Stiri, sezonul 2021-2022
31-01-2022, 15:52,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Și eu as merge pe varianta Grozavu dar e puțin riscant . Temperamentul lui poate fi decisiv intr-o maniera negativă printre jucătorii actuali.
Răspunde
31-01-2022, 15:52, (Ultima modificare: 31-01-2022, 15:53 de r3d.)
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Laszlo Balint și-a dat demisia de la UTA » 3 posibili înlocuitori pentru banca „Bătrânei Doamne”

Laszlo Balint (42 de ani) și-a dat demisia de la UTA! Rezultatele modeste din ultimele luni l-au determinat pe cel mai longeviv antrenor din Liga 1 să renunțe la postul său.


Aventura lui Laszlo Balint la UTA a ajuns, oficial, la final. Tehnicianul ar fi împlinit în primăvară trei ani de când se află pe banca „Bătrânei Doamne”, însă seria nefastă din ultimele etpae l-a determinat să ia o decizie cu implicații. Tehnicianul nu mai dorește să continue, sperând că plecarea sa de la Arad va produce un șoc echipei, care nu-și mai găsește de mult timp busola.
Laszlo Balint și-a dat demisia de la UTA!
Impresarul Bogdan Apostu, un apropiat al arădenilor, dezvăluia în week-end că Balint a intenționat să demisioneze încă din urmă cu o săptămână, când UTA a pierdut pe teren propriu cu Gaz Metan, 0-1. Unii suporteri l-au înjurat pe Balint, iar tehnicianul părea decis încă de atunci să părăsească echipa.

Demisia lui Laszlo Balint a fost cu greu acceptată de Alexandru Meszar, finanțatorul arădenilor, care a făcut eforturi pentru a-l întoarce din drum pe Balint. În zadar!

Laszlo Balint și-a dat demisia de la UTA » 3 posibili înlocuitori pentru banca „Bătrânei Doamne”
Relația dintre Laszlo Balint și UTA a ajuns la final
După 23 de etape, UTA ocupă locul 10 în clasament, cu 28 de puncte. Arădenii sunt la 7 puncte de ultimul loc care asigură prezența în play-off, obiectivul „Bătrânei Doamne” fiind, în mare parte, compromis.

UTA trece printr-o criză de rezultate fără precedent de la revenirea pe prima scenă. Arădenii n-au mai câștigat în Liga 1 din 25 octombrie, când învingeau la scor de neprezentare Clinceniul lui Ionuț Chirilă. Din acel moment, trupa lui Balint a contabilizat cinci înfrângeri și cinci rezultate de egalitate.
UTA are 3 posibili înlocuitori pentru Balint
Cum plecarea lui Laszlo Balint a devenit o certitudine, clubul e deja în căutarea unui înlocuitor.
Sursele GSP.ro au aflat că 3 nume cunoscute sunt pe lista arădenilor: Leo Grozavu, Ionuț Badea și Mihai Teja. Primul, liber de contract după despărțirea de Sepsi, e favorit să-i ia locul lui Balint.

Ionuț Badea n-a mai antrenat din primăvară, când a retrogradat cu Astra Giurgiu în liga secundă. Mihai Teja e la rândul său liber de contract, ultima oară activând la Gaz Metan, de care s-a despărțit în septembrie 2021.

https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/laszlo-...53371.html
Răspunde
31-01-2022, 15:54,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
https://www.uta-arad.ro/stiri/mulumim-la...lqIAidQgXg

Clubul UTA anunță încetarea raporturilor contractuale cu antrenorul Laszlo Balint. Despărițirea s-a oficializat de comun acord și la solicitarea antrenorului.

Este un moment pe care nu ni-l doream să se întâmple acum și mai ales în acest mod. Țelul nostru comun ar fi trebuit să facă această călătorie împreună mult mai lungă. Din păcate fotbalul este un fenomen imprevizibil și de multe ori nedrept, aduncându-ne în situația ca uneori să alegem tratamente dureroase pentru a preîntâmpina o acutizare a bolii.

Pentru UTA, Laszlo Balint va rămâne antrenorul alături de care am reușit promovarea și apoi consolidarea în prima ligă. Nu vom uita niciodată faptul că la venirea sa la Arad, echipa nu avea nicio perspectivă de promovare iar atmosfera din jurul ei devenise una de resemnare și chiar dezinteres. Priceperea sa tactică, ambiția și mentalitatea sa de învingător ne-au transformat în doar câteva săptămâni într-o forță a campionatului, ne-au readus în prim planul fotbalului românesc dar mai ales a reaprins scânteia spiritului utist.

Despărțirea noastră este un sacrificiu făcut de ambele părți tocmai pentru a nu periclita rezultatul muncii sale. Însă continuăm să avem încredere în calitatea profesională și umană a lui Laszlo Balint așa cum nu ne îndoim că și UTA va rămâne un reper important în cariera sa de antrenor, inclusiv din punct de vedere sentimental.

Îi dorim mult succes pe mai departe și îi mulțumim pentru toată munca sa la UTA!
Răspunde
31-01-2022, 15:56,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Sa vedem ce se aduce în loc!
Răspunde
31-01-2022, 16:13,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Exact, asta e cel mai important!
Răspunde
31-01-2022, 16:42,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Următoarea destinație a lui Balint ? Rapid… nu vreau sa par omul teoriilor însă declarațiile de la sfârșitul meciului nu par a fi întâmplătoare (legat de suporteri ) . Nu vreau sa ma gândesc ca maniera jocului din repriza a doua are legătura cu asta
Răspunde
31-01-2022, 16:47,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(31-01-2022, 16:42)sRg97 a scris: Următoarea destinație a lui Balint ? Rapid… nu vreau sa par omul teoriilor însă declarațiile de la sfârșitul meciului nu par a fi întâmplătoare (legat de suporteri ) . Nu vreau sa ma gândesc ca maniera jocului din repriza a doua are legătura cu asta

Era de asteptat,daca nu merge acolo acum ,sigur din vara .E prieten foarte bun cu Angelescu ,au facut echipa si la Snagov.
Răspunde
31-01-2022, 18:02,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Plecarea era necesara. Si-a atins maximul profesional de la ora actuala si nu cred ca mai putea sa ne scoata din criza in care am intrat. Era nevoie de un soc pana nu ne afundam in clasament. Pentru ce a facut la echipa nu pot decat sa ii multumesc, a fost o varianta castigatoare pentru ce si-a propus UTA sa realizeze in momentul in care l-a adus antrenor cat si imediat dupa aceea. Pe undeva regret ca ne despartim dupa o perioada atat de proasta si ca nu a realizat mai mult. Momentan, are limitele sale si nu prea cred ca la alt club care ii ofera conditii de nivelul nostru va reusi sa faca mai mult, desi fotbalul nu e stiinta exacta.
Sper sa alegem inspirat noul antrenor si sa reusim sa revenim la o anumita normalitate. Din variantele vehiculate pana acum (Poenaru, Rosu, Grozavu) l-as prefera pe Rosu dar cred ca cel mai potrivit ar fi Poenaru (care e sub contract cu Gaz Metan, totusi) pentru ca a demonstrat ca poate face performanta cu o echipa la care are cat de cat stabilitate, cum a fost cazul Clinceniului sezonul trecut. Grozavu poate ca ar fi bun pe termen scurt, pentru ca pare genul de antrenor potrivit pentru interventii la echipe in criza. Dar nu cred ca isi doreste conducerea clubului o astfel de abordare si probabil vom merge tot pe o varianta pe termen mediu sau lung...
Răspunde
31-01-2022, 18:15,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Daca merge acum la Rapid, inseamna ca declaratiile lui de dupa meci erau pregatite dinainte.
Si cel putin pt mine, Laslo Balint va deveni un gunoi de om, pe care il pun la pastrare ca si chirila2.
Pacat, inca am un mare respect pt Giuszy, sper sa nu se destrame.
Răspunde
31-01-2022, 18:23,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Deci acuma ai un mare respect pentru el, iar daca maine merge la Rapid, pentru tine devine un gunoi?
Răspunde
31-01-2022, 18:55,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Pt. ca toată treaba se pare că e premeditată...în plus nu uit prezentarea lui Roger ca transferat la CFR ( prezentare fiind făcută chiar în timpul cantonamentului UTA.ei), lucru fără precedent...plus ultimele declarații( atitudini) la adreda suporterilor...toate aceste lucruri efectiv mă rănesc și ne arată cu adevărat fața acestor oameni și a fotbalului actual.
Răspunde
31-01-2022, 18:56,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Sper ca este Poenaru si vine cu Valceanu
Răspunde
31-01-2022, 19:10,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Si sper la un preparator fizic mai bunicel....repriza 2 cu Medias si Rapid....
Răspunde
31-01-2022, 19:18,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Ionut Badea

https://www.uta-arad.ro/stiri/bine-ai-venit-ionu-badea
Răspunde
31-01-2022, 19:22,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Dezamăgitor ….
Răspunde
31-01-2022, 19:23,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(31-01-2022, 18:23)Cristi_Arad a scris: Deci acuma ai un mare respect pentru el, iar daca maine merge la Rapid, pentru tine devine un gunoi?

Exact!
Răspunde
31-01-2022, 19:29,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Apostu conduce clubul
Răspunde
31-01-2022, 19:30,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Ionut Badea a promovat cumva cu Arges in acelasi an cu noi si dupa a fost dat afara anul trecut, moment in care Argesul si-a revenit si a inceput sa joace?
Răspunde
31-01-2022, 19:30,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(31-01-2022, 19:18)robert a scris: Ionut Badea

https://www.uta-arad.ro/stiri/bine-ai-venit-ionu-badea


Asta este! Barajul ii al nostru anul asta. 

Parerea mea: 
Clinceni si Gazul pica direct. 
UTA si Mioveni la baraj. 

Amintiti-va anul trecut caderea brusca (pot sa zic foarte brusca) a Astrei..... Si cine a fost antrenor pe acolo....baditza. 
Sper sa ma insel ..... chiar as fi fericit sa ma insel.
Răspunde
31-01-2022, 19:31,
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Nu stiu daca Badea a venit tot pe filiera Apostu, dar personal mi se pare cea mai slaba varianta posibila, cred ca mai bine riscam si cu Mutu.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 5 Musafir(i)