Echipa NATIONALA
14-11-2014, 9:46, (Ultima modificare: 14-11-2014, 9:52 de Oli.)
RE: Echipa NATIONALA
Lotul convocat de Michael O'Neill(Irlanda de Nord):

Portari: Roy Carroll (Notts County), Alan Mannus (St Johnstone), Michael McGovern (Hamilton Academical).

Fundasi: Aaron Hughes (Brighton), Chris Baird (West Bromwich Albion), Gareth McAuley (West Bromwich Albion), Ryan McGivern (Port Vale), Craig Cathcart (Watford), Conor McLaughlin (Fleetwood Town), Luke McCullough (Doncaster Rovers), Ryan McLaughlin (Liverpool), Patrick McNair (Manchester United).

Mijlocasi: Steven Davis (Southampton), Chris Brunt (West Bromwich Albion), Sammy Clingan (Kilmarnock), Corry Evans (Blackburn Rovers), Oliver Norwood (Reading), Ben Reeves (MK Dons), Pat McCourt (Brighton), Niall McGinn (Aberdeen).

Atacanti: Kyle Lafferty (Norwich City), Jamie Ward (Derby County),Josh Magennis (Kilmarnock), Bill McKay (Inverness), Will Grigg (MK Dons).

Jucatorii care vin din prima liga din Anglia
Jucatorii care vin din prima liga Scotiana
Răspunde
14-11-2014, 23:15,
RE: Echipa NATIONALA
Mi se pare mie sau atacam ? Suntem cu linia de fundasi la mijlocul terenului si suntem cu 5 oameni in permanent pressing ? Nu stiu al cui e meritul pt schimbarea asta dar .....noi chiar incercam sa jucam fotbal ??? Bun , mai stangaci, nu stiu daca ne va tine pana la final, dar faptul ca incercam macar mi se pare iesit din comun....pt Romania Smile
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
15-11-2014, 0:49,
RE: Echipa NATIONALA
In sfarsit am apucat sa vad si eu un meci al Romaniei in care sa aiba 60% posesie Smile)
Răspunde
15-11-2014, 1:55,
RE: Echipa NATIONALA
Un meci bun mai ales în apărare, contra unei echipe mai slabe decât a noastră. Norocul Naţionalei este că Steaua continuă să se menţină la nivel înalt mai ales cu jucători români. Sper ca pe Sânmărtean să-l ţină balamalele şi în următorii doi ani. Cred că pentru talentul său ar merita un European sau cel puţină să rămână în istoria fotbalului ca şi omul decisiv pentru această calificare. Suntem favoriţi la locul 1. Chiar dacă bate tot de acum încolo nu ştiu dacă Grecia ne mai poate ajunge iar Finlanda a pierdut teren cu înfrângerea din Ungaria.
Răspunde
18-11-2014, 22:54, (Ultima modificare: 18-11-2014, 22:56 de Vlad.)
RE: Echipa NATIONALA
Ce atacant e Claudiu Keseru... Sper sa mai dea vreo doua poate ne scapa o vreme de Motan
Răspunde
18-11-2014, 23:38,
RE: Echipa NATIONALA
Joci cu jucatori noi si totusi ai posesie si joc spectaculos cu victorie cu 2-0 (a doua in decurs de cateva zile). Cati ani si cate calificari nu am pierdut din cauza imputitului de piti si a lingaului sau numarul unu, cancerosu de sandu.&^$%#*(@(*!&(*^@&^!^!%@$#^%#!*()!!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
04-01-2015, 15:52,
RE: Echipa NATIONALA
Dupa ce ani de zile Sanmartean era cel mai bun mijlocas ofensiv roman si numai piti nu il vroia la nationala, acum Sanmartean e primul transfer facut de barbugiu la arabi. Cum zice si editorialul : sa si-i transfere pe cocis si nicolita sau florescu cu care ne-a mancat ani de zile nervii la nationala. Dar aici la arabi e vorba de bani si de faptul ca aia nu ii tolereaza capriciile si il vor da afara daca aduce petarde in loc de fotbalisti si nu vor sta cu bratele incrucisate sa vada cum ii duce satana la sapa de lemn, cum am stat noi ca prostii cu nasul sandu si fratii becali care ii tineau spatele.

http://blog.prosport.ro/mihai-mironica/c...a-13746939
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-02-2015, 11:12,
RE: Echipa NATIONALA
Citat:Cum a năşit Regina Maria primul meci al “naţionalei”





Suverana a intermediat căsătoria principesei “Mignon” cu viitorul rege al Iugoslaviei, Alexandru I. La nunta de la Belgrad, selecţionata de fotbal a României şi-a făcut botezul

E niţelul răcoare, soare cu dinţi, final de Februar, 1922. Miron Cristea, Mitropolitul, termină “Te Deum”-ul şi întreg alaiul purcede spre vechiul Palat Regal. Mărioara, fiica Regelui Ferdinand şi a Reginei Maria, s-a logodit cu Alexandru I, Regele Serbiei. Maria e bucuroasă. Surîde. După căderea ţarilor, după căderea Austro-Ungariei, tinerele monarhii din Europa încearcă să facă mici alianţe. Cu un an în urmă, insistase pe lîngă “Mignon” să-l primească în vizită pe tînărul Karagheorghevici, iar idila se înfiripase.Acum, cu alaiul, la Bucureşti ajunsese şi Dragutin Kostici, preşedintele Asociaţiei Fotbaliştilor din Belgrad. Da, apele erau tulburi, sîrbii aveau Federaţie, dar profesorul Kostici era cel care decidea. Din partea noastră venise doctorul Sabu, preşedintele FRF de aproape trei ani, însă Mario Gebauer, considerat de mulţi a fi părintele fotbalului de la noi, făcea vorbele. Concret, avea să se meargă atît la nuntă, cît şi la sărbătorirea unui an de la semnarea Convenţiei de Alianţă defensivă între Regatul Sîrbilor şi Regatul României. Acolo avea să se spargă gheaţa.Ceea ce nu ştia Regina Maria este că, fără să vrea, “năşise” şi primul meci al echipei naţionale de fotbal a României. Peste patru luni, la Belgrad, avea loc nunta cea mare. Şi, o dată cu ea, pe 8 iunie, botezul “tricolor”!Doctori, avocaţi, profesoriSe mersese cu trenul. Teofil Moraru, antrenorul, fondatorul Universităţii Cluj, doctor în ştiinţe juridice, făcuse selecţia. Sistem 1-2-3-5.Cerber e Adalbert Ritter. Toată viaţa a jucat numai la Chinezul. Şapcă pe cap. Pe fund e bază-n Alois Szilagyi, de la MTK Tîrgu Mureş, şi-n Elemer Hirsch. Doamne, ce personaj! Cult, stătuse Drept la Budapesta şi Viena şi, între două jocuri, se antrena cu procese. Fiu de bogătani, făcuse rost, pe a sa cheltuială, de tricouri trase la tighel tocmai în Anglia. Stăruise ca pantalonii să aibă buzunar la spate, cît să-ncapă o batistă, aşa, de-o sudoare, două. Şi Dezso Jakobi, românizat Dezideriu. Ce soartă dramatică! S-a accidentat într-un amical, în miez de 1924, şi, prost îngrijit, s-a stins la Viena, pe un pat de spital.Aurică Guga, primul căpitan din istoria naţionalei, cel despre care nea Vanea Chirilă spunea că a fost cel mai bun produs al fotbalului nostru de început. Juca “mărginaş”, urca pe extremă. La 1-1, avea să puncteze, aducînd prima noastră victorie. Aluneca, apoi, pe gheaţă cu maşina şi, la nici 40 de ani, deceda în accident. Francisc “Feri” Ronnay, de la CAO Oradea, viitorul antrenor de succes. Sau, ca să-l reţinem mai bine, primul marcator al echipei naţionale de fotbal.S-a mers cap la cap pînă spre final. Sîrbii nu erau nici ei prea unşi, dar se aflau la al patrulea meci împreună. Jaroslav Sifer, de la Zagreb, deschisese scorul, de la punctul cu var. Tribunele, pline cu 5.000 de oameni, se bucurau puţin, cinci-şase minute, pînă cînd arbitrul austriac Heinrich Retschuri fluiera, din nou, lovitură de la 11 metri. 2-1 pentru România! Debut cu succes!Alexandru şi “Mignon” au fost căsătoriţi 12 ani, pînă cînd un revoluţionar bulgar avea să-l asasineze la o vizită în Franţa.Regina Maria se stinse, la Pelişor, în 1938. Aşa, ca o curiozitate: la plecarea ei, naţionala de fotbal ajunsese la 74 de meciuri.Iugoslavia - România 1-2Belgrad, 08 iunie 1922Au marcat: Sifer (35 – pen.) / Ronnay (41 – pen.), Guga (61)România: Adalbert Ritter - Alois Szilagyi, Elemer Hirsch - Dezideriu Jacobi, Nicolae Honigsbeg, Francisc Zimmermann - Aurel Guga (cpt), Carol Frech, Paul Schiller, Francisc Ronnay, Ioan Auer. Antrenor: Teofil Morariu* Sursa: Anuarul Fotbalului Românesc, vol. 8


[Imagine: 01.jpg]


de Catalin Oprisan
Semper Fidelis
Răspunde
12-03-2015, 19:53,
RE: Echipa NATIONALA
http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/salt-...45842.html

Ce amuzant e topul asta al nationalelor cateodata. Suntem pe locul 13, peste Anglia! Smile))
Răspunde
25-03-2015, 5:26, (Ultima modificare: 25-03-2015, 5:26 de adymax.)
RE: Echipa NATIONALA
Acuma vad ca la U17 ne-am facut de cacao pierzand 3-0 cu Slovenia si 2-0 cu Norvegia. Unde-s baietii de la UTA/Atletico sa ne explice cum au clacat asa:


http://www.scoresway.com/?sport=soccer&p...ion&id=821

Calul schiop a lui Burleanu:

http://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/2015/...8%99chiop/
Răspunde
25-03-2015, 8:52,
RE: Echipa NATIONALA
Adymax rezultatele sunt de rahat de acord, dar totusi fizic nu facem fata unor nationale cu copii care joaca in sistem performant de la 14 ani. La noi pana la 20 de ani nu apuca nici unul sa joace in competitii majore in tara, campionatele sunt o gluma cu turnee regionala cu 4 echipe, investitiile in juniori sunt zero,etc, iar la echipele mari nu au sanse sa joace nici macar la liga a iii sau a iv vezi si cazul nostru. E o performanta oricum pt Romania sa ajungemmla turneul de elita. Tu ce ai crezut ca o sa iesim campioni europeni cand joci cu juniori antrenati si crescuti de mici copii la barcelona, manchester city, chelsea sau bayern munchen ?

Iar lingaul de ioantioaia se plange ca nu a jucat ianis ? Viitorul lui hagi e bagat pe gat cu forta atat la nationale cat si in presa , ceva asemanator cu nationala mare si jucatorii care erau ai fratilor becali. Metodele sunt aceleasi si la copii si juniori.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
25-03-2015, 9:38, (Ultima modificare: 25-03-2015, 9:39 de Kidu.)
RE: Echipa NATIONALA
Am citit si eu articolele astea tendentioase din GSP referitoare la nationala U17. Le sta in gat faptul ca sunt 3 jucatori de la UTA acolo si chipurile n-a jucat Ianis Hagi (apropo, corect se scrie Iannis dar Hagi de unde sa stie cand el este semi-analfabet) titular in meciul cu Slovenia. Asta e marea lor problema.
Este pentru prima data cand cineva din FRF se gandeste si la loturile astea si acum i-au sarit lui Burleanu toti in cap ca ulii.
Răspunde
25-03-2015, 19:49,
RE: Echipa NATIONALA
Am vazut si eu ca e tedentios. Sa aiba Slovenia un sistem la junior mai bine pus la punct ca al nostru? De ce nu avem competitii majore nationale?
Răspunde
25-03-2015, 22:09, (Ultima modificare: 25-03-2015, 22:10 de Oli.)
RE: Echipa NATIONALA
Lotul nationalei Romaniei pentru meciul cu Insulele Feroe

Portari: Costel Pantilimon (Sunderland), Silviu Lung jr. (Astra Giurgiu), Cristian Bălgrădean (CS U Craiova);

Fundaşi: Vlad Chiricheş (Tottenham Hotspur), Florin Gardoş (Southampton), Dragoş Grigore (Toulouse), Răzvan Raţ (PAOK Salonic), Paul Papp (Steaua), Cristi Manea (FC Viitorul), Cosmin Moţi (Ludogoreţ Razgrad), Bogdan Vătăjelu (CS U Craiova), Laszlo Sepsi (ASA Târgu Mureş);

Mijlocaşi: Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Lucian Sânmărtean (Al Ittihad), Gabriel Torje (Konyaspor), Mihai Pintilii, Dan Nistor (ambii Pandurii Târgu Jiu), Adrian Popa, Andrei Prepeliţă, Alexandru Chipciu, Cristian Tănase (toţi Steaua Bucureşti), Claudiu Bumba (ASA Târgu Mureş);

Atacanţi: Florin Andone (Cordoba), Raul Rusescu (Steaua Bucureşti), Claudiu Keşeru (Al Gharafa).
Răspunde
26-03-2015, 11:05, (Ultima modificare: 26-03-2015, 11:26 de Kidu.)
RE: Echipa NATIONALA
Fratilor, am ajuns la alt nivel: dupa Hamza se pare ca acum si Ioanitoaia ma pomeneste intr-unul din articolele sale Big Grin :


Citat:Aversiunea fata de Hagi
 
După ce a citit editorialul “Calul șchiop” de marți, internautul ce semnează Kidu s-a repezit la mine ca un uliu și m-a învinovățit de “slugărnicie față de Hagi”! Am reluat textul respectiv și n-am înțeles de unde pînă unde un asemenea atac, o asemenea etichetă.
 
Am scris despre selecționata noastră U17 doar că s-a umplut de rușine la turneul din Anglia, unde a încasat 3-0 de la Slovenia și 2-0 de la Norvegia, în condițiile în care antrenorul Vintilă nu s-a mai bazat în avanposturi, ca antecesorul său Răducioiu, pe puștii de la Academia lui Hagi, ci pe cei crescuți la Atletico Arad. Era o constatare, nu o judecată sau o apreciere, că Vintilă a îngropat echipa cu care cîștigase Răducioiu.
 
Atît și nimic altceva. Ca atare, nu găsesc întemeiată opinia că i-am ridicat osa nale lui Gică Hagi, din care motiv Kidu s-a grăbit să mă pună la punct cu “sînteți ridicol”! Plecînd de aici, observ cu mirare, ba și cu tristețe, că nu puțini sînt cei care-l contestă pe Hagi. Nu pe jucătorul de odinioară, în continuare invocat cu admirație, dar pe antrenorul și, mai ales, pe managerul cu același nume. Acestuia din urmă i se impută cîte în lună și în stele. I se caută noduri în papură și chiar i se găsesc, că Hagi a făcut și Hagi a dres, mereu i se reproșează ceva.
 
Dincolo de acuzațiile, niciodată dovedite, că Viitorul s-a salvat anii trecuți de la retrogradare prin meciuri și rezultate trucate, Hagi e tras la răspundere, uneori și ocărît, de parcă ar avea cine știe ce datorii față de fotbalul românesc și nu se achită de ele! Spre știința acestor procurori de ocazie, precizez că lucrurile nu stau deloc așa.
Din contră, într-un moment în care unele dintre adversarele Viitorului trăiesc din fonduri publice, practic, din banii contribuabililor, Hagi investește de la el, nu de la primării, nu de la sponsori. De pildă, numai în baza sportivă în curs de finalizare la Ovidiu, lîngă Constanța, a băgat peste 8 milioane de euro. Adăugînd vreo 2,5 milioane, valoarea bugetului stagional al echipei, veți realiza că Hagi cheltuiește serios cu fotbalul.
 
Cu toate astea, Viitorul umblă ca țiganul cu cortul: are sediul la Constanța, se antrenează la Voluntari și joacă la Chiajna! Nu puțini sînt cei care, crezîndu-se ironici, deși nu-s decît uituci ori ingrați, îl sfătuiesc pe cel alintat cîndva Maradona din Carpați să închidă Academia din pricină că “în 10 ani n-a furnizat nici măcar un jucător echipei naționale!”.
 
Încă o acuzație ușor de respins. Pentru că Academia s-a înființat în 2009 și pentru că 3 dintre băieții ei, Chițu, Tănase și Cr. Manea, au debutat deja ca “tricolori”. Un al patrulea, Mitrea, a fost convocat la 3 acțiuni ale reprezentativei.
 
În plus, 5 dintre actualii componenți ai selecțio na tei de tineret, nu mai vorbesc despre cele de juniori, sînt chemați pentru “amicalele” din martie cu Islanda și cu Cipru, Țîru, Hodorogea, Mitriță, Fl. Tănase și Nedelcu. În măsura în care consemnarea realităților menționate mai sus constituie un semn de slugărnicie, atunci mi-l însușesc fără teamă. Altminteri, merg mai departe pe mîna lui Hagi, îl susțin și îl aplaud.

...si aici postez comentariul meu de la articolul precedent semnat de Ioanitoaia Calul schiop:
Citat:Esti ridicol domnule Ioanitoaia cu slugarnicia dumitale fata de Hagi.
Nu ma bucura insuccesul copiilor insa nici nu ma pun sa condamn tot proiectul in conditiile in care pana acum un an nimeni nu dadea doi bani pe loturile astea.
Mai sunt si altii care juniori, chiar mai buni decat ai nostri pentru au stiut sa ii creasca si sa aiba grija de ei din timp.
Dumneata care esti la fel de vinovat ca si oricare din “lotul Popescu” esti ultimul in masura sa arati pe cineva cu degetul. In toti anii astia le-ai fost complice, i-ai ridicat in slavi si chiar daca uneori mai scriai cate un articol “anti”, o faceai doar la alibi.

Din punctul meu de vedere Ioanitoaia nu e prost, e doar rau intentionat si partinitor.
Răspunde
26-03-2015, 11:11,
RE: Echipa NATIONALA
Incredibil Smile)))))) Sincer Kidule, cum te simti? Big Grin
Răspunde
26-03-2015, 11:20, (Ultima modificare: 26-03-2015, 11:23 de Kidu.)
RE: Echipa NATIONALA
Ca o mica vedeta. Stati la rand va rog, nu plec acasa pana nu ofer tuturor cate un autograf. Smile)

P.S. Serios acum, voi realizati cat e de bolnav asta? Cum il deranjeaza pana si un mesaj postat pe blogul sau. L-a lasat acolo si nu l-a sters doar pentru a se putea lega de el in urmatorul sau articol pentru ca ego-ul lui nu a suportat sa fie combatut.
E foarte nociv Ioanitoaia asta, foarte, foarte nociv si mult rau a facut fotbalului cu articolele sale partinitioare. Maestrul pulii!
Răspunde
26-03-2015, 11:54,
RE: Echipa NATIONALA
Un viitor blogger:d
Răspunde
26-03-2015, 15:06,
RE: Echipa NATIONALA
Ai de plm Smile))))))))))))))))))))))))))))))))
Bine ca n-ai zis nimic cand te-am sunat, vedeto Smile))))
Răspunde
26-03-2015, 16:59,
RE: Echipa NATIONALA
Kidule poate o pui de un process. Smile E de plans!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)