Fosti utisti
13-11-2015, 12:49,
#81
RE: Fosti utisti
De acord cu tine. Noi va trebui sa ne autofinantam si aici inevitabil intra si vanzarea de jucatori. Conteaza insa cum si in ce conditii ii vindem.
Răspunde
02-12-2015, 18:11,
#82
RE: Fosti utisti
http://www.prosport.ro/sport-life/specia...e-14904486

Bruno Simao joacă acum la Uniao Leiria în liga a doua din Portugalia natală. În 2008, venise de la UTA la Dinamo, iar în meciul de la Urziceni a fost titular pe postul de fundaş stânga. În minutul 79, la scorul de 1-0, portughezul a fost eliminat de arbitrul Cesar Muniz Fernandez pentru al doilea galben. Cu trei minute mai devreme, Simao fusese faultat în careu de Varga, dar centralul spaniol a lăsat jocul să continue.

„ Pentru mine, a fost meci aranjat”, începe abrupt Simao dialogul cu ProSport, într-o română aproape perfectă. „Ce ne-a făcut arbitrul, a fost incredibil... Nu a fost un meci corect”. Portughezul de 30 de ani îşi aduce încet, încet, aminte detalii de la partida care i-ar fi putut aduce un bonus de 100.000 de euro pentru câştigarea titlului. La Urziceni, prima a fost de 5.000 de euro de căciulă.

Ce a fost în vestiar după meci, Bruno?
A fost un pic de tensiune, dar mai multă dezamăgire. Am fost foarte supăraţi.


Ţi-a reproşat cineva ceva?
Mie, în vestiar, nu mi-a zis nimeni nimic. După câteva zile au început să apară vorbele. Nu ştiu cine a spus că eu l-am enervat pe arbitru în timpul meciului şi l-am întors împotriva noastră. Este o mare prostie pentru că eu chiar am vrut să câştig meciul şi campionatul.


Cine a lansat vorbele?
Cineva din conducere. Apoi au încercat să-mi distrugă imaginea.


Ţi-a spus cineva din conducere ceva în faţă?
Niciodată.


Dar cum ai aflat?
De la colegi şi de la impresarul meu, Cornel Teodorescu.


Cât mai mai stat la Dinamo?
Am fost în birou la conducere să primesc ultima lună de salariu şi au refuzat să-mi dea banii. Am plecat în Portugalia fără să-mi iau banii. Când am semnat cu Dinamo, am renunţat la 70.000 de euro pe care îi câştigasem la FIFA într-un proces cu UTA. Nu mi-au plătit şi mi-au deschis un caz în România, la FRF, unde am fost suspendat. Ca să semnez cu Dinamo, am renunţat la banii câştigaţi la FIFA, iar UTA şi-a retras cazul.


Ţi-ai luat banii de la Dinamo până la urmă?
Nu.

Bruno Simao susţine că el a fost scos ţap ispăşitor după pierderea titlului. Îşi lăsase echipa în 10 oameni pentru ultimele unsprezece minute din meciul decisiv pentru titlu. Situaţia nu este nouă la Dinamo şi pare o tactică a lui Cristi Borcea de a masca adevăratele cauze ale înfrângerii.
În 2007, la meciul cu Lazio (1-3), Vali Năstase a greşit grav la primele două goluri din revenirea italienilor de după pauză, dar nu a fost singurul gafeur. Fost acţionar la Dinamo, Vladimir Cohn a declarat că partida a fost trucată. Cornel Dinu a susţinut afirmaţia:

Sunt convins că meciul cu Lazio a fost trântit. Coincidenţa face că a fost trântit de aceeaşi persoană care mi-a trântit mie meciul cu Benfica din 1999. Vali Năstase. În minutul 44 cu Benfica a dat pumnul şi a fost eliminat, am pierdut calificarea. Am aflat apoi că un om din anturajul clubului şi al jucătorilor s-a întâlnit în ziua meciului la hotelul Crowne Plaza cu Jupp Heynckes care era antrenorul lui Benfica”.
Omul din anturajul clubului care s-a întâlnit cu Heynckes înainte de Benfica, dar şi cu şeful lui Lazio, Claudio Lotito, înainte de jocul pierdut ciudat cu 3-1, este Ioan Becali. Este una şi aceeaşi persoană cu Ioan Becali, condamnat în Dosarul Transferurilor pentru prejudicierea mai multor cluburi printre care şi Dinamo, acelaşi Becali despre care Rednic spune acum că avea de primit bani de la Bucşaru.

După meciul cu Lazio, Năstase a fost alungat din club. Rednic: „Surprinzător a fost că lui Vali Năstase i s-au dat 60.000 de euro când a venit, la semnătură, după care a fost dat afară. Eu i-am zis lui Cristi: <Nu se poate să-i dai 60.000 de euro, ăsta ne-a îngropat. Cere-i măcar jumătate din bani înapoi!> Şi el zice: <Lasă, Mircea, că e şi el băiat amărât. Uite, îl dăm afară, îl trimitem la Bistriţa> Mi-a zis asta cu lejeritate şi la fel de lejer l-au lăsat să plece”.

Doi ani mai târziu, imediat după meciul de la Urziceni, Cristi Borcea declara într-un interviu pentru Gazeta Sporturilor: „Să le fie ruşine unor jucători! Ruşine! Şi-au bătut joc, asta e vagabonţeală. Erau suporteri cu lacrimi în ochi la final, chiar nu le pasă de oamenii ăia care vin şi le strigă numele? Nu mă mai interesează. Să-şi depună memorii, să devină liberi când le-o veni termenul. Sau să-şi ia banii de unde stau şi petrec. Vor fi şomeri în curând, or să vadă ei! Păi, Torje crede că a început şi s-a terminat fotbalul cu el. Sau Moţi... Cea mai mare dezamăgire pentru mine e când văd viaţa lui extrasportivă. Dinamo i-a întins o mână de ajutor şi el şi-a bătut joc. Vor vedea ei, toţi, cu mine, că prea i-am ţinut în puf”.
În paralel, Borcea a „scurs” informaţii unor jurnalişti de încredere. Potrivit acestora, şefii aflaseră că Moţi, Tamaş, Torje şi Izvoranu au petrecut într-un restaurant până dincolo de miezul nopţii. Escapada avusese loc cu 3 zile înainte de meciul de la Urziceni.

Nu ştiu cine l-a informat pe Cristi Borcea că am ieşit în oraş, dar a făcut-o greşit
Cosmin Moţi, 28 mai 2009, la 4 zile după meciul cu Unirea
 

Prima măsură luată de Borcea a fost excluderea din lot a lui Bruno Simao, la doar 24 de ore după înfrângere. O zi mai târziu, o nouă ştire pe surse susţinea că Simao a fost văzut la hotelul Rin împreună cu Andrei Cristea, în seara meciului pierdut cu Urziceni. „Nu am ieşit în niciun club. Singura dată când am ieşit, a fost cu Borcea”, s-a apărat Simao. Portughezului i s-a reproşat viaţa extrasportivă şi evoluţia proastă de la Urziceni, deşi el nu figura pe lista petrecăreţilor de dinainte de meci.
Cazul lui seamănă izbitor cu cel al lui Vali Năstase, din 2007, cu diferenţa că Simao nu a fost acuzat de nimeni de blat.
Partea interesantă vine acum. Deşi au fost indicaţi drept responsabili pentru înfrângere şi ameninţaţi că vor fi daţi afară, Torje şi Moţi au rămas la Dinamo şi în debutul sezonului viitor. La fel şi Tamaş, care a fost suspendat pentru partida cu Unirea. Singurul care a plătit a fost Simao.
De ce i-a ţinut Borcea deşi tocmai pierduse şansa unică de a se califica direct în Champions League, marele său vis? De ce a fost dat afară Bruno Simao, dar nu şi ceilalţi fotbalişti care evoluaseră slab?
 
„Nu ştiam că Borcea e la puşcărie, dar nu mă mir”
„Pe Borcea îl ştiu cel mai bine dintre toţi acţionarii. La început am avut o părere bună despre el, dar am terminat cu o părere foarte proastă”, spune Bruno Simao înainte de a auzi declaraţia lui Rednic legată de posibilul autosabotaj al clubului comis de Borcea.
Te surprinde ce spune Rednic despre meciul cu Urziceni?
Nu mă surprinde. Din păcate pentru cei care iubesc acest sport, sunt persoane în lumea fotbalului care distrug imaginea. Corupţi, mafioţi. Dacă e adevărat ce spune Rednic, e foarte greu să-ţi mai faci meseria în sportul ăsta.

Rednic ţi-a reproşat ceva?
Nu, pentru că a văzut că mi-am dat viaţa pe teren.

Pe fraţii Ioan şi Victor Becali i-ai cunoscut?
Nu. Dar ştiu cine sunt.

Ştiai că ei şi Borcea sunt în închisoare?
De Becali ştiam. De Borcea nu ştiam. Dar nu mă mir. Mai mulţi oameni din fotbalul românesc ar trebui să fie la închisoare. Şi nu doar din România, dar acum vorbim despre campionatul ăsta.

Zilele trecute, Adevărul a scris că scena isterică celebră făcută de Ioan Becali în tribunal a fost o înscenare pusă la cale chiar de judecătoarea Geanina Terceanu pentru a da senzaţia că inculpaţii de la care luase mită 220.000 de dolari se aşteaptă la pedepse grele.
Un martor a povestit pentru ProSport că, la Urziceni, Borcea a fost foarte relaxat în lojă, flirtând cu o hostesă şi jucându-se cu un trabuc pe fusta ei, în ciuda faptului că echipa sa tocmai pierdea titlul. „Aşa proceda Cristi. În public, arăta de parcă avea nişte emoţii incredibile. La Urziceni, după meci, a zis că îi este rău şi s-a întins într-un separeu de la tribuna oficială. El este, de fapt, ipohondru şi un actor foarte bun în acelaşi timp”.
A doua zi după meci, în timpul interviului din Gazetă, Borcea a ţinut să precizeze că îi este rău.
De atunci au trecut 6 ani şi jumătate. Unirea a câştigat titlul într-un an electoral, creditorii lui Bucşaru şi-au primit banii, iar Borcea a continuat să comploteze în fotbalul românesc. Printre prietenii săi foarte buni şi partenerii de afaceri s-a numărat Gheorghe Ştefan, zis Pinalti, influent membru PD-L. Tot PD-L era şi Gheorghe Babagianu, prietenul foarte bun al lui Dumitru Bucşaru, omul de afaceri partener cu Dorin Cocoş, apropiatul preşedintelui ales din rândurile PD-L, Traian Băsescu.
5,7 milioane de euro a câştigat Unirea Urziceni din drepturile TV din Liga 1între 2008 şi  2010
Gheorghe Ştefan şi Dorin Cocoş au fost arestaţi în octombrie 2014 pentru spălare de bani şi trafic de influenţă în dosarul licenţelor Microsoft. După 6 luni, au primit arest la domiciliu şi, ulterior, control judiciar. În septembrie, Cocoş a recunoscut faptele şi aşteaptă procesul în libertate.
În martie 2014, Borcea a fost condamnat la 6 ani şi 4 luni de închisoare pentru jefuirea propriului club. Pedeapsa ar putea creşte dramatic după ce fraţii Becali au recunoscut că au dat mită judecătoarei Terceanu.
Gheorghe Ştefan şi Cristian Borcea au fost implicaţi într-un meci menţionat într-o declaraţie şocantă a unui important om de fotbal pe care o puteţi citi mâine în ProSport.
Până atunci, un alt dinamovist care a intrat pe teren la Urziceni în mai 2009 a vorbit: „Mi-am dat viaţa în fiecare meci pentru Dinamo, inclusiv la Urziceni. Am apărat atunci accidentat. Nu ne-a dat două penaltyuri. Arbitrajul a fost cum a fost, dar nea Mircea a ştiut întotdeauna ce vorbeşte, e uns cu toate alifiile. Probabil, dumnealui ştie mai multe detalii decât mine”.
Cel care spune că Mircea Rednic nu vorbeşte prostii este portarul Emilian Dolha.
Răspunde
08-12-2015, 16:49,
#83
RE: Fosti utisti
Interviu exclusiv cu fotbalistul David Popa (Birmingham City FC): Aş vrea să mă duelez cu John Terry!

V-am prezentat de-a lungul timpului juniori români care fac cinste ţării în străinatate. A venit acum rândul lui David Popa, un atacant de 17 ani care s-a integrat perfect în Anglia, la Birmingham FC.  Plecat în vara trecută de la UTA, BD Popa s-a pus repede pe dat goluri, fără să neglijeze însă şcoala. Cu un fizic impresionant, dar şi cu certe calităţi tehnice, proaspătul internaţional U19 promite multe lucuri frumoase pe viitor. Până atunci, drept cadou de majorat, Ziarul de Sport i-a oferit posibilitatea de a vorbi despre ce înseamnă să joci în Anglia, dar şi despre alte lucruri interesante din viaţa sa în Regat.

ZdS: Cum vezi viaţa ta în Anglia, din punct de vedere fotbalistic şi nu numai, după mai bine de un an de la transferul tău acolo?
David Popa: Viaţa de fotbalist de aici este una foarte bună pentru că ești învățat de la vârste fragede să ai o mentalitate de succes și de învingător. Cultura de aici iarăşi este un lucru fascinant, astel încât pot spune că în această posibilitate m-am dezvoltat din toate punctele de vedere, ca fotbalist, dar şi ca om în general.
ZdS: Te-ai integrat repede la echipa de U18, apoi ai facut repede pasul spre U21, unde joci în mod regulat. Cum faci 18 ani peste foarte puţin timp (9 decembrie), crezi că anul viitor îţi vei face majoratul şi în fotbal, cu un debut pentru echipa mare în într-un meci oficial (David a jucat deja în câteva amicale pentru echipa mare - n.r)?
David Popa: Da, asta este obiectivul meu pentru anul viitor, de a juca bine la tineret și de a debuta într-un meci oficial pentru echipa mare. Sunt conştient însă că mai am multe de învăţat şi perfecţionat, dar simt că pot face saltul spre adevăratul fotbal încă de anul viitor. 
ZdS: Eşti un atacant înalt, dar şi cu o tehnică foarte bună în regim de viteză. Iar golurile reuşite de tine în Anglia (un asemenea gol i-a adus titlul de golul lunii august la categoria sa de vârsta, anul acesta, video aici)  demonstrează din plin aceste calităţi atipice pentru un atacant român. Cu ce fundaşi din fotbalul englez visezi să te duelezi in viitor?
David Popa: Unul dintre fundașii cu care aş vrea să mă duelez pe viitor ar fi John Terry, pentru că este unul dintre cei mai buni fundași din lume și cel mai bun fundaș din Anglia. Sunt convins ca impactul cu fotbalul mare va fi unul dur, din toate punctele de vedere, dar pentru asta m-am apucat de fotbal, pentru a juca alături şi contra celor mari.
ZdS: Aş spune că mai ai o calitate atipică pentru un fotbalist român:îţi place să înveţi, iar lucrul acesta te-a propulsat în echipa de vis a League Football Education pe luna octombrie (articol din presa britanica aici). Cât de importantă este şcoala pentru tine şi de ce ar trebui un sportiv să se concentreze şi pe componenta educaţională din viaţa sa?
David Popa: Eu la colegiu lucrez pe partea sportivă și învăț lucruri folositoare pentru cariera mea fotbalistică. De asemenea este foarte important să ai un plan de rezervă și cei de aici pun mare accent pe acest lucru. De asta ar trebui să ţină cont fiecare sportiv, de fapt, pentru că e nevoie doar de o singură accidentare majoră şi toată cariera ta se poate nărui. Şcoala este deci foarte importantă, atât pentru acum, cât mai ales pentru viitor!
ZdS: Cum se traieste un meci pe St. Andrews şi cât de bine ţi-a intrat în sânge rivalitatea din oraş, între echipa ta şi Aston Villa?
David Popa:  Meciurile de pe St.Andrews sunt foarte frumoase, pentru că fanii sunt aprope de echipă și se bucură de fiecare moment pe care îl petrec acolo, și eu la fel. Ar fi un vis împlinit să joc, de ce nu chiar să şi marchez într-un derby de asemenea istorie şi anvergură!
ZdS: Recent, ai jucat şi pentru România U19 într-un meci oficial (cu Insulele Feroe, în preliminariile pentru Turul de Elita- n.r.). Cât de departe vezi tu generaţia ta mergând pe viitor? Cehia, Austria şi Slovacia vor fi adversarele voastre din Turul de Elită. Crezi că tu şi colegii tăi puteţi realiza supriza, cu o calificare la turneul final?
David Popa: Eu cred ca avem o echipă foarte bună, pregătită foarte bine de către antrenori. Cred că putem să trecem de Turul de Elită, deşi întâlnim cel puţin două adversare cu tradiţie în sectorul juvenil (Cehia şi Austria), plus alta capabilă mereu de mare surprize. Dar cred că putem trece mai departe şi, de ce nu, să ne batem de la egal la egal cu echipele naționale de top din lume, la turneele finale.
ZdS: Ca fost fotbalist al UTA, cum vezi echipa de la distanţă? Crezi în şansa ei de a se bate cu granzii campionatului în Liga 1, ca pe vremuri? Dar de viitorul fotbalului din Alba Iulia, oraşul tau natal, ce părere ai?
David Popa: UTA o duce foarte bine, e pe primele locuri și îmi doresc din toată inima ca să promoveze în Liga 1, pentru că este o echipa mare și de tradiție a fotbalului românesc. Şi da, cred că pot să se lupte cu granzii României, pentru ca au niște jucători foarte buni, unii dintre ei foşt colegi de-ai mei. În schimb, sunt puţin trist că Alba Iulia nu mai are o echipa în primele ligi, dar sper ca pe viitor să se redreseze și să ajungă din nou acolo unde le este locul. Pentru că mereu această zonă a ţării a oferit jucători talentaţi!
ZdS: Per total, care este marele tău vis, ca fotbalist de club, dar şi ca reprezentant al echipei naţionale ?
David Popa: Visul meu ca fotbalist de club este de a juca în Champions Leaague în mod regulat și alături de echipa mare a României la cel puţin un turneu final. Ştiu că mai am mult până departe, dar sunt convins că am abilităţile şi încrederea necesară pentru a-mi atinge toate visurile!
ZdS: Pe final, am să te rog să adresezi un mesaj către toţi susţinătorii tăi, dar şi pentru microbiştii români care încă nu te-au văzut jucând.
David Popa: În ultimul rând, aş vrea să mulțumesc familiei mele pentru tot suportul și sfaturile grozave care mă ajută și în ziua de azi, și de asemenea prietenilor mei de la UTA Arad care mereu mă încurajau și ma făceau să ma simt bine. Și de asemenea antrenorilor mei Tisa Francisc, Marius Damian, și Cristi Păcurar,  pentru sfaturile bune și toate lectile de viata primte. Sper ca prin performanţele mele de aici să îi fac mândri pe microbiştii români şi pe englezi mai încrezători în valoarea jucătorilor români!

http://www.ziaruldesport.ro/articol_12134_zds_pg_0.htm
Răspunde
08-12-2015, 22:14,
#84
RE: Fosti utisti
Ce păcat că băieţii cu un asemenea caracter sunt tot mai rari în fotbalul românesc. Sper să ajungă departe şi să-l văd duelându-se în scurt timp cu Vlad Dragomir în Premier League
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
08-12-2015, 23:53,
#85
RE: Fosti utisti
Sper că îşi va mai aminti peste ani de cele trei goluri marcate în poarta echipei din Sânpetru German. Smile 

Apropo de acel meci şi puţin off topic, iată echipa noastră de start de atunci: Bodea – Raț, Wild, Filaret, Burlă – Cl. Popa, Avrămuțiu, Stănaia, Copil – Măgulean, Rus. Cei îngroşaţi fac parte şi din lotul actual, locul 3 în Liga a II a, iar pe lângă ei îi mai putem adăuga şi pe Botiş, Hlistei, Vlad Michel sau Suslak. Cel puţin doi dintre aceşti doi jucători, fără a-l pune pe Botiş care avea deja un nume, Burlă şi Rus, putem spune că s-au ridicat peste nivelul ligii a doua. Dar şi ceilalţi au avut realizări: Hlistei, Copil, Vlad Michel, Filaret anul trecut. Păcat de Wild, îmi plăcea cum juca atunci când era titular, în liga a IV a.
Răspunde
29-12-2015, 20:07,
#86
RE: Fosti utisti
"Revenire surpriza la Steaua? Ce atacant de top se poate intoarce la campioana

Campioana Romaniei a inceput in forta campania de transferuri din iarna, aducand la echipa doi fosti importanti jucatori, Mihai Pintilii si Alex Bourceanu.
Tot in iarna, Steaua e aproape si de a treia revenire. Atacantul George Tucudean e dorit insistent de Reghecampf in lot, principalul argument fiind ca varful de 24 de ani este impresariat de sotia sa, Anamaria Prodan.
Steaua e in cautare de atacanti, dupa ce Tade nu si-a facut treaba in acest sezon, iar patronul Gigi Becali a anuntat ca nu mai conteaza pe el in retur.
DolceSport a anuntat faptul ca Reghe l-a chemat pe Tucudean inapoi in lot, jucatorul antrenandu-se pana acum cu UTA, echipa de Liga 2 unde tatal sau este actionar. Fostul dinamovist apartine si acum de Charlton, club tot de Liga 2, insa din Anglia.
17 meciuri a jucat Tucudean pentru Steaua, marcand de 3 ori. El a bifat 3 trofee sezonul trecut cu echipa militara, campionatul si cele doua Cupe. Cota sa de piata in acest moment este de 1 milion de euro."

http://www.ziare.com/steaua/stiri-steaua...na-1401435
Răspunde
30-12-2015, 14:45,
#87
RE: Fosti utisti
Ha? Huh

CHIAJNA. George Țucudean are mari șanse să ajungă în această iarnă la formația ilfoveană, fiindcă Mircea Sandu are o relație de prietenie de mai mulți ani cu primarul Mircea Minea. Sursele susţin că părţile s-au înţeles deja.


http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/video-14...66621.html
Răspunde
30-12-2015, 19:00,
#88
RE: Fosti utisti
Nu pot sa spun ca nu ma bucur :Smile cu toate ca-mi pare rau pentru Balgradean (sau poate e mai bine pentru el). Oare nu le ofera Liga un loc direct in play-off pe motiv de "oras" ?   

"O echipa cu pretentii din Liga 1 se destrama

Dupa ce a fost invinsa de CSMS Iasi in ultima etapa din 2015 si a ratat practic orice sansa de a ajunge in play-off, CSU Craiova urmeaza sa se desparta de cei mai buni jucatori ai sai.
Astfel, potrivit Digi Sport, portarul Balgradaean, care este si capitanul echipei, precum si jucatorii de atac Curelea, Ferfelea si Bawab, dar si mijlocasul bulgar Zlatinski au fost anuntat ca, din cauza salariilor prea mari, sunt liberi sa plece.
Primii patru sunt oricum in ultimele luni de contract si, pentru ca din vara i-ar putea pierde gratis si acum nu sunt oferte pentru ei, clubul vrea sa ii lase se plece fara vreo pretentie financiara, pentru a nu le mai plati salariile care se ridica la peste 35.000 de euro lunar.
In schimb, conducerea echipei ar incerca sa ii vanda pe cei mai bine cotati jucatori, atacantul Andrei Ivan si fundasul stanga Bogdan Vatajelu, ambii in atentia selectionerului Anghel Iordanescu.
CSU Craiova se afla pe locul 8 in campionat, la 8 puncte de ultima pozitie care asigura calificarea in play-off, cu 3 etape inainte de incheierea sezonului regulat."

http://www.ziare.com/liga-1/stiri-liga-i...ma-1401712
Răspunde
03-01-2016, 17:46,
#89
RE: Fosti utisti
Nu ştiam la ce topic să pun ştirea asta, oscilam între ăsta şi "Ştiri din fotbal". Am ales varianta asta,să zic mai proactivă, chiar dacă Vasi nu a prins la Arad ultimii ani.

Oare de ce a plecat de la City? Oare cum ar fi să-l vedem la noi anul ăsta?

http://www.gsp.ro/international/stranier...66804.html
Răspunde
03-01-2016, 21:15,
#90
RE: Fosti utisti
Presupun ca nu a avut loc sa joace. Cluburile mari din Anglia si nu numai cheltiesc bani multi pe jucatori deja consacrati, iar proprieterii si managerii vor sa-i vada pe ei la lucru in timp ce juniorii cluburilor sunt imprumutati si mai apoi vanduti. Ar fi ok sa aleaga un club unde poate sa joace, gen Atalanta( cel mai longeviv club din Seria A).
Răspunde
11-01-2016, 16:43, (Ultima modificare: 11-01-2016, 16:45 de adymax.)
#91
RE: Fosti utisti
Luni, 11 Ianuarie, 14:51

După o pauză de şase luni, George Ţucudean revine în Liga 1 şi va evolua la ASA Tg. Mureş.

Atacantul de 24 de ani s-a înţeles cu formaţia aflată pe locul şase, ultimul care duce în play-off, şi va evolua în acest retur sub comanda lui Petre Grigoraş, potrivit DolceSport.

După ce s-a despărţit de Steaua, în vară, Ţucudean nu şi-a mai găsit nici un angajament . Atacantul a fost aproape de a reveni la Steaua, unde era dorit să de Reghe, dar negocierile au căzut, la fel ca şi discuţiile cu Chiajna.

De-a lungul carierei, Ţucudean a jucat la UTA, Dinamo, Standard Liege, Charlton şi Steaua.

1.000.000 €
este cota lui Țucudean, potrivit transfermarkt.de

Articol de pe GSP.RO
Răspunde
11-01-2016, 21:11,
#92
RE: Fosti utisti
de vreo 6 ani Tucudean se doreste certitudine. la 24 sa fi inca speranta nu-i chiar o mare realizare. nu stiu daca-i din cauza de talent, caracter, anturaj sau alegeri gresite repetate. sanse i se vor mai oferi. din pacate in fotbalul nostru depinzi de prea multi factori externi iar in fotbalul de fara din pacate depinzi de prea multi factori ce tin de talent si caracter propriu Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
14-01-2016, 6:03,
#93
RE: Fosti utisti
Acum m-am prins de ce a ajuns Tucu la Tg Mures, ca e Mara director acolo.
Răspunde
14-01-2016, 18:04, (Ultima modificare: 14-01-2016, 18:04 de cipri_23.)
#94
RE: Fosti utisti
Atacant de marcă pentru Performanţa Ighiu! Szabolcs Szekely a semnat cu echipa condusă de Adorian Himcinschi

Atacantul aiudean Szabolcs Szekely, ultima dată la UTA „Bătrâna Doamnă” a semnat cu Performanţa Ighiu, echipă ce a dat o adevărată lovitură pe piaţa transferurilor!S. Szekely Performanta Ighiu 1

Fotbalistul în vârstă de 30 de ani s-a remarcat în vest, la Timişoara şi Arad şi a semnat cu nou-promovata condusă de Adorian Himcinschi pentru 6 luni cu posibilitatea pelungirii înţelegerii. S. Szekely a mai jucat la Unirea în 2006, trecând şi pe la Gloria Bistriţa sau Unirea Urziceni.

„E un jucător pe care-l ştiu de multă vreme, un fotbalist cu experienţă, pe care l-am avut şi ca adversar. Are potenţial, cred că ne va ajuta în retur. Ne-am întărit şi mai mult în compartimentul ofensiv. Mă bucur că ne-a ales pe noi, deşi a avut oferte şi de la alte 3-4 echipe„, a spus Adorian Himcinschi, care s-a deplasat special la Aiud pentru a obţine semnatura experimentatului vârf.
Răspunde
15-01-2016, 9:00,
#95
RE: Fosti utisti
Foarte bine! Ii doresc mult noroc si ii multumesc pe ajutorul sau in special la promovarea din liga a III-a.
Răspunde
20-01-2016, 5:25, (Ultima modificare: 20-01-2016, 5:26 de adymax.)
#96
RE: Fosti utisti
Ce e si viata asta, a ajuns Tucu sa se antreneze cu Mutu.

[Imagine: 703860-alx1519.jpg]
Răspunde
14-04-2016, 9:46,
#97
RE: Fosti utisti
Deja putem vorbi de David Popa ca "fost utist". Ma bucur pt baiat si parintii sai si sunt curios si eu , ca si chibit, cat a primit clubul pt transferul sau deifnitiv acum ca a semnat cu echipa mare ?

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/cam...y-15248714


Tânărul atacant român, David Popa, a semnat un contract pe două sezoane cu Birmigham City, formaţie din liga a doua engleză, acesta fiind primul său contract de fotbalist profesionist, la vârsta de doar 17 ani, anunţă site-ul oficial al clubului englez.



David Popa a parafat înţelegerea la stadionul Saint Andrews, pe care evoluează în meciurile de pe teren propriu Birmingham City, alături de părinţii săi, Rozalia şi Valentin.

Tânărul atacant român a marcat 11 goluri pentru echipa U18 al formaţiei Birmingham City. De asemenea, David Popa a înscris 3 goluri pentru echipa U21 a clubului, până la împrumutul la formaţia Kettering Town, din liga a şaptea engleză, unde a mai punctat de încă 3 ori.

Transferat în vara anului 2014 de la UTA, David a declarat într-un acordat pentru Ziarul de Sport, în decembrie 2015, că şi-a împlinit un vis prin transferul în Anglia.

"Unul dintre fundaşii cu care aş vrea să mă duelez pe viitor ar fi John Terry, pentru că este unul dintre cei mai buni fundaşi din lume şi cel mai bun fundaş din Anglia. Sunt convins ca impactul cu fotbalul mare va fi unul dur, din toate punctele de vedere, dar pentru asta m-am apucat de fotbal, pentru a juca alături şi contra celor mari. Visul meu ca fotbalist de club este de a juca în Champions Leaague în mod regulat şi alături de echipa mare a României la cel puţin un turneu final. Ştiu că mai am mult până departe, dar sunt convins că am abilităţile şi încrederea necesară pentru a-mi atinge toate visurile!", a declarat juniorul David Popa.

Birmingham City ocupă locul 9 în Championship, cu 59 de puncte, cu cinci etape înainte de finalul sezonului.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
14-04-2016, 21:01,
#98
RE: Fosti utisti
Nu-l cunosc personal dar am informații foarte sigure că e un băiat extrem de bine crescut și cu bun simț, asta și datorită unei familii care a știut să-și crească copiii. Sper să reușească, avem nevoie ca de aer în fotbalul românesc de exemple pozitive, de băieți care reușesc să se adapteze la fotbalul cu adevărat profesionist.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
25-06-2016, 6:43,
#99
RE: Fosti utisti
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/cel-mai-...81807.html


Vineri, 24 Iunie

Managerul tehnic al Viitorului, Gheorghe Hagi, are mare încredere în Florin Purece, mijlocașul transferat de Viitorul de la Concordia Chiajna.

"În jumătate de an, Purece va fi în echipa naţională. Le mulţumesc tuturor că nu l-au băgat în seamă, că nu a fost niciodată la un lot național, pentru că am putut să îl iau liber, că nu am bani.

E singurul mijlocaș ofensiv stângaci adevărat din fotbalul românesc. I-am şi zis, când a semnat, că l-am luat pentru a-l face jucător de prima reprezentativă. Cu gândul ăsta l-am luat", a spus Hagi la Digi Sport.

Mijlocașul ofensiv în vârstă de 24 de ani a venit liber de contract la Viitorul, iar în sezonul trecut a bifat 41 de apariții în tricoul Concordiei, pentru care a marcat cinci goluri și a dat trei pase decisive.

600.000 €
este cota lui Purece pe site-ul transfermarkt.com
Răspunde
26-06-2016, 14:27,
RE: Fosti utisti
Purece este un jucator foarte bun, sper doar sa se fi maturizat altfel sfarseste ca o eterna speranta asemeni "cumanatului" sau George.
Are deja o varsta iar cariera de fotbalist este scurta. Daca nu profita qcum,nu o sa mai realizeze nimic. Bafta!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)