Stiri, sezonul 2018-2019
11-08-2018, 15:31,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Stai ca ala a dat foc vii la cat de ranga se faceau bravii daci dupa jafurile la care participau.
Răspunde
14-08-2018, 18:15,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Cred ca e doar o chestiune de timp pana ne vor intra in cont la UTA cel putin 1 milion de euro. Nu cred ca ciobanul va putea sa-l mai tina prea mult pe Denis Man la FCSB (poate cel mult un sezon).
Răspunde
15-08-2018, 15:42,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Cred la fel dar sper ca suma sa fie mai mare... sunt sanse!
Răspunde
16-08-2018, 19:36,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Nu e chiar cum stiam noi cu procentele, dar nu-i rau, oricum: 

"Dennis Man, dorit insistent de un club imens! „UTA și-ar rezolva toate problemele dacă Dennis va fi vândut”
de Lucian Dănilă| 16 august 2018

Partida din această seară dintre FCSB și Hajduk Split, din Europa League, ar putea fi ultima pe care o va disputa arădeanul Dennis Man în tricoul echipei antrenate de Nicolae Dică. Reprezentanții clubului AS Roma au venit sâmbătă seară la București, iar astăzi urmează să poarte discuția finală cu steliștii pentru transferul definitiv al lui Dennis în Italia.
Italienii îl urmăresc de mai bine de 4 luni pe puștiul FCSB-ului, dar în urmă cu două săptămâni a început o adevărată avalanșă de telefoane și discuții pentru transferul acestuia în Italia. Pe fir au intrat și belgienii de la Anderlecht, scrie gsp.ro.
Produs al clubului Atletico Arad, Dennis s-a remarcat în culorile echipei UTA, grupare pentru care a marcat 16 goluri într-un sezon și jumătate. A plecat la FCSB pentru suma de 400 de mii de euro, dar au fost semnate și unele clauze în favoarea clubului arădean. Prima dintre ele era ca UTA să încaseze 100 de mii de euro dacă Dennis joacă minim zece meciuri în primul sezon, dar această clauză a fost renegociată și arădenii s-au ales cu doar 20.000.
A doua clauză prevede ca UTA să primească 100.000 de euro dacă Dennis va juca în următorii cinci ani un meci oficial la echipa națională. A debutat împotriva Suediei, dar acela a fost un meci amical.
A treia clauză prevede ca Atletico să primească 11 procente dintr-un viitor transfer, bani care, în urma unui protocol semnat între Atletico și UTA s-ar împărți egal între cele două grupări.
„11 milioane de euro este ultima ofertă pe care cei de la AS Roma au făcut-o pentru Man, dar Becali ține de preț și nu vrea sub nicio formă să-l cedeze acum în Italia. Italienii ar putea să mai urce cu câteva milioane”, (gsp.ro)
Alexandru Meszar, conducătorul clubului UTA, urmărește cu interes situația lui Dennis Man.
„Dacă FCSB l-ar vinde pe Dennis la sumele care se vehiculează, UTA și-ar rezolva pentru o perioadă toate problemele financiare. Din ceea ce am urmărit la televizor, declarațiile oficialilor de la FCSB, cred că totuși Dennis nu va fi vândut în acest sezon” (Alexandru Meszar)"

https://specialarad.ro/dennis-man-dorit-...fi-vandut/
Răspunde
29-08-2018, 6:48, (Ultima modificare: 29-08-2018, 6:50 de adymax.)
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
http://www.aradon.ro/uta-cauta-un-fundas-central/2100258

UTA nu a început tocmai rău campionatul, dar cele cinci goluri primite în primele patru etape l-au nemulţumit pe tehnicianul Ionuţ Popa, care a solicitat conducerii clubului un fundaş central. După studierea mai multor CV-uri şi oferte venite pe filiera unor impresari, oficialii grupării alb-roşii i-au pus la dispoziţie lui Mister o listă cu trei jucători din care să aleagă unul. Este vorba despre: Oualid El Hasni (25 ani), tunisian, 1,92 m, care de-a lungul carierei a jucat la Vicenza, Monza şi Triestina; Nehar Sadiki (20 ani), macedonian, 1,94 m, legitimat la Rabotnicki Skopje; Andrei Tînc (33 ani), 1,85 m, care a mai jucat la UTA în sezonul 2011-2012 şi care a mai trecut pe la FC Bihor, Voinţa Sibiu, Rapid Bucureşti şi CFR Cluj. Actualmente joacă sub culorile divizionarei secunde, Luceafărul Oradea.

O decizie finală va fi luată de Ionuţ Popa în această săptămână, pentru ca oficialii clubului să poată perfecta transferul cât mai repede.


Oualid El Hasni (25 ani), tunisian
https://www.youtube.com/watch?v=sAW1TIr6r_o

Nehar Sadiki (20 ani), macedonian
https://www.youtube.com/watch?v=6Lh1PTgI4Jo
Răspunde
29-08-2018, 12:12,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Sper sa mearga pe mana macedonianului, mi se pare cea mai buna alegere: tanar, dornic de afirmare, inalt + prezente la loturile nationale .
Răspunde
29-08-2018, 12:51,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Da, si mie imi place macedoneanul, dar pot fi inselatoare filmarile astea. Uneori chiar si amicalele cu echipe mai slab cotate in care sunt testati jucatori pot fi inselatoare. De exemplu, in amicale eu i-am vazut pe Benga si Coulibaly mai buni decat mi s-au parut in meciurile pe puncte.
Răspunde
11-09-2018, 17:43,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
http://www.sportarad.ro/2018/09/11/de-la...ei-echipe/

Din păcate fara bani ...nu exista performanță!Păcat de începutul bun al băieților...! E f greu sa ii motivezi să joace contra echipei de pe primul loc cu buzunarele goale!
Răspunde
04-10-2018, 16:49,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
http://www.sportarad.ro/2018/10/03/jumat...viata-uta/


Fotbalul românesc ne-a oferit mulți eroi de-a lungul timpului, dar unul singur a avut onoarea de a da numele unui trofeu pentru fair-play. Este vorba despre Iosif Petchovschi, cel care se contopește cu UTA și prima perioadă a sa de glorie. Originar din Timișoara, „Csala” și-a început cariera la Chinezul Timișoara, după care a mai trecut pe la CA Oradea și CFR Cluj, înainte ca baronul Francisc Neuman să-l aducă „acasă”, în „alb-roșu”. La Arad a jucat între 1945 și 1951 și apoi din nou între 1955 și 1961. Paranteza de două sezoane e reprezentată de aventura la CCA.

Pentru „Bătrâna Doamnă” a înscris 53 de goluri în 174 de meciuri oficiale, câștigând trei titluri de campioană și o Cupă a României. A bifat și 32 meciuri pentru România, înscriind 11 goluri. La începutul carierei sale a fost selecționat de trei și în naționala Ungariei. S-a stins pe 6 octombrie 1968 într-o zi mohorâta, în marea de lacrimi a celor 15 mii de oameni care asistau la meciul dintre UTA și Poli Iași și care au fost informați prin stație: „A murit Iosif Petschovschi!”

„Poate cel mai mare fotbalist român”

Așadar, sâmbătă, se fac 50 de ani de când cel mai puternic simbol al Campioanei Provinciei ne privește de acolo de Sus și poate chiar ne judecă pentru ceea ce am făcut din UTA. „Dacă pentru România e Centenarul Marii Uniri, pentru familia UTA e minicentenarul trist al pierderii lui Iosif Petschovski. Old Boy’s UTA invită toți suporterii arădeni sâmbătă, la ora 12, la Cimitirul Eternitatea pentru a-l comemora pe marele fotbalist. O să ne gândim cu mare drag la performanțele sale și la tot ceea ce a făcut pentru UTA și tot fotbalul românesc. După câte s-a spus și unii mai spun și acum, Petchovschi a fost cel mai mare fotbalist român. E adevărat, mai apoi au apărut Dobrin sau Hagi, care sunt și ei în față și au jucat la un nivel foarte, foarte mare. Petchovschi a fost și va fi pentru noi o emblemă, este cel care prin spiritul său ține fotbalul arădean și pe UTA în viață. Datoria noastră este să le reamintim în special celor tineri că a existat un Petchovschi, că a existat un mare campion”, spune Gyuri Vaczi, președintele acociației utiștilor veterani.



„Poate avem nevoie de un baron Neuman, care ne ia și un Petchovschi și ne face și un stadion”



Și tot el a făcut o analogie interesantă vis-a-vis de Petchovschi și stadionul aflat de prea mult timp în (re)construcție. „În cartea lui Aristide Buhoiu despre marele nostru campion există un pasaj: << Aradul și ziua cea mai lungă>>. Se referă la inaugurarea stadionului ITA de la 1 septembrie 1946. Petchovschi are o legătură strânsă cu acest eveniment. Baronul Neuman l-a luat de la Cluj, formând în jurul lui o echipă foarte bună. Inaugurarea stadionului a avut loc în compania lui Ciocanul București, care pe atunci era pe primul în Divizia A. Petchovschi a marcat primul gol pe stadionul ITA si am câștigat cu 1-0, a dat practic viață acestui stadion cu o victorie istorică. Iar acum ne-ar place să avem un alt Petchovschi, dar prima dată ar trebui să avem un stadion. Sau, poate, trebuie să descoperim un alt Petchovschi ca să avem un stadion nou? Sau, poate, avem nevoie de un baron Neuman care să le facă pe amândouă. Ia și un Petchovschi și face și un stadion pentru o nouă generație de campioni în jurul unui mare om și campion. Cu Ionuț (n.a. Popa) antrenor putem visa, dar avem neapărat nevoie și de stadion și de echipă”, a mai punctat Vaczi.

Coco Dumitrescu: <<Un jucător numai de nota 10>>

Trecerea fiind făcută, actualul tehnician al „Bătrânei Doamne” a ținut să rememoreze și el un episod special legat de amintirea lui Petchovschi. „Când eram antrenor la UTA cu nea’ Coco Dumitrescu, Dumnezeu să-l ierte, într-una dintre deplasările noastre la București, într-o seară în cameră mi-a spus: <<Ionuț, pune pe hârtie numele celui mai mare fotbalist român în viziunea ta și la fel o să fac și eu pe hârtia mea. Nea’ Nicu a scris Petchovschi, iar eu am scris Hagi. Și atunci el m-a pus să dau note. Lovirea mingii cu capul mingea, eu i-am dat lui Hagi 6/7, el lui Petchovschi 10, lovirea mingii cu piciorul stâng, eu lui Hagi 10, el lui Petchovschi tot 10, lovirea mingii cu piciorul drept, eu lui Hagi 7, el lui Petchovschi 10, dribling, eu lui Hagi 10, el lui Petchovschi tot 10. M-am oprit și l-am întrebat: <<Pai nea’ Nicule numai 10 îi dai?>> Și-mi zice da, a fost un jucător numai de nota 10. El juca și ca stoper de nota 10 și mijlocaș de nota 10 și atacant de nota 10. Pe mine m-a impresionat. Iar legat de amintirea cu stadionul am primit un dar special de la o familie ce vrea să rămână anonimă, respectiv un tablou mare, cu ramă frumoasă de lemn, reprezentând acel prim meci dintre UTA și Venus pe arena construită de baronul Neuman. Țin foarte mult la această amintire, posibilii hoți trebuie să știe că am alarmă și pistol…”, spune Popa.

Așadar, sâmbătă, 6 octombrie, utiștii de toate vârstele sunt așteptați la „Eternitatea” pentru comemorarea celui mai mare fotbalist din istoria UTA-ei și printre cei mai valoroși pe care i-a dat vreodată fotbalul românesc.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
16-10-2018, 21:04,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Se pare ca s-a dat verde pentru posibilitatea de a se plati salarii si prime din bani publici odata cu aparatia unei note in monitorul oficial referitoare la posibilitatea administratiilor locale de a finanta plata salariilor si primelor pentru cluburi sportive...sursa Ionut Popa interviu pentru Tv Arad Smile
Răspunde
16-10-2018, 21:37, (Ultima modificare: 16-10-2018, 21:37 de Cristi_Arad.)
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Isi calculeaza bine pasii Falca, intr-un caz oarecum fericit pentru noi, s-ar putea sa fie si el interesat de o promovare in sezonul 2019-2020...
Răspunde
16-10-2018, 22:40,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Era clar ca se poate si ca o sa se forteze promovarea odata cu terminarea stadionului. Sper si eu sa il inchida macar pe laterale , ar arata mai bine.
Răspunde
17-10-2018, 11:01,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
(16-10-2018, 21:04)psv a scris: Se pare ca s-a dat verde pentru posibilitatea de a se plati  salarii si prime din bani publici odata cu aparatia unei note in monitorul oficial referitoare la posibilitatea administratiilor locale de a finanta plata salariilor si primelor pentru cluburi sportive...sursa Ionut Popa  interviu pentru  Tv Arad Smile

Faptul că a apărut e bine, însă trebuie să se mai și țină cont de asta. Nu a fost mai clar „Mister”? Și-a dat ok-ul știm noi cine? Undecided
Răspunde
18-10-2018, 13:17, (Ultima modificare: 18-10-2018, 13:17 de psv.)
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Oricum daca si a dar sau urmeaza, cred ca decizia va trebui validata prin hotarare de consiliu,si acum ma intreb de ce nu exista initiativa din partea lui lupas sau consilierilor din opozitie sa propuna o astfel de masura ,mai ales ca avem acum baza legala,sa vedem atunci cine va vota impotriva...
Răspunde
18-10-2018, 15:41,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Nu trebuie hotărâre de consiliu pentru atât, sau cel puțin nu cred că e obligatorie. Doar dacă cineva ar dori ca alții să semneze și să-și asume răspunderea. Dar și așa, secretarul municipiului tot ar trebui să-și dea o viză de legalitate/nelegalitate. Deci dacă nu vrea Falcă, degeaba, tot la el se ajunge. Nu numai să vrea trebuie, ci trebuie să-și convingă și subordonații să vrea. Dacă ăștia (secretara primăriei sau doamna de la Centrul Municipal de Cultură) tot îi spun că ceva nu e ok...înecăm iar la mal.
Răspunde
18-10-2018, 16:48,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
http://www.aradon.ro/primaria-salveaza-uta/2130005
Răspunde
19-10-2018, 8:56, (Ultima modificare: 19-10-2018, 8:57 de I 929.)
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Chiar dacă nu ne place de el, măcar ăsta e un avantaj clar că e „Mister” în club: pune presiune în gura mare pe Falcă.
Răspunde
19-10-2018, 9:42,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Asa e, nu ii poate nimeni contesta asta cum nu cred ca i-a contestat nimeni de aici calitatile de antrenor insa marea lui problema ramane CARACTERUL, te vinde si te lasa cand ti-e lumea mai draga.
Poate ca acum a invatat ceva din pacatele trecutului, are o varsta, daca e destept poate avea un sfarsit de cariera indelungat la UTA, acasa, fara sa fie pribeag pe te miri unde. De el tine totul.
Răspunde
19-10-2018, 15:35,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Pentru asta a fost adus si asta ni s-a tot spus "a fost adus ca sa puna presiune pe falca sa rezolve problemele motorul , Neuman si banii pt salarii" . Asta le tot spuneam si lui Codru si altora din club cand se plangeau zilele trecute ca nu au bani si salarii de 5 luni de zile si ca Meszar nu se mai implica , sa il tirmita pe Popa la falca, ca pentru asta au zis ca l-au adus.


Iar falca cu planul sau pervers ca ne va diviza si ca il vom injura pe Popa si vom uita de el a functionat doar la inceput. Odata ignorata de catre noi , gura mare a mustaciosului s-a intors in directia sa .

Sa speram ca intr-adevar din noiembre se vor rezolva problemele legate de salarii. Atunci chiar ar trebui sa se schimbe fata clubului intr-una cu adevarat profesionista din mai multe puncte de vedere (angajati, salarii platite la timp, departamente reale, oameni pregatiti si implicati) . Adica nu vad ce scuze ar mai avea sa nu fie astfel , altele decat incompetenta si neprofesionalismul , odata problema banilor rezolvata
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
20-10-2018, 1:47,
RE: Stiri, sezonul 2018-2019
Intr-adevar, vesti foarte bune ! Iar stadionul prinde si el contur...binisor...imi inchipui primul meci al UTA-ei pe noul stadion, scandarile noastre reverberand...parca ma trec fiorii deja  Smile
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)