Transferuri
25-01-2017, 23:14, (Ultima modificare: 25-01-2017, 23:15 de psv.)
#61
RE: Transferuri
http://sportarad.ro/2017/01/25/arnautu-r...biectivul/
Se pare ca ne miscam foarte greu pe piata cand vine vorba de un atacant ca sa-i creeze concurenta lui Curtuius si Petre!Pe mine unul ma sperie la ce jucatori am ajuns sa ne gandim ,Arnautu,atacant la o echipa de mijlocul clasamentului ???,Mario Enciu care nici macar nu a jucat titular la Braila o echipa din partea a doua a clasamentului,pe bune???
Cred ca ar fi cazul sa ne orientam spre piata straina ,riscam sa ne facem de ras cu astfel de propuneri/variante!
Răspunde
26-01-2017, 11:57,
#62
RE: Transferuri
Ei ne facem de ras!
Nu cred ca trebuie sa ne panicam pentru ca sunt convins ca Meszar si staff-ul au si alte piste. Doar n-ati vrea sa intre pe forum si sa ne spuna pas cu pas toate tratativele pe care le au in prezent.

Piata jucatorilor din Romania este una saraca in oferte, nu e usor sa gasim un atacant pe profilul dorit de noi. Nu m-ar deranja nici pe mine daca am aduce un strain.

In alta ordine de idei am discutat destul de recent cu Cipri Rus si am incercat sa il conving sa revina, sa mai lase si el de la el pentru ca nu e bun la nimic orgoliul asta prostesc si pierde atat el cat si noi. El spunea ca e multumit de ce ii ofera Targu Mures desi eu am dubiile mele ca lucrurile stau chiar asa.

Dupa n discutii a ramas ca vorbeste cu Meszar direct (sunt convins ca au mai avut discutii si inainte de incercarea mea de a-l convinge sa revina). Sper sa se ajunga la un numitor comun, daca nu ii urez multa bafta si sper ca drumurile noastre sa se mai intersecteze.
Răspunde
26-01-2017, 14:47,
#63
RE: Transferuri
Dacă totuși primește ceva bani de acolo, pentru Rus e mai ok să rămână la Tg. Mureș pentru că va fi titular în Liga I - cât mai trăiește echipa respectivă.
 
Și eu am încredere că până la urmă se va găsi o soluție ok.
Răspunde
26-01-2017, 20:25,
#64
RE: Transferuri
Pana la urma, se pare ca staff-ul tehnic se orienteaza din nou spre un junior, dupa strategia (benefica) din ultimii ani:

"Nedelcu, soluție ofensivă (și) pentru Roșu? Fostul fotbalist al Ceahlăului e oricum „acontat” de UTA II

În așteptarea atacantului consacrat care să lupte pentru titularizare cu Petre și Curtuiuș, „Bătrâna Doamnă” pare să fi găsit o a patra variantă de vârf. La 19 ani, Dan Nedelcu are deja destule meciuri la activ în tricoul celor de la Ceahlăul Piatra Neamț în eșalonul secund, pentru care a și înscris trei goluri.
În principiu, fotbalistul a fost adus pentru UTA II, dar poate fi o soluție și pentru Laurențiu Roșu, mai ales dacă el va fi inclus în lotul ce va pleca în cantonamentul din Spania duminică seara. După desființarea echipei de seniori a Ceahlăului, „vârful” de 1,86 metri a evoluat în campionatul Elite pentru gruparea de sub Pietricica, iar în prima parte a acestui sezon la Cimentul Bicaz. În tricoul formației de Liga 4-a a înscris 9 goluri, într-un campionat destul de echilibrat al județului Neamț. În vară, fotbalistul a fost în probe și în Italia, la Fidelis Andria, dar nu s-a înțeles cu gruparea din Peninsulă.
Tânărul atacant va participa la antrenamentul de mâine al primei echipei și ar putea primi câteva minute și în amicalul cu Lunca Teuz Cermei, de sâmbătă (ora 12). Dacă va semna cu arădenii, Nedelcu îl înlocuiește în lotul lărgit al UTA-ei pe un alt fotbalist din Moldova. Teodor Ignea nu a confirmat la Arad și s-a întors la Bacău. "

http://sportarad.ro/2017/01/26/nedelcu-s...la-uta-ii/
Răspunde
26-01-2017, 22:35,
#65
RE: Transferuri
Da, dar sunt puţine şanse ca Nedelcu să confirme atât de repede, adică să se ridice cât de cât la nivelul lui Curtuiuş sau Adi Petre. Încă ne mai trebuie o certitudine în atac.
Răspunde
26-01-2017, 23:17,
#66
RE: Transferuri
Din ciclul "nicio zi fără o variantă de transfer". Până la urmă e normal, trebuie să trăiască şi presa sportivă din ceva în perioada precompetiţională dar nah, deocamdată să privim cu rezerve ştirile astea
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
26-01-2017, 23:25,
#67
RE: Transferuri
Au si astia de la sportarad o maniera de a informa lumea, de te doare mintea.
Ma rog, chiar nu am chef de polemici inutile insa nu poti avea pretentia sa dea conducerea din casa astfel de informatii doar de dragul informarii corecte.
Răspunde
26-01-2017, 23:35,
#68
RE: Transferuri
Ideal ar fi sa avem acel atacant pana duminica cand se pleaca in Spania!Daca reusim sa-l aducem, ar avea timp suficient sa se integreze in colectiv,...din pacate insa la momentul asta timpul nu este aliatul conducerii.
Răspunde
29-01-2017, 15:53,
#69
RE: Transferuri
Bun venit, Robert Vâlceanu!

Conducerea clubului UTA a ajuns astăzi la un acord cu clubul Steaua București pentru mijlocașul ofensiv Robert Vâlceanu. Născut pe 29 martie 1997, fotbalistul s-a alăturat efectivului pe care antrenorul Laurențiu Roșu îl conduce în cantonamentul din Spania.

Junior al Stelei, Vâlceanu a debutat în Liga I pe 15 martie 2014, într-un meci cu Gaz Metan Mediaș, când a și înscris. La sfârșitul campionatului 2013-2014, s-a bucurat de primul trofeu, titlul național.

A contabilizat 10 prezențe pe prima scenă în tricoul echipei bucureștene, unde a mai lucrat cu Laurențiu Roșu. Se întâmpla în sezonul 2014-2015, pe când antrenorul principal de azi al UTA-ei făcea parte din staff-ul lui Constantin Gîlcă. Atunci, Steaua reușea să câștige ”tripla” Campionat – Cupa României – Cupa Ligii.

Sezonul trecut, a jucat tot pe prima scenă, la FC Voluntari, adversara UTA-ei din al doilea baraj de promovare în prima ligă.

Are deja experiență internațională, jucând cu Steaua în UEFA Youth League, dar și câteva minute în Champions League. Component al loturilor naționale Under 17 și apoi Under 19 ale României.

Robert Vâlceanu e al treilea fotbalist acontat de UTA în 2017, după Dumitru Muntean și Mevlan Adili.

http://www.uta-arad.ro/stiri/bun-venit-r...ceanu/3518
Răspunde
29-01-2017, 16:04,
#70
RE: Transferuri
E un transfer ok, chiar dacă e împrumutat. Fiind junior ne ajută suplimentar în cazul unei eventuale absenţe lui Petre, iar la vârsta sa are deja o carte de vizită bună. În mod normal, dacă e serios, acum are ocazia să îşi demonstreze calităţile şi pretenţia de a juca în Liga I la nivel de top. Oricum, cred că e o variantă mai bună decât Arnăutu sau alte nume vehiculate. Bun venit!
Răspunde
29-01-2017, 17:28,
#71
RE: Transferuri
Daca promovam are clauza in contract pe care o putem activa si va fi al nostru pe 2 ani.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
29-01-2017, 18:56,
#72
RE: Transferuri
Roşu îl ştie şi sunt convins că dacă n-ar fi crezut că ne poate ajuta n-ar fi fost de acord cu mutarea
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
29-01-2017, 19:15, (Ultima modificare: 29-01-2017, 20:32 de adymax.)
#73
RE: Transferuri
Cred ca e o mutare buna desi e aglomeratie mare la mijloc acum. Intrebarea e riscam fara sa mai luam un atacant?
Răspunde
29-01-2017, 19:54,
#74
RE: Transferuri
Desi nu sunt adeptul imprumuturilor, conducerea a gandit bine transferul pentru ca trebuie gandit strict din prisma promovarii.
Jucatorul ne poate fi util si poate fi o alternativa la oricare din atacanti atunci cand se apeleaza la el.
Daca exista posibilitati, as incerca sa mai aduc un atacant.
Răspunde
29-01-2017, 20:21,
#75
RE: Transferuri
Din ce am inteles de la Meszar sunt tratative pt inca un atacant in continuare.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-01-2017, 1:38,
#76
RE: Transferuri
In amicalul cu Cermei, Muntean a jucat fundas dreapta, cred ca Valceanu nu ne poate ajuta din postura de atacant, el e un mijlocas ofensiv, la mijloc e concurenta mare acum, poate si de aceea a jucat Muntean fundas dreapta, desi cred ca ne poate ajuta mai mult ca mijlocas, din postura asta a marcat 8 goluri pt Olimpia. Poate gresesc, dar Valceanu e profilul lui Copil. La mijloc Stratila, Chindris sunt titulari de drept, Muntean la fel ar trebui sa fie pe stanga, ramane un loc liber in centru... Credeam ca prin accidentarea lui Tanase, Jorza va fi titular, un copil in care am mare incredere, e un jucator mai tehnic decat Tanase si mai ofensv.. Sa nu uitam si de Andor! Nedelcu s-a miscat bine in meciul cu Cermei, are fizic si pare destul de tehnic pt un jucator masiv cum este el! Cred ca e nevoie de un atacant bun, mai mult decat era nevoie de un fundas central, sa nu uitam ca sunt doar doi atacanti in lot si fundasi centrali erau trei, Manea, Gligor, Celea plus Filaret care a jucat bine cand a fost pus in centrul defensivei.
La meciul cu Cermei m-am convins ca Stahl e un junior bun, pacat ca e folosit putin! Sunt multi juniori care asteapta sa le vina randul la prima echipa si noi imprumutam jucatori, cred ca a fost un moft a lui Rosu si conducerea nu a vrut sa se opuna acum! E parerea mea si stiu ca putini sunt de acord.
Daca ar veni Cipri Rus inapoi ar fi perfect, desi cred ca la Tg Mures ar juca mai mult decat la noi. Indiferent cine ar veni acum Curtuius si Petre vor fi titulari. Rus isi doreste sa joace si sa se afirme, la Tg Mures are sansa asta acum si prin marcarea a 4-5 goluri, la vara poate prinde un contract tot in Liga I!
 Cred ca vom promova si lupta nu e chiar asa usoara, chiar daca jucam acasa cu Sepsi, Brasov, Olimpia, nu putem sa riscam cu doar doi atacanti, e nevoie de un atacant care sa intre bine in joc atunci cand se apeleaza la el!
Istoria adevarata nu se invata la scoala!
Răspunde
30-01-2017, 5:54,
#77
RE: Transferuri
Eu am alta teorie. Valceanu ne-a fost bagat pe gat de Steaua. De ce ne-a fost bagat? O sa vedem la vara. O doar o terie asa ca luati-o ca atare.
Răspunde
30-01-2017, 9:38,
#78
RE: Transferuri
Va fi greu să joace Muntean titular ca mijlocaș stânga înaintea lui Andor, zic eu, dar e bine să fie acolo ca și variantă de rezervă. Vâlceanu e ok ca și al doilea atacant, urmând să joace lângă Petre sau Curtuiuș. Probabil se mai caută un atacant de careu.
Răspunde
30-01-2017, 9:55, (Ultima modificare: 30-01-2017, 11:53 de psv.)
#79
RE: Transferuri
(30-01-2017, 9:38)I 929 a scris: Va fi greu să joace Muntean titular ca mijlocaș stânga înaintea lui Andor, zic eu, dar e bine să fie acolo ca și variantă de rezervă. Vâlceanu e ok ca și al doilea atacant, urmând să joace lângă Petre sau Curtuiuș. Probabil se mai caută un atacant de careu.

Eu zic ca Vlaceanu va juca in detrimentul lui Jorza !
Si odata cu venirea acestuia mi-e greu sa cred ca si Tanase va mai juca odata ce isi revine.....oricum Valceanu este un castig ,ca valoare si exeprienta este peste cei doi si asta nu trebuie decat sa ne bucure si  ca, a ales sa vina la UTA!
 Cred ca Valceanu  va fi  acel mingicar de care tot am vorbit in acesta pauza competitionala si care va da o alta estestica  jocului nostru  !
Răspunde
30-01-2017, 15:49,
#80
RE: Transferuri
cel mai bine ar fii in locul lui Chindris!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)