Transferuri, sezonul 2021-2022
17-02-2022, 17:58,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Știți voi sigur ca ii vorba de Atletico? Eu din câte știu David nu a jucat la Atletico,la fel cum nu a făcut-o nici Isac. David a jucat la Electrica Timișoara apoi a fost și in curtea Academiei Hagi iar apoi la Academia Atletico Madrid din București . După a ajuns la Arad a jucat la u19 pana a ajuns la echipa mare . Probabil procentele alea de care se scrie in articol sunt destinate lui Electrica nu lui Atletico
Răspunde
18-02-2022, 11:06, (Ultima modificare: 18-02-2022, 11:09 de psv.)
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
(17-02-2022, 17:58)sRg97 a scris: Știți voi sigur ca ii vorba de Atletico? Eu din câte știu David nu a jucat la Atletico,la fel cum nu a făcut-o nici Isac. David a jucat la Electrica Timișoara apoi a fost și in curtea Academiei Hagi iar apoi la Academia Atletico Madrid din București . După a ajuns la Arad a jucat la u19 pana a ajuns la echipa mare . Probabil procentele alea de care se scrie in articol sunt destinate lui Electrica nu lui Atletico

Se pare ca parte din drepturile federative ale lui Miculescu apartin unor persoane fizice cum ar fi impresarul lui David cat si tatalui lui(Vali Miculescu)si pare ca mai e o persoana.Din cate am auzit , totusi clubul UTA are procentul cel mai mare( in jur de 60%).
Din cate stiu eu,David nu a fost niciodata la Atletico, la Electrica da , cat si la Viitorul.
Toate aceste intrebari/dubii nu fac bine clubului si inclusiv lui Meszar, iar vina exclusiva este a lui , vrea ajutor de peste tot , dar cand e vorba sa ofere transparenta se face ca ploua, iar acest lucru nu face bine clubului....speram la vremuri noi din varaSmile
Răspunde
18-02-2022, 11:49,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Doar la noi se poate întâmpla așa ceva . In fotbalul normal n-am auzit ca procente dintr-un transfer sa aibă persoanele fizice . Poate nu sunt eu destul documentat însă cred ca Meszar respectiv conducerea UT-ei este jonglata cum vrea ea. De bani pt impresar la semnătura unui nou contract am auzit însă nu am mai auzit procente care sa ii revină impresarului plus unei alte persoane fizice ,nu inteleg cum o persona fizica poate deține așa ceva .
Răspunde
18-02-2022, 11:52,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
S-au mai intamplat lucruri de genul asta si la case mai mari, in special cand parintii unui jucator sunt impresarii lui sau cand se implica atat impresarul cat si parintii mai mult. Nu e ceva neaparat ciudat, in special cu jucatori de perspectiva.
Răspunde
18-02-2022, 12:24, (Ultima modificare: 18-02-2022, 12:26 de sRg97.)
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
(18-02-2022, 11:52)mns a scris: S-au mai intamplat lucruri de genul asta si la case mai mari, in special cand parintii unui jucator sunt impresarii lui sau cand se implica atat impresarul cat si parintii mai mult. Nu e ceva neaparat ciudat, in special cu jucatori de perspectiva.

Tata lui Neymar lua bani doar din bonusuri la semnătura jucătorului . De exemplu când e plecat de la Santos la Barcelona a luat bani doar la noul contract semnat Neymar cu Barcelona nu procent din suma de transfer care a ajuns la Santos in totalitate. Ca o suma a ajuns agenției deținute de tatăl lui e partea a doua,se negociază separat  . Na ,nu știu ce sa zic … dacă nu e ciudat …
Răspunde
19-02-2022, 22:45,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Piata canadiana s-ar putea sa fie un izvor de talente multi jucatori sunt recrutati direct de la universitati din state si vor sa ajunga in Europa.
Un jucator tot din campionatul Canadei de la Valour FC asemanator cu Otele este William Akio(23 ani) international Sudanez joaca banda dreapta si atacant are 8 goluri marcate in 30 de meciuri in 2021.(fiind international il ajuta la legitimarea ca extracomunitar)
https://www.transfermarkt.com/william-ak...ler/890819
https://www.youtube.com/watch?v=kD-GvtaA4AQ
Poate fi o solutie de la vara daca Cardoso nu ramane.
Răspunde
20-02-2022, 13:16,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Pentru campania din vara eu propun jucatori romani cu o varsta buna (sub 25 de ani). Denis Hergheligiu (1999) mijlocas central cu multe meciuri in Serie C, Claudiu Micovschi (1999) mijlocas de banda cu multe meciuri in Serie C,Vlad Dragomir (1999) mijlocas central ofensiv joaca acum in Cipru la Pafos si doi fundasi centrali underi....Gabriele Boloca (2001) de la JuveU23 dar nu prinde meciuri cu aceasta echipa in Serie C sau Ricardo Farcas (2000) fundas central de la Siena unde este mai mult rezerva,prieten bun cu David Miculescu. La ce jos este Liga 1 eu cred ca toti fac fata cu brio!
Răspunde
20-02-2022, 13:18, (Ultima modificare: 20-02-2022, 13:18 de soundinfect.)
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
HARIS TABAKOVIC - liber de contract din vara.

Atacant, 27 ani, 1.94m - liga a 2-a austriaca.
Sezonul actual - 17 meciuri - 20 goluri
Sezonul trecut - 23 meciuri - 18 goluri

Pare a fi exact ce ne lipseste

https://www.transfermarkt.com/haris-taba...ler/203123
https://www.youtube.com/watch?v=dY4ckfXrvqQ
Răspunde
20-02-2022, 13:29, (Ultima modificare: 20-02-2022, 13:34 de Zagorakis.)
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
PS:Si un jucator identic cu Ronaldo Deaconu,poate caracter diferit...Daniel Mandroiu (1998) de la Shamrock Rovers(Irlanda) ,a fost cautat si de Celtic dar au renuntat la transfer....are pasaport Romano-Irlandez. Plus am cautat un jucator de banda cu viteza si tehnica ,cum este si Otele si am gasit baiatul asta .....are contract pana in 30 Iunie 2022.
https://www.transfermarkt.com/emmanuel-l...ler/392964
Răspunde
21-02-2022, 15:58,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Doi jucatori surpriza pot sa fie de la Mioveni,noi avem nevoie de un atacant cu simtul golului,un atacant care joaca simplu si marcheaza ...ma gandesc la Bogdan Rusu. Din vara cred ca si Ionut Radescu poate sa fie o varianta buna de mijlocas dreapta,cu viteza,disponibil la efort si cu ceva tehnica....eu cred ca sezonul urmator Radescu poate sa fie la nivelul lui Cristi Negut,despre Negut am scris in Decembrie ca este bun in locul lui Antal ....si Negut a ajuns la CFR!
Răspunde
28-02-2022, 11:05,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
https://www.sportarad.ro/2022/02/27/flor...er-la-uta/

Florentin Matei, ultimul transfer la UTA?

Cu toate că perioada de transferuri s-a încheiat pe 14 februarie, grupările de Liga 1 își mai pot completa loturile. A făcut-o în special Dinamo cu fotbaliștii plecați de la Mediaș, în timp ce UTA a acceptat, se pare, să-i dea o șansă lui Florentin Matei.

Mijlocașul ofensiv de 28 de ani le-a fost propus arădenilor de câteva luni bune, când însă Passaglia și Roger jr. făceau parte din planurile lui Laszlo Balint. Cei doi fotbaliști au plecat între timp de la UTA, pe banca „roș-albilor” a venit Ionuț Badea, care, din informațiile noastre, și-a dat acordul pentru sosirea lui Matei.

Născut la Bolintin Vale în județul Giurgiu pe 15 aprilie 1993, Florentin Matei a fost crescut de FCSB, pentru care a și evoluat îm două perioade în Liga 1 (2010-2011 și ianaurie – iunie 2019). Celelalte formații din cariera tehnicului fotbalist sunt: Unirea Urziceni, Cesena U19, Volyn Lutsk (Ucraina), HNK Rijeka, Astra Giurgiu, Al Ittihad Kalba (Emiratele Arabe Unite), FCSB, Astra, Apollon Limassol (Cipru) și Apollon Smyrnis (Grecia). De gruparea elenă, s-a despărțit în această iarnă și mâine ar trebui să se prezinte Arad.

E cotat la 350 de mii de euro pe transfermarkt și e vărul lui Cristinel Matei și el fotbalist al UTA-ei în Liga 2-a, în sezonul 2018-2019.
Răspunde
28-02-2022, 11:48, (Ultima modificare: 28-02-2022, 16:11 de sRg97.)
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Problema e ca Florentin Matei nu a mai jucat de jumătate de an la ultima echipa a lui (ultimul loc din Cipru). Ultimele dați când a fost folosit frecvent sunt in urma cu aproape un an la Apollon cu care a terminat pe locul 2 in Cipru in sezonul 20-21. Un plus ar avea datorită faptului ca poți jongla cu el cam pe toate pozițiile de la mijloc deși cel mai utilizat a fost pe poziția de mijlocaș ofensiv… rămâne de văzut dacă ne poate ajute cumva in acest sezon,deși cred ca este in urma cu mult cu condiția fizica
Răspunde
28-02-2022, 15:04,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Deja a fost confirmat transferul lui Florentin Matei. Este un jucator bun insa ca minus dupa cum s-a spus mai sus nu a mai jucat de ceva vreme .Sa speram ca ne vom ajuta reciproc , pentru ca, calitati fotbalistice are .
Răspunde
28-02-2022, 17:23,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Și Matei e la fel ca și cardoso...iti trebuie 2 luni sa îl poți avea cât de cât pregătit și să-l poți folosi! De urmarit...poate ma înșel și vine pregătit fizic (s-o fi pregătit individual)!
Ce e de remarcat e ca a dispărut apostu din peisaj
Răspunde
28-02-2022, 17:42,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
(28-02-2022, 17:23)maryan a scris: Ce e de remarcat e ca a dispărut apostu din peisaj

Asta am remarcat si eu. Cred ca e prima conferinta de presa din ultimi 2 ani in care nu apare Apostu la semnarea unui jucator. Nu ca as avea o mare problema cu el dar mi se pare normal ca la conferinta de presa sa fie cei care au si ceva de spus(jucator si antrenor).
Răspunde
01-03-2022, 8:47,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
(28-02-2022, 17:23)maryan a scris: Și Matei e la fel ca și cardoso...iti trebuie 2 luni sa îl poți avea cât de cât pregătit și să-l poți folosi! 

Din pacate la nivelul bugetului de salarii si a primelor de joc pe care UTA il poate oferii momentan, nu putem avea pretentii de a achizitiona jucatori 100 % pregatiti fizic, gata sa intre in joc, sa duca 90 minute, capabili sa iscrie ccel putin un gol pina la finalul acelor 90 min. Si asta mai ales in fereastra transferurilor din iarna, cind pe piata apar foarte putini jucatori pregatiti 100 % si/sau de o valoare foarte inalta. 

Este de apreciat totusi ca UTA incearca sa investeasca ceva bani si incredere in jucatori de mare talet, care au avut la activ evolutii foarte bune la nivelul Ligii 1. Acum, depinde doar de Cardoso, Matei, Dima, Ubbink, Otele, Dangubic, Ongaro, Laukzemis, si ceilalti sa se pregateasca exemplar in fiecare zi de antrenament si sa "fure" oportunitatea pe care Clubul UTA le-o ofera in dorinta lor de a redeveni "doriti" sau "rivniti" in piata de transferuri. Fara doar si poate ca acest deziderat al jucatorilor depinde in cea mai mare masura de performantele viitoare ale echipei lor FC UTA Arad.
Răspunde
03-03-2022, 20:07,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Daca Isac este accidentat 4-8 saptamani si este oficial ca Mediasul joaca ultimul meci Duminica si intra in faliment....de ce nu punem mana pe Raul Steau(2001) sau Petru Iancu(2002),doi mijlocasi talentati si cu meciuri in Liga 1???
Răspunde
04-03-2022, 8:03,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Sint convins ca exita jucatori tineri foarte promitatori la toate echipele de Liga1, 2 si chiar 3.

Momentan UTA dispune de un lot valoros unii cu mare experienta, altii tineri de perspectiva, o selectionata de jucatori internationali daca vrei, bineinteles la nivelul bugetului de care dispunem si ne permitem.

Absolut de acord cu achizitionarea unor jucatori romani tineri si de perspectiva (prin investitii), si din pepiniera proprie, insa mai intii de toate, UTA are mare nevoie de o colaborare de business cu o formatie de Liga 2 in cadrul careia acesti jucatori tineri si talentati sa joace meci de meci 90 de minute. Sa trimiti jucatori tineri si talentati sa joace in Liga 3 sau citeva minute pe finaluri de meciuri in Liga 2 nu rezolva problema tranzitiei jucatorului tinar si talentat spre Liga 1. Unde gasesti o echipa de Liga 2 care sa-ti joace jucatorii tineri, talentati de perspectiva ? Probabil nicaieri in Romania, ceea ce te face sa te gindesti serios la o echipa satelit (subsidiara a clubului UTA) in Liga 2 care sa evolueze aici in Arad, pe stadionul Francisc Von Newmann, chiar sub privirile si scrutinul saptaminal al fanilor echipei UTA.
Răspunde
04-03-2022, 11:08,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Dupa ce intra Mediasul in faliment,juniorii respectivi au drept de joc din primul meci in play out pentru orice echipa din Liga1!
Pe langa ca noi nu transferam juniori,Adi Mar este o exceptie....chiar pierdem multi juniori din academie!
Răspunde
05-03-2022, 1:44,
RE: Transferuri, sezonul 2021-2022
Foarte talentat acest tanar din generatia lui Miculescu,are viteza,dribling,centrari bune,pase bune dar nu are finalizare ...poate de asta este in Liga 2 din Croatia.Crescut de Hajduk Split.

https://www.youtube.com/watch?v=PoxNTlRK03w

https://www.transfermarkt.com/ivan-brnic...ler/432752

Un alt tanar foarte talentat este golgheter in Liga 2 din Croatia,tot mijlocas de banda,nascut tot 2001.

https://www.transfermarkt.com/filip-dujm...ler/805441

Poate sa fie si asta o varianta,cu tineri straini pe care sa ii vindem dupa 2-3 ani.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)