Sigla pareri
22-10-2019, 23:09, (Ultima modificare: 22-10-2019, 23:10 de Xtreme.)
#21
RE: Sigla pareri
forumul este locul potrivit pentru a discuta asemenea idei. Salut inițiativa și cred ca este de bun augur, acum cand avem si un fan shop online. Ar trebuii facut un concurs public pe aceasta tema! Cred ca ar fi ceva ideal pentru inaugurarea noului stadion...
Din punct de vedere al graficii si al formelor eu prefer triunghiul tradițional. Cred ca acest element definitoriu se poate păstra si sub o forma mai moderna, alt font type si/sau anul înființări etc.
Pana una alta si alte cluburi cu traditie au improspatat stema:
vezi echipe din bundesliga
https://www.sport.de/diashow/sl1417/bund...istorisch/
Bayern München: https://s.hs-data.com/picmon/19/2opV_c92cJV_l.jpg
23-10-2019, 3:21,
#22
RE: Sigla pareri
UTA nu are stadion si nu o sa fie terminat nici in primavara si voua va arde de sigle noi. Treziti-va mai feciori.
23-10-2019, 9:28, (Ultima modificare: 23-10-2019, 10:40 de Kidu.)
#23
RE: Sigla pareri
(22-10-2019, 16:31)micalaceanul a scris: Ce ganduri aveti unii... incredibil. Ce desen de gradinita...
Pentru cine nu a inteles inca: triunghiul alb-rosu e singura sigla cu care clubul asta s-ar putea identifica vreodata. E un simbol curat si simplu care este deja bine intiparit in memoria oricarui pasionat de fotbal din tara. Asta ne reprezinta. Cu sigla asta am ramas cunoscuti in istorie. Ar fi cea mai mare prostie sa o schimbam.
Intr-adevar, schimbarea siglei cu o varianta mai moderna, rebrandingul... sunt la moda in Europa, dar asta nu inseamna ca poti face asta la orice echipa. Sunt cluburi carora le-a prins bine o schimbare de genul, dar mai multe sufera acum de pe urma acestor decizii si aici ma refer in primul rand pe plan financiar/marketing.
Si cu ce ne-ar ajuta sa avem o sigla atata de detaliata cu tot felul de texte pe ea si nebunii? In ziua de azi se cauta tocmai opusul. Nu te supara, dar cred ca te-ai plictisit grav.

Ai surprins exact si gandurile mele pentru ca tot timpul mi-a palcut sigla noastra prin unicitatea design-ului triunghiular si totodata prin simplitatea sa. Nu exista utist care sa nu viseze "triunghiul" asta, nu exista microbist in tara asta sa nu stie sigla noastra.
Daca am ajuns sa ne luam dupa niste branduri pur comerciale si sa le servim drept muza de inspiratie ca si argument pentru necesitatea acestui "rebranding" inseamna ca nu am inteles nimic din tot farmecul si spiritul acestui club sau al cluburilor de traditie in general.

De dragul discutiei pot accepta un argument de genul Juventus Torino, club care si-a redesenat sigla, in pofida opozitiei suporterilor, si a iesit un mare rahat dar sa vii si sa ne servesti argument McDonald's, Apple s.a.m.d mi se pare complet nepotrivit.
UTA se identifica prin traditia ei, celor de Apple li se rupe de asta si daca stiu ca o noua rebranduire le va aduce nu stiu ce profit cuantificat de un ochelarist de la "Project Costs Optimization", maine isi vor schimba din nou sigla.
23-10-2019, 13:26, (Ultima modificare: 23-10-2019, 13:27 de tobo`.)
#24
RE: Sigla pareri
(23-10-2019, 9:28)Kidu a scris: De dragul discutiei pot accepta un argument de genul Juventus Torino, club care si-a redesenat sigla, in pofida opozitiei suporterilor, si a iesit un mare rahat dar sa vii si sa ne servesti argument McDonald's, Apple s.a.m.d mi se pare complet nepotrivit.
UTA se identifica prin traditia ei, celor de Apple li se rupe de asta si daca stiu ca o noua rebranduire le va aduce nu stiu ce profit cuantificat de un ochelarist de la "Project Costs Optimization", maine isi vor schimba din nou sigla.

Se pare ca nu s-a inteles... Ce vroiam sa arat prin argumentul respectiv era exact contrariul, ca aceste brand-uri ultra cunoscute si-au pastrat siglele mai bine de 50 de ani (cu foarte mici diferente) si se identifica prin ele. Oriunde vezi siglele respective recunosti brand-ul, chiar daca nu scrie langa ele firma.

Ideea era sa inteleaga toata lumea ca sigla asta ne reprezinta si ar fi o greseala sa o schimbam dupa 75 de ani de existenta.
25-10-2019, 14:53, (Ultima modificare: 25-10-2019, 14:54 de robbert_ro.)
#25
RE: Sigla pareri
si noi am avut mai multe sigle de-a lungul ultimilor ani si de asta tot la triunghi ne-am intors. 

   

va mai aduceti aminte de sigla asta? prin 2001, 2002, aparea si pe tricourile de joc inconjurata intr-un cerc, pe fundal alb.
25-10-2019, 19:45,
#26
RE: Sigla pareri
Nu am avut mai multe sigle, astea sunt doar niste desene comunisto -puerile care nu au legatura cu sigla UTA-ei.
25-10-2019, 20:08,
#27
RE: Sigla pareri
IFiecare are dreptul la opinie in limita bunului simț, dar în privința siglei părerea mea este că cel mai potrivit este să rămânem la sigla actuală care ne reprezintă , este identitatea noastră !
26-10-2019, 1:28, (Ultima modificare: 26-10-2019, 1:53 de Bugy23.)
#28
RE: Sigla pareri
Scuze ca intrerup; dar, majoritatea echipelor sau brand-urilor de renume care decid sa schimbe ceva la emblema sau "logo", intampina situatii adesea controversate sau schimbari majore in "culise", daca urmaresti putin archiva sau motivul pentru care echipe din alte tari fac asta ti-ai da seama ca o astfel de chestie te poate costa din mai multe puncte de vedere ca si licente uefa sau ba mai mult intarziere in oficializare si autenticitate. Un exemplu bun pentru tine (man09) ar fii Red Bull-urile, Leipzig sau Salzburg care ele in campionat si in cupa autohtona sunt foarte comercializate intr-adver si peste tot pe unde vezi cu ochii doar bivoli rosii "pe pereti" sau energizant, totodata cand joaca in UCL trebuie sa ascunda absolut tot ce nu tine de emblema Rosenball sau FC Salzburg de la decoratiile stadionului pana la esarfe tricouri sau orice fel de accesoriu pentru ca pot primii licenta si bine inteles ca toate incasarile de la meciurile din UCL si cele din campionat merg pe 2 adrese diverite, implicit 4, 2 pt fiecare. Ceea ce e destul de nasol sa stai ca si club cu morcovu tot timpul ca ba oare s-a ascuns bine totul. Ca si cum orice ar face Uta in viitor sa fie tot timpul impartit intre conducere si fan club sau primaria orasului din cauza ca echipa are 2 single in progres si niciodata N-ai avea doar intr-un singur loc totul.
Si 2: pe bune?! Asta iti doresti tu, schimbarea emblemei, de unde si pana unde?? Smile) Adica prin 2014 deabia scoti cu tot cu sigla, istoria si drepturi de autor echipa din insolventa, sa traiesti pe proprie piele momente aprope de desfiintare ca dupa ceva timp sa te bucuri ca s-a reusit insfarsit inregistrarea oficiala de la UBD la normalul de UTA Arad si ca totul a parcurs in regula, vii cu asa ceva. Putin gretos din partea ta in fata altora carora le este langa inima UTA si greu de crezut ca un simplu subiect deschis pe forum din cel mai probabil plictiseala sau nevoie de atentie sa schimbe vreodata ceva in aceasta privinta.
Numai bine!
26-10-2019, 8:51, (Ultima modificare: 26-10-2019, 8:55 de Man09.)
#29
RE: Sigla pareri
Bugy
Vad ca esti incepator studiaza postarile mele despre stadion si ai sa realizezi cat am scotocit eu arhiva primariei sa scapam de turnul radio tv am si EU o contributie ca stadionul va avea o panorama frumoasa.
Nu arunca cu noroi degeaba eu am cerut doar Pareri.
Sanatate iti doresc. Oricum asta e ultima mea postare pe Forum dar utist raman pana la moarte si dincolo de ea.
26-10-2019, 9:32,
#30
RE: Sigla pareri
Oameni buni calmati-va, avem o echipă ce joacă fotbal, un antrenor f bun, jucători cu caracter, etc...sunt toate premisele necesare PERFORMANȚEI! Haideți să fim langa băieți, sa ii încurajăm și să îi facem sa înțeleagă ce înseamnă UTA (cred că deja au înțeles)!

PS: avem cea mai frumoasa siglă și sunt convins că și la 100 de ani tot aceasta va fi !
26-10-2019, 13:21,
#31
RE: Sigla pareri
(26-10-2019, 9:32)maryan a scris: Oameni buni calmati-va, avem o echipă ce joacă fotbal, un antrenor f bun, jucători cu caracter, etc...sunt toate premisele necesare PERFORMANȚEI! Haideți să fim langa băieți, sa ii încurajăm și să îi facem sa înțeleagă ce înseamnă UTA (cred că deja au înțeles)!

PS: avem cea mai frumoasa siglă și sunt convins că și la 100 de ani tot aceasta va fi !

Corect!
03-11-2019, 23:28,
#32
RE: Sigla pareri
Mie îmi place mult sigla suporter club UTA sin în loc de suporter club sa scrie fotbal club.
03-11-2019, 23:33, (Ultima modificare: 03-11-2019, 23:35 de Man09.)
#33
RE: Sigla pareri
Și sub sigla Arad, eventual dar deocamdată e buna asta pt liga2 cred vom vedea... Sper sa promovam.
04-11-2019, 0:08,
#34
RE: Sigla pareri
.....
04-11-2019, 10:48,
#35
RE: Sigla pareri
Eu la rebranding as duce echipamentul tern, cat despre sigla, o ador pe asta e arhicunoscuta, ce s-ar putea face ar fi cum se facea in germania in urma cu cativa ani. Si anume in decembrie stilizau stema in forma unui brad sau glob, tot in culorile stemei. Echipamentul poate fi scos la licitatie dupa si banii donati unui spital. Cred ca ar avea succes asa ceva. Deci daca il stiti pe Codru vreunul se poate propune...
04-11-2019, 10:52,
#36
RE: Sigla pareri
https://www.google.com/search?client=fir...shk8qIQ-lM:
04-11-2019, 11:19,
#37
RE: Sigla pareri
Pai da ca în mag oficial se pot vinde cu tot felul de steme doar triunghiul păstrat.
04-11-2019, 11:21,
#38
RE: Sigla pareri
Doar știți ca ne-am numit și ITA și Flamura roșie muzeul clubului va fi uimitor.
04-11-2019, 12:22,
#39
RE: Sigla pareri
Deja esti obsedant si obositor.
04-11-2019, 13:25,
#40
RE: Sigla pareri
Avem multe altele mai importante ...sincer!


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)