Forumul "Bătrânei Doamne"

Versiunea integrală: Stadionul "Francisc Neumann"
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
E clar ca stema UTA-ei trebuie sa fie acolo
Un banner cu stema Aradului si moaca lui falcone ar trebui acolo. Smile
(22-08-2020, 6:55)adymax a scris: [ -> ]Un banner cu stema Aradului si moaca lui falcone ar trebui acolo. Smile

Brrrr... nici de glumă nu e bună   Big Grin
Doua vesti noi legate de neconformitatile detectate la vizita LPF una buna si una mai putin:
-bancile de rezerve au fost comandate si vor ajunge in aproximativ o luna de zile desi exista derogare pentru acest sezon sa fie folosite cele existente
-cu instalatia de sonorizare s-a rezolvat "romaneste ",au fost demontate celemontate in parcare si in fata stadionului si au fost montate in tribune in loc de solutia propusa de constructor de a se cumpara cateva boxe suplimentare cu bass....
Am fost astazi la stadion, pentru acel tur. Am sa insirui aici niste aspecte Pozitive si Negative.

Pozitive :

- Deși a fost creat cu o sumă mică in comparatie cu alte stadioane, este unul modern, sa spunem reusit.
- Cand intri in tribună și vezi stadionul pentru prima data, ti se taie suflarea, chiar e frumos !
- Multe geamuri, camere, birouri.
- La sectiunea VIP ai o priveliste geniala
- S-au montat multe balustrade in caz de orice
- Gazonul arata foarte bine, mai sunt mici portiuni unde este un pic arsa iarba.
- Acea "terasa" de la ultimul etaj cu privelistea spre Calea Aurel Vlaicu e la fel, geniala.
- Vestiarele arata foarte bine
- Foarte mult alb in interior, iti da senzatia de "clean"

Negative :

- Mobile ieftine care-ti dau impresia cateodata de "kitsch"
- Anumite geamuri nu sunt rabatabile
- Acele garduri de pe tribune si peluze arata horror, neaparat trebuie acoperite cu ceva..
- Anumiti pereti nu sunt finisati deloc.. se vad in valuri
- Muzeul UTA dupa parerea mea, mai bine ar lua o pauza de la acea camera, ar termina in rest tot ce mai au de terminat si cand se pot achizitiona mobile/vitrine calumea, atunci sa se faca. Asa ai impresia ca intri intr-un vestiar mare cu 6 dulapuri albe unde sa te schimbi... ma gandesc ca in acel Muzeu vor fi titlurile, cupele si anumite poze/memoir, deci nu trebuie sa umpli camera aia cu mobile ieftine luate din Timisoara..
- Vezi de-afara sala de conferinta, nu cred ca e ok ca oricine sa poata vedea ce vorbeste un antrenor in fata presei.
- Lift-urile nu erau functionale, poate vor fi intr-un final.. dar fara acele lifturi, unele persoane in varsta nu vor putea urca atatea etaje.
- Camerele de la hotel pe langa ca sunt mici, din cate am inteles se pot caza doar 18 persoane, iar la un club, sunt cel putin 20 de persoane (jucatori,staff).

Astea-mi vin in minte acum, daca mai e ceva editez postarea si mai adaug.
Mai bine ar folosi spatiul destinat camerelor ca spatiu administrativ pentru club, birouri si ce mai e nevoie.
Asta nu e hotel, e o tiganie ce au facut, o improvizatie sa zica ca au facut locuri de cazare.

Spatiul de sus se poate inchide si cu tabla ondulata de calitate, similara celei cu care au fost acoperite tribunele. Se poate monta dubla, fata-spate pentru ub mai bun aspect fizic si mai multa rezistenta.

Captele laterale ale peluzelor si tribunelor se pot inchide cu plexiglas montat pe o structura metalic sau tot cu tabla ondulata asemeni acoperisului.
(25-08-2020, 15:40)Kidu a scris: [ -> ]Mai bine ar folosi spatiul destinat camerelor ca spatiu administrativ pentru club, birouri si ce mai e nevoie.
Asta nu e hotel, e o tiganie ce au facut, o improvizatie sa zica ca au facut locuri de cazare.

Spatiul de sus se poate inchide si cu tabla ondulata de calitate, similara celei cu care au fost acoperite tribunele. Se poate monta dubla, fata-spate pentru ub mai bun aspect fizic si mai multa rezistenta.

Exista un proiect conform lui Ignat ( cred ca cel propus de DRAST)care se analizeaza si in functie de disponibilitatea financiara se va pune in aplicare in toamna sau in primavara!
Stiu man, sa il parafrazez pe Codru Smile, eu doar ma gandeam la cateva solutii tehhnice deloc scumpe dar care pot arata bine.
(25-08-2020, 0:13)diangelis a scris: [ -> ]Am fost astazi la stadion, pentru acel tur. Am sa insirui aici niste aspecte Pozitive si Negative.

Pozitive :

- Deși a fost creat cu o sumă mică in comparatie cu alte stadioane, este unul modern, sa spunem reusit.
- Cand intri in tribună și vezi stadionul pentru prima data, ti se taie suflarea, chiar e frumos !
- Multe geamuri, camere, birouri.
- La sectiunea VIP ai o priveliste geniala
- S-au montat multe balustrade in caz de orice
- Gazonul arata foarte bine, mai sunt mici portiuni unde este un pic arsa iarba.
- Acea "terasa" de la ultimul etaj cu privelistea spre Calea Aurel Vlaicu e la fel, geniala.
- Vestiarele arata foarte bine
- Foarte mult alb in interior, iti da senzatia de "clean"

Negative :

- Mobile ieftine care-ti dau impresia cateodata de "kitsch"
- Anumite geamuri nu sunt rabatabile
- Acele garduri de pe tribune si peluze arata horror, neaparat trebuie acoperite cu ceva..
- Anumiti pereti nu sunt finisati deloc.. se vad in valuri
- Muzeul UTA dupa parerea mea, mai bine ar lua o pauza de la acea camera, ar termina in rest tot ce mai au de terminat si cand se pot achizitiona mobile/vitrine calumea, atunci sa se faca. Asa ai impresia ca intri intr-un vestiar mare cu 6 dulapuri albe unde sa te schimbi... ma gandesc ca in acel Muzeu vor fi titlurile, cupele si anumite poze/memoir, deci nu trebuie sa umpli camera aia cu mobile ieftine luate din Timisoara..
- Vezi de-afara sala de conferinta, nu cred ca e ok ca oricine sa poata vedea ce vorbeste un antrenor in fata presei.
- Lift-urile nu erau functionale, poate vor fi intr-un final.. dar fara acele lifturi, unele persoane in varsta nu vor putea urca atatea etaje.
- Camerele de la hotel pe langa ca sunt mici, din cate am inteles se pot caza doar 18 persoane, iar la un club, sunt cel putin 20 de persoane (jucatori,staff).

Astea-mi vin in minte acum, daca mai e ceva editez postarea si mai adaug.

Subscriu la  ce ai fost tu,uin plus as spune ca instalatia de sonorizare este o dezamagire ,neaparat trebuie upgadata cu acele boxe cu bass recomandate de constructor(matrix) .
E clar ca mai sunt multe de facut pe acolo , dupa cum ai spus tu se vede ca unele lucrari au fost facute pe repede inainte!
Estimarea mea este ca va mai dura pe putin 6 luni  un an de de zile pana cand toate lucrurile vor fi in ordine la stadion, sunt multe lucruri de detaliu!
Am auzit ca au inceput sa spele la tribuna 1 cu apa si s-a scurs in vestiar.
Intrebarea intrebatoare.. acele banere electrice cu reclame cand vor fi puse?

Ma refer de exemplu la acest banner electric cu Coca-Cola:
[Imagine: AhKy8Wh.png]
Am inteles ca deja se rup brazde din gazon iar aspersoarele in unele zone pe la mijloc ar putea accidenta jucatorii la o alunecare...gazonul se vede treaba ca e o mizerie, nu s.a pus pe stratul de turba care ar fi retinut si umezeala mai bine intarind brazda.
Banerele electrice le pun teleiziunile sau cine produce meciul, clubul poate sa puna un al doilea rand de banere mai sus asa cum are CFR.
(27-08-2020, 23:19)diangelis a scris: [ -> ]Intrebarea intrebatoare.. acele banere electrice cu reclame cand vor fi puse?

Ma refer de exemplu la acest banner electric cu Coca-Cola:
[Imagine: AhKy8Wh.png]

Astazi, dar cum spunea cineva mai jos ,s-ar putea,monta un al doilea rand de bannere pe zidurile celor patru tribune cumparate chiar de club,ca de la primarie n am nici o pretentie....pe care sa ruleze reclamele proprilor sponsori...altu e pretu de publicitate pe un astfel de banner,comparativ cu unul clasic din material dar care cel putin din punct de vedere estetic nu se mai preteaza la un astfel de stadion.
Si inca ceva ,sa le spuna cineva sa schimbe stickerele de pe toaletele pentru persoanele cu dizabilitati,scriele pe ele ,efectiv am fost uluit"toalete pentru handicapati" .....cat de idiot trebuie sa fii sa identifici un loc public cu o astfel de expresie !
(28-08-2020, 5:42)psv a scris: [ -> ]
(27-08-2020, 23:19)diangelis a scris: [ -> ]Intrebarea intrebatoare.. acele banere electrice cu reclame cand vor fi puse?

Ma refer de exemplu la acest banner electric cu Coca-Cola:
[Imagine: AhKy8Wh.png]

Astazi, dar cum spunea cineva mai jos ,s-ar putea,monta un al doilea rand de bannere pe zidurile celor patru tribune cumparate chiar de club,ca de la primarie n am nici o pretentie....pe care sa ruleze reclamele proprilor sponsori...altu e pretu de publicitate pe un astfel de banner,comparativ cu unul clasic din material dar care cel putin din punct de vedere estetic nu se mai preteaza la un astfel de stadion.
Si inca ceva ,sa le spuna cineva sa schimbe stickerele de pe toaletele pentru persoanele cu dizabilitati,scriele pe ele ,efectiv am fost uluit"toalete pentru handicapati" .....cat de idiot trebuie sa fii sa identifici un loc public cu o astfel de expresie !

Mai bine foloseau "toalete pentru persoane cu handicap" sau ceva... nu "handicapati".. in fine, cu un cutit se poate scoate stickerul si pus altul. Problema cea mai mare ramane faptul ca curge apa in vestiare.
În toată povestea asta singurii handicapați sunt cei care au administrat și executat lucrarea (bine la executanți poate că or fi pe ici pe colo și ceva excepții)
Bai frate da ce e cu tabelele alea?...cică au costat o grămadă de bani si is ca alea ce is pe bloc la uta la covrigarie si ala de la podgoria de la eurostil...gazonu o rezistat binisor din ce se vede ca linia de la mijlocu terenului era cam serpuita ?..nu inteleg cum il poate trasa in halu asta.
Da, am observat si eu asta. Daca trasarea terenului e usor de fixat, tabelele in schimb arata jalnic. Sau e doar grafica ? poate nu au avut timp sa faca o grafica faina.
In plus de asta erau niste dare transversale care pareau de la tunsul prea scurt. Una peste alta gazonul a aratat bine, sa-l vedem si in sezonul ploios.
Cred ca tabelele nu le stiu folosi astia, cu privire la gazon cred ca sa scoata dungile au tuns pe fasii mai scurt si unele le-au lasat mai inalt-iarba. Trasatul pe mijloc chiar a aratat jalnic.