Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat)
07-11-2019, 0:50, (Ultima modificare: 07-11-2019, 0:51 de Giuliano.)
#49
RE: Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat)
(07-11-2019, 0:37)adymax a scris: Am luat un punct dar nu am jucat nimic. Asta e echipa UTA ce o vreti?  De obicei de semeni aia culegi.

S-ar putea să te uimesc dar felul în care se prezintă UTA în general pe parcursul campionatului și în particular în anumite meciuri, nu are nici cea mai mică legătură cu ce îți dorești tu, eu sau alți suporteri ci cu niște factori cât se poate de obiectivi, cum ar fi:
- contextul fotbalului românesc, cu jucători de o calitate tehnică precară, fizic și mental subțire pentru fotbalul profesionist
- posibilitățile financiare limitate ale clubului care nu își permite transferuri de jucători nici măcar pe sute de mii de euro
- situații particulare precum: omogenitate, crize de formă a unor jucători, accidentări, program, teren etc

Ținând cont de toate astea, eu unul sunt foarte mulțumit că UTA se află la 3 puncte de primul loc cu 3 puncte în minus. Sunt de asemenea foarte mulțumit că avem un lot format din jucători asupra cărora nu planează nicio suspiciune referitoare la necinste sau viață extrasportivă dezordonată. Și sunt mulțumit că după după doar câteva luni de când acest antrenor și acești jucători sunt împreună în formula asta se vede o idee de joc. Da, uneori e aplicată mai bine, alteori aplicată mai prost, uneori se vede în joc, alteori cum a fost astăzi mai puțin dar cel puțin eu unul identific ce încearcă să joace echipa asta, ce intenții are.

Acuma fiecare e liber să aibă propriile așteptări dar eu unul cred că adaptarea lor la realitatea obiectivă ne poate scuti de multe frustrări. Sigur toți ne-am dori ca UTA să joace dacă nu ca marile echipe europene, măcar ca Viitorul Constanța dar există niște factori obiectivi pentru care acest lucru nu se întâmplă și chiar mi se pare nerealist să visăm la așa ceva în viitorul apropiat
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat) - de Giuliano - 07-11-2019, 0:50

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)