Transferuri, sezonul 2022-2023
31-05-2023, 18:21, (Ultima modificare: 31-05-2023, 18:22 de RedNeck.)
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Cum sa fii mtumit cu 500.000 pentru Postolachi ?! E o prostie sa-l vinzi la pretul asta ! Ne-am chinuit atata sa gasim de om de gol si in sfarsit il avem. Nu poti sa rezisti i  Liga 1 fara om de gol, sa tot incerci atacanti si tot cu experimente nereusite. Eventual, il vindem pe Keseru pentru 450.000 Smile
Răspunde
15-06-2023, 0:30,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Primul transfer oficial, Cooper:

https://www.sportarad.ro/2023/06/14/uta-...ui-rednic/
Răspunde
15-06-2023, 2:18, (Ultima modificare: 15-06-2023, 2:18 de adymax.)
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Nu inteleg nerabdarea asta a suporterilor vis a vis de transferuri. Au plecat multi dar trebuia facut ceva, nu poti continua la nesrasit cu Ubbink si Roger. Trensferurile au fost tot timpul anuntate la reuniunea lotului sau cu cateva zile inainte cand apar jucatorii in Arad asa ca in zilele urmatoare ar trebui sa apara. Sper sa gaseasca Rednic formula castigatoare.
Răspunde
15-06-2023, 14:10,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(15-06-2023, 2:18)adymax a scris: Nu inteleg nerabdarea asta a suporterilor vis a vis de transferuri. Au plecat multi dar trebuia facut ceva, nu poti continua la nesrasit cu Ubbink si Roger. Trensferurile au fost tot timpul anuntate la reuniunea lotului sau cu cateva zile inainte cand apar jucatorii in Arad asa ca in zilele urmatoare ar trebui sa apara. Sper sa gaseasca Rednic formula castigatoare.

Nerabdare? 

Momentan nu avem lot nici sa ne inscriem in liga de futsal dar tu vrei sa stam linistit? E al 3-lea an la rand in care noi folosim metoda exodul si platim zeci/sute de mii de euro pe rezilieri si bonusuri la semnare. Ti se pare normal ce se intampla? Eu inteleg ca majoritatea dintre cei care au plecat oricum nu aveau nu stiu ce valoare, dar Rednic ce valoare are daca are nevoie de cu totul alti jucatori pentru un obiectiv "evitarea retrogradari"?

Ce formula castigatoare crezi ca scoate Rednic? Nu sunt bani pentru formule castigatore, 80% din jucatorii ofertati au zis pas clubului. Clubul vine cu salarii mici si bonusuri mari, cine crezi ca semneaza asa ceva cand tu nu ai echipa?
Răspunde
15-06-2023, 20:44,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Ce formula castigatoare crezi ca scoate Rednic? Nu sunt bani pentru formule castigatore, 80% din jucatorii ofertati au zis pas clubului. Clubul vine cu salarii mici si bonusuri mari, cine crezi ca semneaza asa ceva cand tu nu ai echipa?
[/quote]

Ai un nucleu de 9 -10 jucatori din cei care au jucat si in sezonul precedent. Mai duci 2-3-4 tineri de la Academie. Cei 80% care refuza UTA sunt cei care vor salarii si atat, majoritatea romani. Se vor gasi pri  Liga a2a din Belgia ori Franta unii bunicei care sunt obisnuiti sa joace pe prime si mai putin pe salariu.  Si uite asa ajungem la un lot de 20 iar pana in septembrie mai e..sa facem 23-24. Nu pot sa cred ca Rednic da afara 14 jucatori fara sa se bazeze pe ceva. Uite ca si CFR-ul reduce bugetul cu 30% si face cantonament la Poiana Brasov. Hagi l-a facut si pe cel de iarna si pe cel de vara in tara. Sigur, vom sta prost la capitolul omogenitate, depinde acum de Rednic sa ii aseze si sa traseze relatii de joc. Toti antrenorii care au venit si plecat au fost acuzati ca au pierdut vestiarul la un moment dat. Pentru ca toti s-au dat prieteni cu fotbalistii. Sa vedem daca Rednic e din  alt aluat. Deocamdata taie. Sa-l vedem si cand construieste.
Răspunde
15-06-2023, 20:48, (Ultima modificare: 15-06-2023, 20:50 de Xtreme.)
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
credeam ca, cu Rednic va fi altceva... sau are alte năravuri. Dar tine morțiș sa ne contrazică. Păcat! In alta ordine de idei pare o strategie mai fiabila în principiu, cred ca execuția ne omoară! La propriu și la figurat. Poate au un as în mâneca, sau niște contracte deja semnate, altfel nu înțeleg cum de sunt lăsați sa plece jucători precum Anton sau Ubbink... Si nu, nu sunt fan! Dar trebuie sa recunoaștem ca cei menționați sunt buni pentru nivelul care îl avem... și pana nu ai altul care sa-l înlocuiască, nu-i dai drumul!
Răspunde
15-06-2023, 22:05,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Nucleu de 9-10 jucatori?

Momentan avem asa: Iacob, Kutcher, Benga, Abeid, Chindris, Erion, Pop, Postolachi, Keseru.

Postolachi sanse mari sa plece
Keseru nu mai e dorit
Chindris nu stie inca daca vrea sa continue

Pleaca si astia ramai cu 6 jucatori, halal nucleu

Tu ai accepta un salar mic dar cu prime fara sa sti ce coechipieri vei avea? e un joc de echipa primele se dau pe goluri, pe pase, pe jocuri fara gol primit, nu e ca si cum prima depinde doar de tine.

PS: Tineri din academie? majoritatea sunt deja imprumutati pe la alte echipe. Trialul ala organizat e asa sa fie facut, sa fii te rog atent cati jucatori din echipa de u18, vicecampioni, vor fi la antrenamente la prima echipa.
Răspunde
15-06-2023, 22:05,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Răbdare oameni...Rednic are un plan bine pus la punct. In plus, câțiva jucători care semnează cu noi inca sunt sub contract cu ultimele echipe la care au activat. La multi le expiră contractul in decursul acestei luni si nu avem voie sa ii prezentăm daca ei sunt inca sub contract. Răbdare, nu vom ajunge sa jucam cu juniori sau cu jucători de Liga2-3 cum tot am văzut ca sunt comentarii pe internet
Răspunde
15-06-2023, 23:57,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(15-06-2023, 22:05)soundinfect a scris: Nucleu de 9-10 jucatori?

Momentan avem asa: Iacob, Kutcher, Benga, Abeid, Chindris, Erion, Pop, Postolachi, Keseru.

Postolachi sanse mari sa plece
Keseru nu mai e dorit
Chindris nu stie inca daca vrea sa continue

Pleaca si astia ramai cu 6 jucatori, halal nucleu

Tu ai accepta un salar mic dar cu prime fara sa sti ce coechipieri vei avea? e un joc de echipa primele se dau pe goluri, pe pase, pe jocuri fara gol primit, nu e ca si cum prima depinde doar de tine.

PS: Tineri din academie? majoritatea sunt deja imprumutati pe la alte echipe. Trialul ala organizat e asa sa fie facut, sa fii te rog atent cati jucatori din echipa de u18, vicecampioni, vor fi la antrenamente la prima echipa.

Pe lista mea mai erau si Isac si Steau. Acum, sigur, daca vrem sa scoatem in evidenta neaparat criza, evident unul e mai mult accidentat, altul se mai scarpina, altul e iesit din forma si, uite asa, nu iese nucleul. Tinand cont ca sunt 2 portari sunt chiar mai putin de 6 , nu? Da, sincer cred ca Rednic va pastra 3-4 jucatori de la trial, sa-i aiba in anturajul echipei dupa cum se spune. Crezi ca africanii de prin fotbalul romanesc stiu ce coechiperi vor avea la echipele cu care semneaza? Toti stiu ca depinde in primul rand de ei si privesc fotbalul romanesc ca pe o rampa de lansare, asa cum e ea buna ori mai putin buna. O echipa din Superliga da mai bine in CV decat o echipa din liga a 2-a din Lituania ori Letonia. Si, ma repet, probabilitatea ca cei proveniti din ligile inferioare vest-europene sa fie obisnuiti sa joace pe prime. Cred ca pe asta se si bazeaza Rednic, cunoaste f bine fotbalul belgian (si ca jucator si ca antrenor).
Răspunde
16-06-2023, 6:32,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Acum o luna urlam sa-i dea pe toti mercenarii afara si acum plangem dupa ei, chiar nu mai pricep nimic ce vor Utistii cu adearat. Inteleg ca e ura cotra conducerii dar chiar la fiecare postare pe social media e plin de hateri. Eu tin cu UTA nu cu Soani sau Rednic sau nu stiu cine si cometariile astea negative chiar nu isi au rostul pana nu vedem ce echipa face Rednic.
Răspunde
16-06-2023, 9:21,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(16-06-2023, 6:32)adymax a scris: Acum o luna urlam sa-i dea pe toti mercenarii afara si acum plangem dupa ei, chiar nu mai pricep nimic ce vor Utistii cu adearat. Inteleg ca e ura cotra conducerii dar chiar la fiecare postare pe social media e plin de hateri. Eu tin cu UTA nu cu Soani sau Rednic sau nu stiu cine si cometariile astea negative chiar nu isi au rostul pana nu vedem ce echipa face Rednic.

Normalitate, asta vor. Vor sa avem o strategie normala, de 3 sezoane folosim metoda exodul si mergem tot mai in jos. Noi nu avem in club un om care sa aiba cat de cat habar de management sportiv, in fiecare an dam mana libera antrenorului si speram sa faca minuni, antrenorul pleaca, jucatori pleaca si noi ramanem sa facem curat dupa, halal conducere.

@suporterutabuc

Atat Isac cat si Steau nu mai intra in regula U21 plus lui Isac ii expira contractul.

Apropo de cunostintele lui Rednic de jucatori Belgieni s.a.m.d. https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/fcu-cra...98890.html
Răspunde
17-06-2023, 7:07,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Perioada de transferuri din vara este cruciala pentru orice echipa din Superliga, cu atit mai mult pentru UTA care practic s-a salvat de la retrogradare in ultimul joc de baraj contra Buzaului.

Decizia de a reconstrui lotul din radacini este una absolut fireasca, nu numai prin prisma performantei sportive in scadere evidenta in ultimii doi ani, dar si faptului ca avem in Rednic un antrenor cu foarte multa experienta in Romania si Belgia.

In opinia mea Rednic ar trebui sa identifice si sa aduca in jur de 5-7 jucatori Belgieni, doi-trei de perspectiva 4-5 experimentati in lotul UTA-ei. Sigur nu-i v-a fi usor din cauza bugetului de salarii pus la dispozitie de club.

Cred ca toata lumea s-a convins ca este foarte dificil sa faci o echipa omogena cu jucatori scoliti in Africa, Brazilia, Romania, Albania, Muntenegru, Rusia, Argentina, Latvia etc

Pentru a dobindi o omogenitate rapida, avem nevoie de citi mai multi jucatori scoliti la aceiasi scoala de fotbal !!!

Trebuie sa profitam cit mai mult de experienta si relatiile lui Rednic in fotbalul Belgian, un fotbal de o calitate exceptionala dovedita.
Răspunde
19-06-2023, 6:57,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Denis Dumitrascu si Catalin Carp au semnat cu UTA

https://www.google.com/search?q=DENIS+DU...7NdToOPNdk

https://www.youtube.com/watch?v=Lp65sf6rmGg

Bine ati venit la UTA, aici unde in zilele noastre, doar cerul este limita salariului lunar la care a-ti visat intotdeauna !!!

Singura conditie, PROFESIONALISM IN PREGATIRE SI REZULTATE PE TABELA DE MARCAJ LA FIECARE MECI OFICIAL.
Răspunde
19-06-2023, 17:42,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Salutare! Pentru cei care nu ati vazut mesajul lui Kidu dintr-un topic diferit. Ne-am mutat pe Discord! Suntem deja peste 250 de membrii activi si va asteptam si pe restul.

Link: https://discord.gg/fcmgyABja9
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
19-06-2023, 21:36,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Nu se poate integra in UTA app a lui SCU, daca tot avem un app al suporterilor ?
Răspunde
20-06-2023, 12:19,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(19-06-2023, 21:36)RedNeck a scris: Nu se poate integra in UTA app a lui SCU, daca tot avem un app al suporterilor ?

Nu, pentru ca sunt doua aplicatii diferite iar incercarea de a integra Discord-ul intr-o alta aplicatie poate atrage sanctiuni.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
21-06-2023, 0:42, (Ultima modificare: 21-06-2023, 0:42 de RedNeck.)
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Probabil urmatorul nostru transfer, Mendes Moreira:
https://www.sport.ro/liga-1/dupa-carp-si...-arad.html
Răspunde
27-06-2023, 1:28,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Rednic a declarat ca nu se grabeste la transferuri, se pare ca vom mai face transferuri pana pe 31 august, cand se incheie perioada de transferuri, deci si dupa inceperea sezonului.
Se pot salva bani asa, nu zic ca nu...ii iei "la reducere". Singura problema e ca nu ai nici o garantie ca gasesti ceva bun atunci.
Răspunde
27-06-2023, 5:48,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Potrivit informațiilor obținute de SPORT.RO, sunt șanse mari ca mutarea să se facă zilele următoare, deoarece, în momentul de față, singurul impediment în calea mutării îl constitue o diferență infimă între salariul solicitat de fotbalist și cel oferit de UTA.

Ahmad Mendes Moreira, transferat de la PAS Geannina la AEL Limassol.

Sursa: https://www.transfermarkt.us/ahmad-mende...ler/332973
Răspunde
27-06-2023, 6:10,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(27-06-2023, 1:28)RedNeck a scris: Rednic a declarat ca nu se grabeste la transferuri, se pare ca vom mai face transferuri pana pe 31 august, cand se incheie perioada de transferuri, deci si dupa inceperea sezonului.
Se pot salva bani asa, nu zic ca nu...ii iei "la reducere". Singura problema e ca nu ai nici o garantie ca gasesti ceva bun atunci.

Si bine face, fiindca colericul Balint nu a avut rabdare si a cheltuit "averi" pe jucatori a caror valoare nu ar fi trebuit sa depaseasca salarii lunare de 5.000 de Euro, ba chiar binisor sub aceasta suma.

Cu siguranta Rednic v-a gasii jucatori mult mai ieftini si de o valoare superioara celora pe care Balint i-a adus la UTA. Multa rabdare si tutun ! 

Transferurile de vara sint foarte importante in Superliga, insa achizitionarea acestora la un pret realist de piata implica foarte multa rabdare si un foarte bun ochi la selectia acestora.

Graba strica treaba !
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 4 Musafir(i)