Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
24-02-2018, 19:48,
#21
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
În defensivă suntem vraiște, iar greșelile au venit tocmai de la jucătorii cu experiență. Polgar e un dezastru, înoată pe teren, oare Todea nu vede că nu-i capabil să se replieze și astfel să-i ceară să nu mai urce dincolo de centrul terenului?! De fapt ce să zic de Todea, când ești condus acasă și faci a doua schimbare în minutul 85 iar pe a treia n-o mai faci deloc deși mai ai o soluție ofensivă pe bancă... o fi fost mulțumit de joc! În prima repriză entuziasmul și avantajul vântului ne-au dat aripi, păcat că greșelile de ultima pasă ne-au privat de un avantaj mai consistent. În repriza a doua am încercat să jucăm cu mingi lungi contra vântului; urmarea? N-am ieșit minute bune din propria jumătate. Apărarea e slabă nu doar individual ci și ca așezare, distanțe mari între jucători și față de adversari, un portar depășit la fazele aeriene. După 1-2 am căzut și psihic, n-am mai văzut nicio idee de joc doar mingi aruncate la bătaie în față. Sunt dezamăgit în special de Tănase, depășit azi aproape la fiecare fază și de asemenea de Hlistei, apatic și neimplicat în joc. Va fi greu la Mioveni mai ales că nu-l văd pe Todea capabil să vină cu ceva nou care să schimbe starea de spirit a echipei, una deloc optimistă după un prim meci cu o asemenea desfășurare și un asemenea deznodământ.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
24-02-2018, 20:42,
#22
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Se vede faptul ca in amicale Todea a incercat o formula finala de echipa doar in ultimul meci. Normal, ar fi trebuit sa avem vreo 3 meciuri amicale cu formula finala de echipa, in care sa faci doar reglajele fine. Asa, Todea face reglajele in timpul campionatului, si ne costa rau de tot. O sa avem o formula inchegata de echipa abia pe la mijlocul returului.
Răspunde
24-02-2018, 21:43,
#23
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Ce reglaje sa faca Todea? Mergeti si urmariti 4-5 antrenamente si apoi vedem daca are rost sa mai vorbim despre reglaje, tactici, etc.
Răspunde
25-02-2018, 0:14,
#24
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
(24-02-2018, 19:48)Giuliano a scris: În defensivă suntem vraiște, iar greșelile au venit tocmai de la jucătorii cu experiență. Polgar e un dezastru, înoată pe teren, oare Todea nu vede că nu-i capabil să se replieze și astfel să-i ceară să nu mai urce dincolo de centrul terenului?! De fapt ce să zic de Todea, când ești condus acasă și faci a doua schimbare în minutul 85 iar pe a treia n-o mai faci deloc deși mai ai o soluție ofensivă pe bancă... o fi fost mulțumit de joc! În prima repriză entuziasmul și avantajul vântului ne-au dat aripi, păcat că greșelile de ultima pasă ne-au privat de un avantaj mai consistent. În repriza a doua am încercat să jucăm cu mingi lungi contra vântului; urmarea? N-am ieșit minute bune din propria jumătate. Apărarea e slabă nu doar individual ci și ca așezare, distanțe mari între jucători și față de adversari, un portar depășit la fazele aeriene. După 1-2 am căzut și psihic, n-am mai văzut nicio idee de joc doar mingi aruncate la bătaie în față. Sunt dezamăgit în special de Tănase, depășit azi aproape la fiecare fază și de asemenea de Hlistei, apatic și neimplicat în joc. Va fi greu la Mioveni mai ales că nu-l văd pe Todea capabil să vină cu ceva nou care să schimbe starea de spirit a echipei, una deloc optimistă după un prim meci cu o asemenea desfășurare și un asemenea deznodământ.
Bun rezumat Giuli!
Răspunde
25-02-2018, 10:05,
#25
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
(24-02-2018, 21:43)cristi b a scris: Ce reglaje sa faca Todea? Mergeti si urmariti 4-5 antrenamente  si apoi vedem daca are rost sa mai vorbim despre reglaje, tactici, etc.

La ce te referi?
Răspunde
25-02-2018, 11:56,
#26
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Eu zic ca si acest nou sistem de joc 4-2-3-1 nu ne ajuta, practic Marius este mana moarta in acest sistem de joc. De cand a venit la Arad a jucat in clasicul 4-4-2 cu cineva langa el. Deageaba a ramas la echipa si are experienta daca e tot timpul cu spatele la poarta. Iar asta sa vazut si in amicale, in afara de primul amical de la Szeged inainte de cantonament, Marius nu a marcat niciun gol in cele 7 amicale jucate. Acum si daca am vrea sa schimbam sistemul va fi destul de complicat pt ca nu am adus atacanti....
Răspunde
25-02-2018, 12:14, (Ultima modificare: 25-02-2018, 12:19 de psv.)
#27
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Am fost ieri la meci.Din pacate echipa pare deconectata total de la miza campionatului si se vede de la o posta ca nu exista cineva pe banca capabil sa schimbe ceva. TODEA ,moale,extrem de moale...imi pare rau sa o spun dar se intareste de la meci la meci concluzia ca el ASTAZI este departe de pretentiile fie si a unei echipe care vrea sa se mentina in liga a doua.Nu se poate sa te prezinti asa la un meci cu o echipa de liga a treia,da Academica a adus in aceasta iarna 7 jucatori de la Viitorul Domnesti din liga a treia.....Am fost atat de optimist ieri dar ceea ce am vazut ma dezgustat total.Am vazut o lipsa crasa de responsabilitate in teren ,desi nu am avut multe ocazii si alea care le am avut ne am batat efectiv joc de ele.Am vazut un jucator Tanase intr o forma deplorabila,la fel si Cutruius care mia lasat impresia ca inota pe teren ,senzatia mea era ca are si cateva kilograme in plus,Petra mult sub ce am vazut in pregatiri,Angelo Iuga la fel,Rafael Iuga extrem de fricos,Hlistei apatic,singurii cu nota de trecere ieri,Buia si cu Manea.Cum am spus si mai devreme ,desi pare o nebunie ,Todea nu pare capabil sa gestioneze situatia si ma gandesc ca o inlocuire a lui e o optiune de luat in calcul desi repet pare o nebunie.N am crezut ca o sa spun, dar parca il regret pe Roly care cum necum asigura o stabilitate la nivelul vestiarului si cred ca la ora asta ar fi o solutie pentru noi.Vorba lui Codru,cum sa te bata Clinceni acasa,cum???
Răspunde
25-02-2018, 22:13, (Ultima modificare: 25-02-2018, 22:14 de adymax.)
#28
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Cred ca Nagy ar fi solutia  potrivita la momentul asta. Todea a avut n-spe sanse si vad ca e depasit total. Nagy a fost indepartat pe nedrept dupa 3 promovari si 2 baraje, cred ca mai merita o sansa sa ne aduca in liga1.
Răspunde
25-02-2018, 23:04,
#29
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Cred că trebuie să ne mulțumim cu ce avem și să ne rugăm să nu ne lase alții să picăm!nu e doar Todea problema, cred că UTA e o pălărie mult prea mare și pt cuplul Grădinaru - Drăgan!însă nu cred că se mai poate schimba ceva acum!
Răspunde
26-02-2018, 8:00,
#30
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
(25-02-2018, 22:13)adymax a scris: Cred ca Nagy ar fi solutia  potrivita la momentul asta. Todea a avut n-spe sanse si vad ca e depasit total. Nagy a fost indepartat pe nedrept dupa 3 promovari si 2 baraje, cred ca mai merita o sansa sa ne aduca in liga1.
Adu-ti aminte ca si  despre Nagy se zicea tot asa, ca nu e bun, ca baga juniorii, ca e varza... Unde-s acei suporteri? Suntem mai multi pe.net decat la stadion.
Aici la.noi nici o varianta nu e buna...
Răspunde
26-02-2018, 10:30,
#31
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Fratilor, astia suntem cu astia defilam. Din ce am inteles eu copiii au avut atitudine si s-au luptat. Sunt dispus sa sa le acord increderea mea ca suporter returul asta. De scapat oricum scapam de retrogradare.
Răspunde
26-02-2018, 10:37,
#32
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Roly a fost demis pentru că echipa intrase într-o criză de formă și de rezultate asemănătoare cu cea din toamnă. Nu uitați de unde ne-a luat Laurențiu Roșu. De acord că între Todea și Roly există o diferență mare... de fapt nu, nu e o diferență, pur și simplu nu se poate face o comparație pentru că Roly e antrenor (mediocru dar e antrenor) în timp ce Todea, cel puțin în acest moment, arată că nu are ce căuta pe acel post. Dar ar trebui să gândim puțin mai departe decât propriul interes, și acela de moment. Roly e un tip cu caracter și nu poți să îți bagi joc de un asemenea om folosindu-l ca o manta de vreme rea. Pentru că mai devreme sau mai târziu, ca întotdeauna, UTA se va reechilibra și poate într-un an sau doi va ataca din nou promovarea. Și vom ajunge din nou să constatăm că Roly nu e omul potrivit pentru asta. Ce facem, îi mai dăm odată un șut în fund cu mesajul ”mulțumim pentru ajutor dar nu mai avem nevoie de tine”?!. Mi se pare că mai mereu suntem prizonierii trecutului căutând mereu și mereu aceleași soluții și în teren și pe bancă și în birouri. Ne învârtim la nesfârșit în același cerc și cred că asta este una dintre cauzele pentru care suntem unde suntem.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
26-02-2018, 11:28,
#33
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
(26-02-2018, 10:37)Giuliano a scris: Roly a fost demis pentru că echipa intrase într-o criză de formă și de rezultate asemănătoare cu cea din toamnă. Nu uitați de unde ne-a luat Laurențiu Roșu. De acord că între Todea și Roly există o diferență mare... de fapt nu, nu e o diferență, pur și simplu nu se poate face o comparație pentru că Roly e antrenor (mediocru dar e antrenor) în timp ce Todea, cel puțin în acest moment, arată că nu are ce căuta pe acel post. Dar ar trebui să gândim puțin mai departe decât propriul interes, și acela de moment. Roly e un tip cu caracter și nu poți să îți bagi joc de un asemenea om folosindu-l ca o manta de vreme rea. Pentru că mai devreme sau mai târziu, ca întotdeauna, UTA se va reechilibra și poate într-un an sau doi va ataca din nou promovarea. Și vom ajunge din nou să constatăm că Roly nu e omul potrivit pentru asta. Ce facem, îi mai dăm odată un șut în fund cu mesajul ”mulțumim pentru ajutor dar nu mai avem nevoie de tine”?!. Mi se pare că mai mereu suntem prizonierii trecutului căutând mereu și mereu aceleași soluții și în teren și pe bancă și în birouri. Ne învârtim la nesfârșit în același cerc și cred că asta este una dintre cauzele pentru care suntem unde suntem.

De acord cu Giuli. Roly nu ar merita un astfel de tratament din partea noastra (sa il chemam "acuma ca ii greu, iar cand ne revenim sa ii strangem iarasi mana ca nu mai avem nevoie de el") . Din pacate Cristi Todea , nu doar ca a cazut examenul la acest meci, dar ne-a pus pe ganduri si pe cei mai optimisti dintre noi cand am vazut cum a pregatit acest meci, cum a reactionat in timpul sau si mai ales concluziile de final cand parca era un suporter ,nu antrenorul echipei, care constata mirat ca echipa cealalta ne-a "surprins" cu o schimbare (de altfel singurul jucator de liga I pe care il au in lot clinceniul, serios ca esti surprins ca a facut diferenta???) si ca "poate echipa s-a multumit cu 1-0" (wtf nu tu le ceri tu ce sa faca la pauza sau cand vezi ca nu te asculta, tu doar afli dupa meci ce joaca ai tai???) 

Si e pacat de copii fiindca in prima repriza chiar au aratat ca ar putea juca fotbal. E pacat si de pregatirea fizica de la Moneasa care , cel putin declarativ, au laudat-o toti. Risti sa intri intr-o pasa neagra , iar fotbalistii nostri sunt tineri si greu de remontat dupa asa ceva, mai ales ca avem dovada ca nici antrenorul nostru nu pare potrivit sa ii sfatuiasca sau motiveze (sau macar sa vb cu ei , din ce am vazut)

Nu cred ca exista pericolul sa retrogradam , cu toate ca teoretic sunt sanse matematice, ci pericolul e sa "distrugem psihic" acesti jucatori si echipa proaspat formata. 

Oricum sper ca zvonurile cu mustaciosul popa sa ramana la stadiul de zvonuri ca asta iarna . Prefer oricand sa mai riscam odata cu un antrenor tanar , decat sa luam unul "harsait" care va face zilnic circ la tv si in ziare, asa cum va face popa.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
26-02-2018, 11:42,
#34
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Nu pot sa zic ca il vreau pe Popa dar stie sa se impuna in fata jucatorilor si baga frica in ei, atitudine pe teren,un sezon bun facut de Acs avand in vedere ca nu au avut bani. Sa stiti ca circul facut de Popa e bun uneori...in fine, avem antrenor momentan.
La UTA lipseste pasiunea aia... a cam disparut si la noi suporterii dar si la toti din conducerea UTA -ei si mai ales in conducerea orasului( aici cred ca nu a fost niciodata), cam asta face lipsa de performanta si mai ales lipsa de profesionalism.
Cel mai bun mesaj a fost in meciul de la ASU: PASIUNEA NE DA TONUL!
Răspunde
26-02-2018, 11:48,
#35
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Ideal ar fi fost să îl aducem pe Multescu...omul știe meserie, avea timp să construiască o echipa pt campionatul viitor și chiar puteam emite pretenții reale la promovare!însă e greu fără bani și când ai un singur om în conducere (pt că ceilalți 2 sunt de formă) misiunea devine imposibilă!
Răspunde
26-02-2018, 14:01,
#36
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Nu va suparati dar ganditi foarte superficial. Nu se poate sa schimbi antrenorul dupa fiecare meci. Lui Todea trebuia sa i se stranga mana in pauza competitionala, acum daca s-a decis sa mergem cu el mai departe, chit ca nu imi place ca si antrenor, nu avem ce face si taras-grapas trebuie sa ducem sezonul pana la capat. Nu iti vine nimeni antrenor pentru cateva etape.

In tot timpul asta ai timp sa cauti alt antrenor cu care din vara poti ataca promovarea in sezonul viitor.

P.S. Multescu am impresia ca e cam depasit dar nu e nici locul si nici momentul sa discutam despre asta.
Răspunde
26-02-2018, 14:11,
#37
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
Apropo de Multescu nu inteleg dece se considera ca ar fi un antrenor depasit din moment ce sezonul trecut a clasat Craiova pe locul 4 in Liga I, ( oricum nu cred ca ar veni Multescu in conditiile de fata) daca el e depasit cred ca ceilalti care s-au perindat la UTA in acesti ani sunt Nepregatiti profesional.
Răspunde
26-02-2018, 14:16,
#38
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
A fost doar o circumstanta fericita. Inainte de asta spune-mi unde si cand a mai performat Multescu?
Răspunde
26-02-2018, 14:34,
#39
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
A antrenat 3 ani la Samsunspor in Turcia... ( tot e ceva fata de nivelul acesta)
Răspunde
26-02-2018, 15:24,
#40
RE: Etapa #22: UTA - Academica Clinceni (24.02.2018, ora 11:00)
De acord, nu vreau sa ii stirbesc din merite insa personal mi-as dori un antrenor mai tanar.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)