11,
RE: Echipa NATIONALA
Mare dezamagire cu nationala, ce e mai grav e ca nu ne dam seama cat de departe suntem de fotbalul mare si ne complacem in a cauta scuze pentru neputinta.
Răspunde
16-11-2019, 18:08,
RE: Echipa NATIONALA
Foarte slaba nationala mare!!!
Răspunde
16-11-2019, 21:16, (Ultima modificare: 16-11-2019, 21:16 de Redpunk_one.)
RE: Echipa NATIONALA
Cred ca a venit momentul sa lase locul altcuiva contra. Dan Petrescu sau chiar Lucescu (seniorul sau chiar juniorul) sunt variante mult mai bune
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-11-2019, 2:47,
RE: Echipa NATIONALA
EU unul nu inteleg cum au putut sa-l puna pe Contra selectioner, are mari deficiente in exprimare cand vine vorba de limba romana. Cred ca Lucescu senior ar fi cel ai potrivit, pe 2 Petrescu.
Răspunde
17-11-2019, 2:51,
RE: Echipa NATIONALA
Lucescu sr. nu iti vine, nu vrea sa se inhame la o astfel de munca care ii poate dauna imaginii sale de mare antrenor.
Cel mai potrivit ar fi Petrescu insa si asta e temperamental si mi-e ca te lasa balta cand ti-e lumea mai draga.
Răspunde
17-11-2019, 2:56,
RE: Echipa NATIONALA
Pai ideal ar fi sa vina Radoi, cu tot cu jucatorii de la nationala mica !
Răspunde
17-11-2019, 4:01,
RE: Echipa NATIONALA
Radoi nu are experianta, Eu l-as tine la tineret unde face treaba buna.
Răspunde
17-11-2019, 6:22,
RE: Echipa NATIONALA
Mircea Lucescu ar fi bun, sau macar director tehnic in locul lui Lippitoare Stoichita. Si al doilea indreptatit, cred eu, ar fi Dan Petrescu pentru ca are rezultate in Europa.
Dar la cum si-a ales selectionerii pana acum, Burleanu ii in stare sa ni-l aduca pe Mutu.
Răspunde
17-11-2019, 11:03,
RE: Echipa NATIONALA
Lucescu senior nu cred că se mai înhamă decât la o funcție managerială. Dintre variantele realiste (nu alea pentru care trebuie să scoți sute de mii sau chiar milioane de euro din buzunar), profesional Dan Petrescu ar fi cel mai îndreptățit, mai ales în perspectiva barajului, dar așa cum spunea și Kidu, pare genul de antrenor care te poate lăsa baltă când îți e lumea mai dragă. Ar rămâne Hagi și Rădoi. Hagi are atuul experienței și dezavantajul temperamentului și al faptului că e vulnerabil la suspiciuni în selecție. Pe Rădoi îl recomandă rezultatele și jocul naționalei de tineret dar experiența sa la seniori e scurtă și irelevantă. Cred că ambele variante ar aduce un plus de efervescență atât în jocul echipei cât și ca atmosferă. Dacă vrem calificare la baraj și apoi în preliminariile pentru Mondialele din 2022 l-aș aduce pe Hagi, dacă suntem dispuși să cerem calificare doar pentru Euro 2024 l-aș aduce pe Rădoi și pe Lucescu senior care director tehnic deasupra lui, asta dacă cei doi sunt compatibili ca personalitate și idei despre fotbal.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
17-11-2019, 11:13,
RE: Echipa NATIONALA
Da poate ca la Hagi ar exista suspiciuni in privința selectiei, dar din liga1 Viitorul practica cel mai bun fotbal.
Răspunde
17-11-2019, 20:11,
RE: Echipa NATIONALA
Hagi a tot repetat sa-l scoatem din "calculele" de viitori selectioneri pana cand nu isi cedeaza pachetul majoritar de actiuni de la Viitorul ... vorba lui: ca sa fie bine, sa nu fie rau.

Lucescu senior 0 sanse, nu strica el acum la final de cariera tot ce a facut pana acum, doar sa-l injure toti ca la usa cortului la primul rezultat negativ. Plus ca e un tip orgolios, ranchiunos, el si acum are ciuda ca a fost dat afara de la nationala de PCR dupa o victorie 4-0 contra Austriei in 1986.

In caz ca nu toti stiti povestea, rezumat pe scurt:

"Naționala României a rămas pentru Mircea Lucescu o rană deschisă. Într-un amplu interviu acordat cotidianului spaniol Marca, tehnicianul în vârstă de 71 de ani a povestit de ce a fost demis din funcția de selecționer, în preliminariile Euro 1988, tocmai după un 4-0 cu Austria: "Am fost dat afară în 1986 la ordinul Partidului Comunist, din cauza popularității în creștere de care mă bucuram".
"N-O SĂ UIT NICIODATĂ"
Lucescu acceptase funcția de selecționer în 1981, deși era antrenor principal la Corvinul Hunedoara: "Un an am îndeplinit ambele roluri. Petreceam trei zile acasă și trei zile la București, lucrând pentru Federație. Am calificat naționala la Euro 1984 dintr-o grupă dificilă, cu Cehoslovacia, Suedia și Italia, care era campioana mondială și pe care am învins-o cu 1-0. N-o să uit niciodată".


Mirel Radoi exact cum spuneti si voi si realizeaza si el, inca nu are suficienta experienta pt a conduce o nationala de seniori, insa pe viitor, avand in vedere cum joaca U21, poate reprezenta o varianta buna, sau cel putin demna de luat in considerare.

Dan Petrescu:
- se vorbeste ca ar fi "preferatul" lui Burleanu pt a prelua nationala, respectiv a fost mereu in "calcule" ca posibil selectioner de fiecare data cand s-a schimbat selectionerul in ultimii ani, deci probabil ii va veni si lui randul.
- e un antrenor bun, de certa valoare, cred ca nimeni nu se poate lega de asta, un antrenor care ar da nationalei organizare tactica mult peste ce jucam acum.
- are experienta, titluri castigate, meciuri in UCL, UEL, si are experiente diverse si in strainatate.
- macar e antrenor activ, nu vreun retras de 3 ani din antrenorat cum era Daum.
Problemele lui insa, trebuie si ele avute in vedere:
- de obicei nu sta mult la o echipa, respectiv si-a format "obiceiul" (prost) de a lasa echipa balta la oferte de prin China, Arabia ori efectiv vrea el sa plece din alt motiv, ceea ce te face sa te gandesti daca e in stare sa duca la bun sfarsit un "proiect pe termen mediu" macar, gen Mondialul din Qatar 2022 si EURO 2024.
- fiind si el (ca si Guritza) un tip coleric, probabil Puscas si altii nu vor scapa de stilul asta de antrenor dificil care arunca catre proprii jucatori diverse injurii amestecate cu pareri de rau ulterioare meciului.

Oricine ar fi, trebuie cineva ca sa scoata "maximul" din echipa asta, tinand cont ca nu mai avem valori mari de la.. Mutu si Chivu incoace sa zicem (strict exemple) ... ori asta il califica pe Dan Petrescu ca, poate, cel mai potrivit viitor selectioner.
<--> FORZA UTA <-->
Răspunde
19-11-2019, 4:47,
RE: Echipa NATIONALA
Tot Lucescu cred ca e cel mai bun pentru momentul asta, multi zic ca e ruginit dar si la turci a promovat multi jucatori la nationala chiar si din liga a doua de la turci pentru ca in prima liga sunt doar straini. 

Toti vorbesc si critica dar nu vad pe nimeni sa dea solutii. De ce nu investeste FRF in centrele de juniori, sa le de-a bani de consruit terenuri de fotbal etc, sa vad ca construieste FRF 100 de terenuri de fotbal in tara pentru juniori, sa-i suporte cu logistica etc. FRF ce pazeste?  Ne trebuie o strategie pe termen lung.
Răspunde
19-11-2019, 11:14,
RE: Echipa NATIONALA
Mai bine un antrenor strain care sa nu faca selectia pe spaga!
Răspunde
12-12-2019, 2:57,
RE: Echipa NATIONALA
Mutu selectiner la Nationala mica Smile))). Totusi de la Burleanu ma asteptam sa-l unga direct la Nationala mare dupa ce Daniela Petrescu ne-a aratat inca o data ca n-are pic de sange-n instalatie.
In ritmul asta chiar o sa ajungem sa ne bata si Insulele Feroe!
Răspunde
12-12-2019, 11:49,
RE: Echipa NATIONALA
Sper sa il puna si pe tamas secund, macar sa stim de-o treaba. La juniori direct , ca sa ii "crestem bine"
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-12-2019, 14:06,
RE: Echipa NATIONALA
Ionuț Chirilă pe post de dealer oficial al loturilor naționale.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
16-12-2019, 10:38,
RE: Echipa NATIONALA
Ar avea copiii niste pantofi ultimul ragnet...
Răspunde
08-09-2020, 8:42,
RE: Echipa NATIONALA
Arata bine "Nationala" lui Radoi. Mult peste ce jucam pana acum. Sunt mai increzator pentru baraj. Felicitari!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 4 Musafir(i)