Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat)
09-11-2019, 13:03, (Ultima modificare: 09-11-2019, 13:05 de Giuliano.)
#70
RE: Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat)
E ultimul meu comentariu pe această temă:

Remarc că în continuare avem pe de o parte un antrenor care își cunoaște echipa, își cunoaște adversarul, are cunoștințe teoretice și practice testate în această meserie, are informații certe despre forma, problemele medicale ale jucătorilor și de asemenea judecă și în contextul programului. Acest antrenor a hotărât pe baza tuturor factorilor enumerați ca acest meci să îl abordăm în felul ăsta. Pe de altă parte avem mulți analiști aici pe forum dar și pe fecebook și pe alte site-uri, care consideră că adversarul era unul net inferior, că trebuia să ne urcăm pe el și că în felul ăsta să câștigăm cu 2-0 sau 3-0. Nu are rost să ne ascundem de cuvinte, acești oameni cred că fie se pricep mai bine în alegerea unei tactici decât antrenorul pe care îl avem fie jucătorii nu l-au ascultat deci antrenorul nu se poate impune în fața lor. Că altă alternativă nu este.
E ok, fiecare are dreptul la opinie și până la urmă viitorul o va valida. Dacă UTA nu va promova, eu propun ca antrenorul să fie demis iar conducerea echipei să fie dată pe mâna unui comitet format din acești oameni care dovedesc că se pricep mult mai bine la fotbal decât cei care practică această meserie.
Dacă însă UTA promovează nu aștept altceva decât un mesaj simplu de recunoaștere a faptului că omul de meserie e mai priceput decât chibițul de pe margine. Dar un mesaj fără ”dacă”, fără ”totuși” sau alte paranteze. Asta dacă mai avem onoare.
Și mai am o dorință. Dacă după un egal în deplasare în condițiile în care suntem pe loc promovabil cu trei meciuri în minus, nu găsim niciun lucru bun de spus la capătul unui meci, niciun mesaj de încurajare pentru echipă, hai să avem onestitatea să nu ne mai numim suporteri. Să fim analiști, observatori, chibiți, ce vrem noi... dar nu suporteri. Prin însuși numele său, condiția de suporter e definită ca având prima caracteristică acea de a încuraja, de a oferi suport moral echipei. Ori suportul moral se oferă în momentele grele, la victorii cu 3-0 nu e nevoie de el.
De acum încolo mă voi mărgini să îmi exprim propriile gânduri despre jocuri și atât, fără a mai intra în polemici ori dezbateri pe această temă. Îmi recunosc inferioritatea față de oamenii de fotbal de aici de pe forum. Eu sunt unul care încerc să îmi fac treaba mea și să îi încurajez așa cum pot pe cei care și-o fac în teren sau pe bancă, deoarece cred că se pricep mai bine ca mine. Dacă unii se consideră mai pricepuți decât cei din a doua categorie nu pot decât să mă înclin în fața lor și să îmi exprim regretul că nu au ajuns să practice o meserie la care se pricep atât de bine. Hai UTA!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat) - de Giuliano - 09-11-2019, 13:03

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)