Fosti utisti
26-08-2014, 13:16,
#21
RE: Fosti utisti
Bălgrădean rămâne în Liga 1. Portarul a semnat cu CS Universitatea Craiova

Cristian Bălgrădean şi-a găsit echipă, după despărţirea de Dinamo. Goalkeeperul de 26 de ani, care a cochetat şi cu echipa naţională, va evolua din acest sezon tot în Liga 1, la CS Universitatea Craiova.

Cotat la două milioane de euro de site-ul de specialitate transfermarkt.de, portarul a ajuns în Bănie din postura de jucător liber de contract, după ce în această vară şi-a reziliat înţelegerea cu gruparea din Ştefan cel Mare. Bălgrădean a parafat un contract pe doi ani cu opţiune de prelungire pe încă unul, cu CS Universitatea Craiova, acolo unde îi va avea rivali pe post pe Brac, Straton şi Irimia.

Bălgrădean a mai evoluat în carieră la Atletico Arad, Minerul Lupeni, FC Braşov, Liberty Salonta, UTA, Dinamo şi Unirea Urziceni. În Liga 1 are 94 de meciuri, în timp ce la echipa naţională a bifat o singură partidă, însă a fost convocat în mai multe rânduri de selecţionerul Victor Piţurcă.

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Com...iversitate

______________________________

ACS Poli și-a găsit portar nou! Când se parafează ultimele contracte

ACS Poli va mai aduce un portar după plecarea lui Nuno Claro la Rapid. De marți, la antrenamentele echipei va fi prezent și Mădălin Smaranda, portarul trecut prin curtea celor de la FC Bihor și UTA Arad.

Astfel, contingentul „UTA” crește la trei jucători, iar unul dinte ei deja este semnat. George Neagu a semnat astăzi cu noi, mâine va semna și Ovidiu Popescu pentru că la el e ceva mai complicat. De mâine, la antrenamente va fi și Mădălin Smaranda, ne-a declarat managerul sportiv ion Timofte. Cu aceste trei întăriri de ultim moment, Dan Alexa și-a întărit echipa înaintea debutului de campionat, iar doi dintre cei transferați au și șanse să fie titulari contra mioveniului.

George Neagu a fost adus pe postul de fundaș stânga, unde Danijel Morariju și Silviu Bălace nu l-au convins e deplin pe ”Chirurg”. Neagu e născut în 1985 la Orăștie și a evoluat la Progreul București, CS Mioveni, Curtea de Argeș, Pandurii Târgu-Jiu și UTA Arad. în această vară, fotbalisutl a vrut inițial să meargă la Olimpia Satu Mare, dar până la urmă, a ajuns la ACS Poli. Ovidiu Popescu are 20 de ani și este născut la Reșița, fiind un jucător bine văzut de Alexa. Mijlocașul central aparține de Școala de Fotbal ”Marcel Băbăn” Jimbolia, și după ce a fost declarat lider de contract după desființarea clubului arădean, mai trebuie rezolvat actele cu clubul lui Băban. Portarul Mădălin Smaranda e născut în 1984 la Slatina și este o mai veche cunoștință a microbiștilor timișoreni, de când evolua la Fortuna Covaci.

Pe lângă contractele celor trei, care vor fi probabil oficializate săptămâna aceasta, transferul brazilianului Pedro Henrique este cel mai anevoios. Nu au sosit încă actele, a precizat Timofte. Ultima dată, atacantul a jucat la Covilha, în Liga a II-a portugheză.

http://oradetimis.oradestiri.ro/acs-poli..._xdEEDwDIU
Răspunde
31-08-2014, 10:57,
#22
RE: Fosti utisti
Cristi Ianu este golgheter in liga a doua din Elvetia cu opt goluri in doar sapte meciuri. El evolueaza acum la Lausanne, echipa care e pe locul doi si care a marcat in total noua goluri. Pacat de accidentarea care a suferit-o in urma cu cativa ani, acum era mult mai sus...
Răspunde
07-09-2014, 13:16,
#23
RE: Fosti utisti
EXCLUSIV. CSMS transferă un fundaș care a jucat în Serie A!

Născut la Timișoara, Cristian Melinte are 26 de ani și s-a lansat în fotbal la UTA. În 2009 a fost transferat la Dinamo București, club care l-a cedat în același an la Palermo, formație care activa în prima ligă italiană.

Fotbalistul a jucat două meciuri la gruparea siciliană, care l-a împrumutat apoi la Piacenza, Petrolul Ploiești și Astra Giurgiu. În 2013, Melinte a ajuns la Concordia Chiajna, unde a colaborat cu actualul antrenor al CSMS, Ionuț Chirilă. Conform președintelui CSMS, Florin Prunea, Melinte va semna luni un contract pe un an cu echipa ieșeană.

http://www1.digi24.ro/Stiri/Regional/Dig...in+Serie+A
Răspunde
08-09-2014, 14:27,
#24
RE: Fosti utisti
Smile))))))))))))))))))))))))) chirila e inca antrenor??????? Dumnezeule cat de proasta e lumea
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
25-09-2014, 12:12,
#25
RE: Fosti utisti
David Popa înscrie primul său gol oficial la Birmingham City


Juniorul plecat de la UTA în această vară a adus un punct noii sale echipei, în ultima etapă a campionatului Under 18 din Anglia. Birmingham City a fost condusă în deplasarea de la Brentford imediat după pauză, iar David Popa a egalat cu un șut de la 14 metri

„David Popa a marcat un prim gol frumos pentru noi. După reușita lui, am arătat ca și echipa mai bună și am fi putut înscrie ușor încă trei-patru goluri”, a declarat antrenorul Steve Spooner pentru site-ul oficial al lui Birmingham.

David „Poppa”, cum îl ortografiază britanicii pentru o pronunție cât mai bună, împlinește 17 ani în luna decembrie. A jucat pentru juniorii lui Atletico, fiind descoperit de antrenorul Cristian Păcurar, iar campionatul trecut a pus umărul la promovarea UTA-ei în Liga a III-a, marcând 6 goluri în 5 meciuri.

www.sportarad.ro
Răspunde
21-10-2014, 22:37,
#26
RE: Fosti utisti
Hattrick senzațional al lui Cristian Ianu în Elveția. A învins liderul în deplasare

FC Lausanne a învins în deplasare liderul diviziei secunde din Elveția, Wohlen, cu scorul de 3-1, golurile oaspeților fiind marcate de Cristian Ianu.

Ianu a marcat în minutele 42, 55 și 89, în timp ce pentru gazde a înscris Buess, în minutul 75, care a și fost eliminat ulterior în minutul 90+2.

Cristian Ianu, 31 de ani, este golgheterul diviziei secunde din Elveția cu 12 reușite.

A fost primul meci pentru noul antrenor al celor de la Lausanne, fost jucător la AC Milan și PSG, Marco Simone.

Lausanne ocupă locul al cincilea al clasamentului, cu 18 puncte, la 9 puncte de liderul Wohlen.

http://www.dolce-sport.ro/fotbal/fotbal-...are-41218/
Răspunde
22-10-2014, 22:45,
#27
RE: Fosti utisti
Gol Tucudean 1-0 (Charlton 2-1 Bolton)

Răspunde
27-10-2014, 14:02,
#28
RE: Fosti utisti
„Pîncotanii merită felicitări că au reușit să promoveze echipa din Liga a 4-a până în eșalonul secund, dar – într-adevăr – lipsește acea echipă iubită de absolut toți arădenii care ar fi trebuit să evolueze cel puțin în Liga a 2-a”, spune fostul „textilist”, referindu-se, bineînțeles, la UTA.

http://sportarad.ro/smaranda-felicitari-...-aradenii/

Respect Smaranda !!!!
Răspunde
27-10-2014, 14:07, (Ultima modificare: 27-10-2014, 14:12 de Redpunk_one.)
#29
RE: Fosti utisti
Smaranda si Siminic , doi timiseni/banateni (Siminic e nascut la Resita dar lansat de poli) care sunt mai utisti decat multi aradeni. Si pe Siminic l-am vazut declarand ca el ca "utist" simte mereu ceva cand joaca impotriva lui poli . Si omul e lansat si nascut in timis !?! Respect pentru astfel de jucatori. Poate chiar ar trebui un mesaj facut pentru ei pe sambata.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
27-10-2014, 14:33,
#30
RE: Fosti utisti
Sa nu exageram. Le multumim pentru vorbele frumoase insa mesaj pentru ce? Pentru un comentariu tangential?
Răspunde
27-10-2014, 15:03,
#31
RE: Fosti utisti
Smaranda mereu a dat declaratii de bun simt si a demonstrat de fiecare data ca respecta clubul nostru. M-am si intalnit cu el de cateva ori prin tm si mereu ne transmitea incurajari.
Semper Fidelis
Răspunde
27-10-2014, 15:37,
#32
RE: Fosti utisti
Nu e doar un comentariu tangential si nici nu e prima data cand o fac si tinand cont de unii aradeni si de reactiile lor legate de UTA in special in ultima vreme, uite ca sunt timisoreni , ba inca unii crescuti de poli , care vorbesc si se refera la persoana lor ca fiind utisti si nu scapa nici o ocazie sa se laude cu asta.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-10-2014, 15:08,
#33
RE: Fosti utisti
Povestea "anonimului" care a bătut Steaua. Feussi: "La 14 ani eram campion mondial". Cum a fost convins să joace într-un fotbal pe care îl credea "mort"


Camerunezul de 28 de ani are 35 de partide în Serie B şi a venit la ASA de la UTA
La 16 ani, Feussi era considerat cel mai promiţător tânăr fundaş din Italia

Printre titularii lui ASA Târgu Mureş din victoria cu Steaua, scor 1-0, şi-a făcut loc şi un camerunez mai puţin cunoscut în fotbalul românesc. Patrice Feussi spune că nu s-a temut nicio clipă nici de Steaua şi nici de faptul că îl va marca pe Tănase, chiar dacă e la primul sezon în Liga I. “Suntem fotbalişti şi jucăm toate meciurile ca să câştigăm. Nu mergem doar să facem schimb de tricouri sau să participăm. Normal că m-am gândit că batem, chiar dacă jucam cu Steaua. Şi noi avem tot două mâini şi două picioare. Pur şi simplu noi am fost mai pregătiţi. Steaua a jucat bine, chiar mai bine decât mă aşteptam şi am avut şi noroc că n-am luat gol. Noi avem mulţi jucători cu calitate peste medie şi mă simt norocos că sunt în echipa asta ”, a declarat Feussi.

Genoa l-a luat după titlul mondial

Fundaşul dreapta al echipei lui Pustai este mai cunoscut în Italia decât în România. S-a format ca fotbalist în Cizmă, unde a plecat când abia i se făcuse buletin, cu gândul de a face bani pentru ceilalţi fraţi. Cariera sa a început perfect, cu un titlu de campion mondial. “Eu la 14 ani am participat cu naţionala Camerunului la Campionatul Mondial pentru acea vârstă, în Franţa. Acolo m-a văzut cineva de la Genoa şi am ajuns la ei. Mi-a fost destul de greu pentru că eram singur în Italia. Doar la 6 luni ne lăsau să mergem acasă”, îşi aminteşte cel pe care oficialii de la Genoa îl vedeau un fundaş de viitor pentru Serie A. Ca şi în cazul altor jucători africani, Feussi a plecat din Camerun cu gândul că fotbalul îi va ajutat familia cu bani. ”Eram 7 fraţi, dar cel mai mare a murit. Am rămas 3 băieţi şi 3 fete. Fac o meserie care îmi place şi o să lupt şi pentru fraţii mei”, spunea jucătorul într-un interviu acordat presei italiene după primii 3 ani petrecuţi acolo.

Remarcat la Viareggio

După titlul mondial cu naţionala Under 15, Patrice Feussi a mai pus mâna pe un trofeu important pentru orice junior. Acesta a participat, pe când avea 16 ani, la turneul de la Viareggio, unul dintre cele mai prestigioase competiţii din Europa destinate echipelor de juniori. Feussi a fost unul dintre remarcaţii acelui turneu, distincţie de care s-au bucurat de-a lungul anilor jucători precum Batistuta, Lahm, Del Piero, Totti sau Balotelli. “La 16 ani am participat la turneul de la Viareggio şi am primit titlul de cel mai bun jucător străin”, se laudă Feussi.

35 de meciuri a jucat Feussi în Serie B

"Genoa mi-a făcut contract după accidentare"

Acel turneu l-a făcut cunoscut în fotbalul italian, dar ascensiunea i-a fost stopată de o accidentare care i-a pus în pericol cariera. Italienii nu l-au lăsat însă de izbelişte şi i-au oferit un contract imediat după accidentare. Au urmat împrumuturi la Salernitana, Pisa, Perugia sau FC Lugano, cu perioade de revenire la Genoa. Aşa a strâns 35 de partide în Serie B şi 16 jocuri în liga secundă elveţiană. “Imediat după Viareggio am fost chemat la echipa mare la Genoa şi am jucat pentru formaţia secundă. Acolo m-am accidentat. Am făcut ruptură de ligamente. Atunci nu aveam contract, dar imediat după accidentare mi-au făcut contract pe 5 ani, chiar dacă poate cariera mea era în pericol atunci. Am stat vreun an şi jumătate. Apoi am fost împrumutat şi la Perugia m-am accidentat din nou. Am avut ghinion, dar asta e viaţa”, îşi aminteşte Feussi.

17 partide a bifat camerunezul în Liga a II-a din România

„Mă gândeam că fotbalul românesc e mort”

După terminarea contractului cu Genoa s-a întors în Camerun, iar în 2012 i s-a propus să vină în Liga a II-a din România, la UTA. Recunoaşte că fotbalul românesc nu i-a inspirat încredere. „După perioada Lugano am rămas fără echipă şi un impresar m-a convins să vin în România. Mi-a fost teamă pentru că mă gândeam că fotbalul din România este mort. Mi-a spus însă că o să-mi schimb viaţa dacă vin aici ”, explică Feussi cum a fost convins de impresar să vină la UTA. Norocul său a fost că Adi Falub a preluat ASA Târgu Mureş şi l-a dus şi pe el în Liga I. “Am ajuns la UTA şi Adrian Falub a avut încredere în mine. Acum sunt fericit datorită lui. Nu eram pregătit nici 50 la sută când am mers la Arad, dar Falub a avut răbdare cu mine. Apoi tot el m-a adus la Mureş şi cred că pot juca mai bine decât o fac acum”, spune recunoscător jucătorul camerunez, care speră ca evoluţiile din Liga I să-l propulseze în naţionala ţării sale.

7 meciuri a jucat Patrice Feussi ca integralist la Târgu Mureş

200.000 de euro este cota de piaţă a lui Feussi pe site-ul www.transfermarkt.de


http://www.prosport.ro/fotbal-intern/lig...t-13477607
Răspunde
30-10-2014, 16:20,
#34
RE: Fosti utisti
A venit la noi nepregătit, dar a intrat într-un meci (ceva deplasare, nu mai reţin exact) la trei zile după ce a ajuns la Arad şi a fost cel mai bun. Iată-l câştigându-şi postul de titular într-o echipă cu pretenţii din Liga I. Felicitări şi multă baftă în continuare!
Răspunde
18-11-2014, 18:44,
#35
RE: Fosti utisti
Apropo de seriozitatea lui Monac : a confirmat ca vine la UTA , pe urma si-a inchis telefonul vreo doua zile si a disparut, pe urma a revenit dar doar ca sa ceara mai multi bani, pe urma a zis ca pleaca afara si.....a ajuns la Pancota. Acum i-a lasat si pe pancotani cu ochii in soare. Mare fotbalist a fost si asta si va ajunge foarte departe.......ce sa zic :

http://sportarad.ro/monac-absent-nemotiv...jutor-dar/
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
10-12-2014, 21:47,
#36
RE: Fosti utisti
Ovidiu Popescu vizat de Dinamo şi echipa naţională

Fostul mijlocaş al echipei UTA, Ovidiu Popescu, a intrat în atenţia lui Anghel Iordănescu pentru lotul lărgit al naţionalei.

Jucătorul de 20 de ani, legitimat din vară la ACS Poli Timişoara, a participat alături de Eduard Pap la trialul organizat de Mihai Teja pentru naţionala U21, fiind printre remarcaţi.

”Cu Mihai Teja nu am mai vorbit. Doar când am fost la acel trial, părerea mea e că am jucat destul de bine. Atunci am demonstrat că pot şi mai sus de atât”, a declarat jucătorul într-o conferinţă de presă. Posibilitate convocării lui a fost dezvăluită de antrenorul Dan Alexa. „M-a sunat un secund al domnului Iordănescu şi m-a întrebat de Popescu. S-au interesat de el, nu înseamnă că-l şi cheamă. Important e că se vorbeşte de Popescu, când a fost adus multă lume strâmba din nas, că ce caută aici, are potenţial”, a spus Alexa.

Evoluţiile sale au fost urmărite şi de antrenorii din Liga 1. Conform ultimelor informaţii Ovidiu Popescu şi Cristian Bărbuţ sunt pe lista de achiziţii a clubului Dinamo Bucureşti. ”E un lucru foarte bun că se interesează lumea despre mine. Dar cât timp am contract cu Timişoara, eu vreau să îmi fac treaba cât mai bine aici, vreau să promovez”, a spus Popescu.

Ovidiu Popescu este din Reşiţa şi a fost transferat de mic la Şcoala de Fotbal „Marcel Băban” Jibolia. El a ajuns în vara anului 2013 la UTA, unde a devenit în scurt timp căpitan de echipă. În urmă cu cinci luni a semnat cu ACS Poli.

http://www.vestic.ro/articol_41808/ovidi...onala.html
Răspunde
14-01-2015, 17:10,
#37
RE: Fosti utisti
Zaluschi la reunirea Ripensiei. Big Grin
[Imagine: 2rz45dl.jpg]

Am vazut si interviul cu el din SportArad. Ma bucur ca a ramas acelasi baiat cu bun simt chiar daca el a activat la UTA in perioada cea mai neagra din intreaga ei existenta. Ii doresc mult succes!
Răspunde
19-01-2015, 11:52,
#38
RE: Fosti utisti
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/preceden...42298.html

Tucudean e destul de aproape de Steaua...
Răspunde
20-01-2015, 13:27,
#39
RE: Fosti utisti
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/inca-un-...42382.html

Pana la urma se confirma, Tucudean va fi imprumutat la Steaua pentru cel putin acest retur. Nu cred ca va avea viata prea usoara pentru ca nu stiu cand scrisese pe undeva ca va ramane "caine pana la moarte". In fine, sper sa fi invatat ca in fotbalul profesionist sunt putini jucatori care isi pot permite sa refuze o echipa pe motive "ideologice".  Poate ca un parcurs bun al lui la Steaua il va aduce si la Nationala si, cine stie, poate ca performanta lui va fi benefica indirect si pentru UTA.
Răspunde
20-01-2015, 13:51,
#40
RE: Fosti utisti
Sper sa fi invatat ceva din lectia asta pe care i-a dat-o soarta. Stiti cum se zice: "gura bate fundul".
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 26 Musafir(i)